Budapest elhanyagolt holokauszthőse, Komoly Ottó
Az egykori cionista ellenálló Angliában élő unokaöccse azt szeretné, ha utcanév örökítené meg Budapesten Komoly Ottó emlékét. Ez ügyben fordult Budapest főpolgármesteréhez, s most szerkesztőségünkhöz is eljuttatta levelét.
“Tisztelt Főpolgármester Úr!
Budapest elhanyagolt holokauszthőse, Komoly Ottó ügyében írok Önnek.
Komoly Ottó unokaöccse és a család szószólója vagyok. 1956 óta Angliában élek. Szeretném felhívni figyelmét egy történelmi igazságtalanságra: míg 2017-ben 12 Duna-parti rakpart-szakaszt neveztek el a zsidó lakosságot segítő főleg külföldi diplomatákról, szobrot emeltek Sztehlo Gábornak és róla utcát is neveztek el, addig nagybátyámról szinte megfeledkeztek a fővárosban. Komoly Ottó és Sztehlo Gábor (aki 2000 gyereket mentett, míg nagybátyám több, mint ötezret), párhuzamos osztályokat működtettek a Nemzetközi Vöröskereszt és Friedrich Born logója alatt.
Egy Önnek címzett e-mail-ben mellékelem Komoly Ottó hősies eredményeinek rövid összefoglalóját (köztük 5500 zsidó gyerek megmentését), valamint a nemrég megjelent könyvet, amely Komoly Ottó 1944 eseményeit rögzítő, történelmi értékű naplóját mutatja be.
Komoly Ottó szerepét több diplomáciai eseményen ismerték el és hangsúlyozták:
- Szentgyörgyi Zoltán nagykövet 2013-ban egy jeruzsálemi megemlékezésen részletesen méltatta Komoly Ottó tevékenységét
- 2022-ben egy emléktáblát helyeztek el a VIII. kerületi egykori lakóházán, a helyi polgármester képviseletében és az izraeli nagykövet jelenlétében.
- Idén, Londonban Kumin Ferenc nagykövet mondott megnyitó beszédet azon a könyvbemutatón, amelyet Komoly Ottó tiszteletére rendeztek 1944-es naplója kiadásának alkalmából
Izraelben utcákat és egy települést neveztek el Komoly Ottóról. Családunknak, a zsidó közösségnek és talán a történeti hitelességnek is fáj, hogy Budapest elfelejtette, eddig nem tisztelte meg.
Komoly Ottó mártírhalálának 2025. január 1-jén lesz a 80. évfordulója.
Ez lehetne méltó alkalom a kellő megemlékezésre és maradandó emlékezetként nevének megjelenítésére a dunai rakparton. Azon a rakparton, ahol a vészkorszakban embereket hősiesen mentő, kiemelkedő egyéniségekről – Sztehlo Gábor mellett, szinte kizárólag külföldi személyiségekről – neveztek el szakaszokat. Komoly Ottó, az egyetlen zsidó származású és magyar embermentő – teljesítménye ellenére – ebben a megbecsülésben eddig nem részesült.
Tisztelettel javasoljuk, hogy méltó megemlékezésként nevezzenek el Komoly Ottóról is egy Duna parti rakpart-szakaszt a Friedrich Bornról és Sztehlo Gáborról elnevezett szakaszok mellett, akikkel együttműködve tevékenykedett. Amennyiben ez adminisztratív nehézségeket okoz, lehetőségként felmerül az alábbiakban felsorolt utcák valamelyikének, vagy egy Önök által kiválasztott megfelelő utcának az átnevezése:
- a VI. kerületi Izabella utca (a 71. szám Komoly Ottó szülőháza)
- a VII. kerületi Dob utca, mint a zsidó negyed „főutcája”
- a VII. kerületi Síp utca, ahol Komoly Ottó irodája működött a vészkorszak alatt
- a VIII. kerületi Bérkocsis utca, ahol lakott
Segítségében bízva szívesen támogatnám a megemlékezést részletes adatokkal, történelmi tényekkel, amelyeket nagybátyám immár könyvként is megjelent naplója biztosít. Értesülésem szerint, a MAZSIHISZ elnöke, Dr. Grósz Andor, és a HDKE igazgatója, Dr. Zima András támogatják a javaslatot, különös tekintettel Komoly mártírhalálának közelgő 80. évfordulójára.
Teljes tisztelettel és üdvözlettel
Komoly Tamás” – zárul a főpolgármesternek címzett levél.