Az antiszemitizmus csökkent az október 7. utáni csúcsról, de továbbra is riasztóan magas világszerte
A globális zsidógyűlöletről szóló jelentés szerint 2024-ben a legtöbb helyen nőttek az incidensek, és erősebb bűnüldözést sürget az áradat megfékezésére.

Londoni tüntetők, akik a Hamasz számait készpénznek veszik (Forrás. Wikimedia commons)
A Tel Aviv-i Egyetem (TAU) Antiszemitizmus világszerte című éves jelentése szerint 2024-ben csökkentek az antiszemita incidensek világszerte a Hamász 2023. október 7-i, Izrael elleni támadását közvetlenül követő eseményekhez képest, de továbbra is jelentősen magasabbak, mint a támadást megelőzően regisztráltak.
Az április 23-án, az izraeli holokauszt-emléknap előestéjén az egyetem Kortárs Európai Zsidóságot Tanulmányozó Központja és az Irwin Cotler Intézet a Demokráciáért, Emberi Jogokért és Igazságosságért által közzétett jelentés szerint a zsidóellenes gyűlölet röviddel a Hamász támadása után tetőzött, de másfél évvel az azt követő háború után is mélyen beágyazódott a kontinenseken.
„A közhiedelemmel ellentétben a jelentés megállapításai azt mutatják, hogy az antiszemitizmus hulláma nem a gázai háború és az ottani humanitárius katasztrófa miatt erősödött fel folyamatosan” – mondta a jelentés főszerkesztője, Prof. Uriya Shavit. “A csúcs 2023 október-decemberében volt, és egy évvel később szinte mindenhol az incidensek számának erőteljes csökkenését tapasztaltuk. A szomorú igazság az, hogy az antiszemitizmus abban a pillanatban ütötte fel a fejét, amikor a zsidó állam minden eddiginél gyengébbnek és fenyegetettebbnek tűnt.”
A különböző országok antiszemitizmusának elemzése során a kutatókat különösen az ausztráliai eredmények riasztották, ahol 1713 antiszemita incidenst regisztráltak 2024-ben, szemben az előző évi 1200-zal, és a 2022-es szám közel háromszorosát. Bár 2024 utolsó három hónapjában kevesebb incidens történt, mint 2023 októbere és decembere között (478 szemben 827-el), a számok továbbra is magasak egy olyan országban, amely korábban a tolerancia és a kisebbségek iránti tisztelet szelleméről volt ismert – áll a jelentésben.
A többi ország közül az Egyesült Államokban mérsékelt növekedést mutatott az antiszemita tevékenység, mivel a New York-i rendőrség 2024-ben 344 antiszemita panaszt regisztrált, szemben a 2023-as 325-tel és a 2022-es 264-gyel. Hasonló emelkedés volt tapasztalható Chicagóban, Denverben és Austinban is – áll a jelentésben.
A jelentés megállapításai egybecsengenek a Rágalmazásellenes Liga kedden közzétett tanulmányának eredményeivel, amely szerint az Egyesült Államokban az antiszemita incidensek száma 2024-ben öt százalékkal, 9354 regisztrált zaklatási, vandalizmus és támadási esetre emelkedett, ami a negyedik egymást követő évben döntötte meg az éves rekordot.
Eközben Kanadában 2024-ben rekordot jelentő 6219 incidens történt, szemben az előző évi 5791-gyel.
Európában Olaszországban drámai növekedés tapasztalható: 2024-ben 877 incidenst regisztráltak, szemben a 2023-as 454 incidenssel. Franciaországban 1570 incidenst regisztráltak, ami a 2023-as 1676-hoz képest csökkenést jelent, de még mindig jóval meghaladja a 2022-es 436-ot. A fizikai támadások száma azonban Franciaországban meredeken emelkedett – 85-ről 106-ra. Az Egyesült Királyságban 3528 incidenst jegyeztek fel 2024-ben, szemben a 4103-mal, Németország pedig 5177-et, szemben a 2023-as 5671-gyel.
Svájcban és Spanyolországban is nőtt az antiszemita aktivitás 2024-ben, ahogy Dél-Amerikában Argentínában és Brazíliában is.
A bűnüldözés mulasztásai
A jelentésben közzétett külön tanulmány New York, Chicago, Toronto és London bűnüldöző hatóságainak 2021 és 2023 közötti munkáját vizsgálta, és megállapította, hogy az antiszemita gyűlölet-bűncselekményekkel kapcsolatos bejelentéseknek csak elenyésző hányada – egyes esetekben kevesebb mint 10%-a – vezetett letartóztatáshoz. Ezek a megállapítások sok lehetőséget hagynak a javulásra – áll a jelentésben.
„Sokkal többet lehet tenni, ha megvan az akarat” – mondta Carl Yonker, a jelentésen dolgozó vezető kutató. “Az oktatás és a jogszabályok végrehajtás nélkül értelmetlenek. Az antiszemitizmus elleni küzdelem a rendőrség és az ügyészség elkötelezett erőfeszítéseit igényli, nem pedig nagyképű nyilatkozatokat és groteszk díjátadó ünnepségeket hollywoodi sztárokkal.”
A jelentés egy másik része olyan amerikai, brit, kanadai és dél-afrikai zsidók vallomásait gyűjtötte össze, akiket antiszemita zaklatás és erőszak ért. Az esetek között szerepelnek gyújtogatások, horogkeresztes graffitik, valamint fizikai és verbális támadások.
„Meg akartuk mutatni a tévesen ”kisebb jelentőségűnek minősített incidensek súlyos érzelmi áldozatait” – mondta Noah Abrahams, a projekt szerkesztője, aki szerint a bűnüldöző hatóságoknak még a szimbolikus támadásokat, például a tojásdobálást is üldözniük kell, mivel ezek aláássák az áldozatok biztonságérzetét és méltóságát.
A jelentés szerint az antiszemitizmus elleni küzdelemhez végső soron határozott rendőri fellépésre és büntetőeljárásra van szükség, valamint arra, hogy ne engedjük, hogy a gyűlöletkeltő retorika normalizálódjon.
„Az antiszemitizmus nem csupán a múlt problémája vagy marginális kérdés” – mondta Shavit, a jelentés szerkesztője. “Ez társadalmaink tükre. És 2024-ben ez a tükörkép még mindig mélységesen nyugtalanító.” (ToI)