Az amerikai zsidók 70 százaléka szerint a Republikánus Pártban előfordul antiszemitizmus
Egy friss közvélemény-kutatás szerint tíz amerikai zsidó közül hét úgy gondolja, a Republikánus Pártban jelen vannak antiszemita nézetek. A Demokrata Pártról a zsidók 37 százaléka gondolja ugyanezt. Az amerikai zsidók 82%-a szerint az antiszemitizmus növekedett az elmúlt öt év során.
Az American Jewish Committee, az egyik legbefolyásosabb zsidó érdekvédelmi szervezet hétfőn, alig több mint egy héttel az amerikai elnökválasztást megelőzően tette közzé felmérésének eredményeit.
A közvélemény-kutatás során az amerikai zsidókat és az átlag amerikaiakat kérdezték az USÁ-ban létező antiszemitizmus felől.
A zsidók között végzett felmérés azt mutatta, hogy túlnyomó többségük, azaz 88%-uk az antiszemitizmust problémának tartja, a többség véleménye szerint pedig a probléma a jobboldalon és a Republikánus Párton belül jelentkezik. Ez a megállapítás megegyezik az AJC által a múlt évben végzett felmérés eredményeivel. Az átlag amerikaiak körében végzett kutatás alapján megállapítható, hogy többségük ugyancsak inkább a republikánusok körében vél antiszemita nézeteket felfedezni, mint a demokraták között.
„Mindkét felmérés szerint ez a helyzet; az amerikai zsidók 69%-a és az USA felnőtt lakosságának 52%-a vélekedik úgy, hogy az antiszemita nézetek jellemzők a Republikánus Pártra, míg az USA zsidó közösségének mindössze 37%-a, az átlagos amerikaiaknak pedig 42%-a állítja ugyanezt a Demokrata Pártról.
A zsidók csaknem fele (49%) érez a szélsőjobb felől súlyos antiszemita fenyegetést. További 26% szerint a veszély mérsékelt. A zsidók 16%-a tartja úgy, hogy a szélsőbal az igazi fenyegetés, és kb. ugyanennyien vélik a fenyegetést mérsékeltnek onnan.
Az amerikaiak közel fele nincs tisztában az antiszemitizmus szó értelmével. Valamivel több, mint ötödük (21%) még soha nem hallotta a kifejezést, további 25%-uk pedig már hallotta, de nem tudja pontosan, mit is jelent.
A megkérdezett amerikaiak közel fele viszont az elmúlt öt év során tapasztalt ellenséges gesztusokat a zsidók irányában, személyesen vagy az interneten – ami arról árulkodik, hogy a válaszadók találkoztak zsidóellenességgel, miközben nem mindig ismerik az antiszemitizmus kifejezést.
Holly Huffnagle, az AJC antiszemitizmus elleni küzdelemért felelős igazgatója az antiszemitizmus kifejezés használatát azért tartja fontosnak, mert az felöleli mindazokat a megnyilvánulási formákat, amelyek a zsidók elleni gyűlöletet a történelem során jellemezték: az összeesküvés-elméletektől a sztereotípiákon keresztül a rágalmazásokig.
A közvélemény-kutatást szeptemberben és október elején tartották: 1010 átlag amerikai és 1334 zsidó amerikai kérdezett válaszát dolgozták föl. A hibahatár az amerikai minta esetében 3.7%, a zsidók körében 4.2% volt.
A zsidó válaszadók 82%-a állította, hogy az antiszemitizmus növekedett az USÁ-ban az elmúlt öt év során. Ez összhangban van a múlt évben az AJC által végzett felméréssel, amikor is a zsidók 88%-a tartotta problémának az amerikai antiszemitizmust és 84% beszélt a helyzet romlásáról az előző öt évben.
A legújabb felmérés szerint a zsidók 43%-a tartotta helyzetüket bizonytalanabbnak, mint egy évvel korábban, 52% szerint e helyzet ugyanolyan, és 4% úgy vélte, hogy a biztonság javult. A múlt évihez képest ezek a számok sem változtak.
A zsidók mintegy negyede állította, hogy személyében is érte antiszemita támadás az elmúlt öt évben. Közülük 22%-uk tapasztalt online antiszemitizmust, és 3%-uk esetében fordult elő személye elleni támadás.
A felmérés szerint a zsidók mintegy negyede tartózkodik attól, hogy nyilvánosan olyan öltözéket viseljen, amely alapján zsidóként lehet azonosítani őket, és ugyanilyen arányban tartanak az online azonosítástól.
A zsidók többsége olyan zsinagógához vagy más intézményhez tartozik, amelyek a Pittsburgh-i zsinagóga elleni 2018 októberi támadás óta komoly biztonsági intézkedéseket vezettek be. 40%-uk számolt be az intézményüket ért antiszemita inzultusról: graffitikről, fenyegetésekről és támadásokról. Az incidens óta a válaszadók tíz százaléka tartózkodik zsidó intézmények felkeresésétől.
David Harris, az AJC vezérigazgatója nyilatkozatában azt mondta, hogy a zsidók és amerikaiak egyaránt követelik az egyre terjedő antiszemitizmus elleni hatékony föllépést.
Az amerikai válaszadók 62%-a tartja az antiszemitizmust problémának. De míg a zsidók 37%-a szerint ez nagyon súlyos probléma, az átlag amerikaiak csupán 19%-a ért ezzel egyet. Utóbbiaknak mindössze 43%-a véli úgy, hogy romlott a helyzet az öt év előttihez képest.
Az amerikaiak többsége számára a zsidók és szervezeteinek véleménye nem iránymutató, amikor arról folyik vita, hogy egy kijelentés vagy eszme antiszemita-e avagy sem. Negyedük mondja, hogy ha a zsidók valamire azt állítják, hogy antiszemita, ők is nagy valószínűséggel antiszemitának fogják minősíteni azt, 7%-nál ez éppen fordítva van, és a válaszadók 62%-át a zsidók véleménye nem befolyásolja.
Huffnagle szerint végül megint a régi kérdéshez lyukadunk ki: ki mondja meg, mi az antiszemitizmus? Ki ebben a kérdésben a döntőbíró? Jó lenne, ha a zsidó közösség lehetne az. Minden kisebbségnek magának kell meghatároznia az ellene irányuló diszkrimináció mibenlétét.”
A szélsőséges iszlám nézetek a zsidók 27%-a szerint komoly fenyegetést jelentenek, 26%-uk szerint pedig közepesen veszélyesek. Erről nem kérdezték az átlag amerikaiakat.
Az a kérdés, hogy melyik politikai tábor a veszélyesebb, megosztotta a zsidóságot. Az ortodox zsidók és a Republikánus Párttal rokonszenvezők javarészt úgy vélik, hogy az igazán veszélyes antiszemitizmus balról és a Demokrata Párt irányából érkezik.
Az ortodox válaszadók 66%-a állítja, hogy a szélsőbal igen komolyan vagy mérsékelten antiszemita, és ugyanilyen arányban marasztalja el a demokratákat. A republikánus szimpatizáns zsidó válaszadók körében ezek az arányok 71% ill. 79%.
A republikánus, illetve demokrata párt antiszemitizmusával kapcsolatos vélemények természetesen befolyásolják a választói magatartást. A Pew Research Center októberi felmérése szerint az amerikai zsidók 70%-a szavazna Joe Bidenre, és 27%-a készül arra, hogy Donald Trumpra adja szavazatát (9,6% hibahatár mellett).
A kutatásból az is kiderült, hogy a zsidók többsége tisztában van az Izrael meggyengítésére irányuló BDS mozgalom mibenlétével, és ezt 37%-uk tekint antiszemitának, 43%-uk szerint a BDS-nek vannak antiszemita támogatói, míg 15% úgy véli, hogy a mozgalom nem antiszemita.
A zsidó válaszadók több mint háromnegyede szerint az olyan állítások, mint hogy „Izraelnek nincs joga a létezésre”, „Az USA kormánya csupán azért támogatja Izraelt, mert szüksége van a zsidó pénzre” és „Az amerikai zsidók lojálisabbak Izraelhez, mint Amerikához” – antiszemita felfogást tükröznek. Az átlag amerikaiak körében a három kijelentés közül az elsőt a válaszadók 77%-a, a másodikat 55%-uk, a harmadikat pedig mintegy felük tartotta antiszemitának.
Times of Israel – Bassa László
Címkék:antiszemitizmus, Demokrata párt, Egyesült Államok, Republikánus párt