Áll a Szabadság téri emlékmű

Írta: MTI/Szombat - Rovat: Politika

A sas és az angyal éjszaka került a helyére. Délelőtt már tiltakozó tüntetés zajlott.

A munkálatok során lezárták a tér egy részét, a helyszínt több tucat rendőr biztosította. Csillag Ádám videóján látható, ahogy az angyal figuráját a  daru a helyére emeli.

Az MSZP előzőleg jogi úton próbálta megakadályozni az emlékmű felállítását. A Fővárosi Törvényszék azonban végleg elutasította a Szabadság téri német megszállás áldozatai emlékművének építését megakadályozó helyi népszavazási kezdeményezést.

Ezt Steiner Pál, az MSZP V. kerületi polgármesterjelöltje közölte szombaton. A szocialisták kongresszusi állásfoglalásban szólították fel a kormányt, hogy álljon el a “megosztó, magyar embereket sértő” szoborállítási tervétől.

Szabadság tér 2

Az emlékmű. A kövezeten a tüntetők által (tojások helyett) behajigált narancssárga papírrepülők.

Steiner Pál a törvényszék elutasító határozatáról beszámolva közleményében azt írta: ez azt jelenti, hogy Magyarországon már nincs jogorvoslati lehetőség a szoborállítás megakadályozására. “Orbán Viktor megálmodta, Lázár János megépíti, Rogán Antal engedélyezi – az emberek akaratával szemben is” – jelentette ki.

A szocialista politikus úgy fogalmazott, hogy nemcsak az emlékmű, hanem a Fővárosi Törvényszék indoklása is “döbbenetes”, ugyanis a szerint azért nem lehet népszavazást kiírni, mert az emlékművet egy kormányrendelet nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűnek nyilvánította. Steiner Pál szerint Magyarországnak semmilyen gazdasági érdeke nem fűződik a szobor állításához, ráadásul az nemcsak, hogy hasznot nem hajt, hanem árt is: rombolja az ország hírnevét, felháborítja a demokratikus államokat.

Szabadság tér 3

Az emlékmű tüntetőkkel (Gadó János felvételei)

Arra is kitért a közleményben, hogy felhívására az MSZP szombati kongresszusa állásfoglalást fogadott el, melyben kijelentik, hogy szolidaritást vállalnak a Szabadság téren “az igazságot 101 napja védő” civilekkel, és a polgári engedetlenség eszközével is tiltakozni fognak a “hazug és becstelen” szoborkompozíció felállítása ellen.

Steiner Pál még április elején jelentette be, hogy az MSZP helyi népszavazást kezdeményez az V. kerületben azért, hogy az önkormányzat vonja vissza a Szabadság térre tervezett, a német megszállás áldozatainak emlékműve felállításához adott tulajdonosi hozzájárulást. Akkori sajtótájékoztatóján felszólította a kormányt, hogy a népszavazási döntésig ne építse fel a szobrot.

Szabadság tér 4

A helyi választási bizottság május végi határozatában megtagadta az aláírásgyűjtő ív hitelesítését. Az indoklás kitér arra, hogy a kérdés hitelesítését a helyi választási iroda vezetője alaki hibák miatt április közepén elutasította. Az április végén ismételten benyújtott kérdés hitelesítését a helyi választási bizottság azzal utasította el, hogy az emlékmű megvalósításához szükséges közigazgatási hatósági ügyek nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánításáról szóló kormányrendelet megvalósulását ellehetetlenítené, ha a képviselő-testület visszavonná döntését. A bizottság álláspontja szerint az ügy túlhaladja a helyi önkormányzatokról szóló törvényben megfogalmazott helyi közügy kereteit, így arról nem tartható helyi népszavazás.

Szabadság tér 7

Vasárnap délelőtt, mintegy kétszáz fő részvételével, tiltakozó megmozdulást tartottak az emlékmű ellenzői, akik hónapok óta demonstrálnak a szobor ellen. Az egyik résztvevő tojással dobálta a szobrot, ami kisebb dulakodást váltott ki, de a jelenlévők hamarosan visszatértek a békés tiltakozás hagyományaihoz. Az egybegyűltekhez az egyik fő szervező, Magyar Fruzsina szólt, aki azt jósolta, hogy az emlékmű el fog tűnni, mert a szellem végül mindig a nyers erő fölé kerekedik.

Szabadság tér 8

A csoport közepén Magyar Fruzsina

Az Együtt-PM közleményében azt írta, azért tiltakoznak az emlékmű felállítása ellen, “mert annak célja nem a múltra való tárgyszerű és békés emlékezés, hanem a magyar állam felelősségének eltagadása, és a történelem meghamisítása”.

Emlékeztettek arra: a szövetség az emlékmű terveinek nyilvánosságra kerülése óta többször, több fórumon bírálta a szerintük “a magyar államnak a holokausztban viselt felelősségét eltagadó, annak kizárólag áldozati szerepét hangsúlyozó koncepcióját”. Felidézték, hogy a helyszínen az elmúlt hónapokban számos más szervezet, párt is demonstrált.

Szabadság tér 6

“Az Együtt-PM tűrhetetlennek tartja, hogy az Orbán-kormány nem csupán figyelmen kívül hagyta a széleskörű társadalmi felháborodást és tiltakozást, de az éj leple alatt állította föl a történelemhamisító emlékművet. Az önkormányzati választás után, az új balközép városvezetés el fogja távolítani azt” – írták.

Vasárnap a Demokratikus Koalíció elnöke, Gyurcsány Ferenc is közleményben tiltakozott az emlékmű felállítása ellen.

 

[popup][/popup]