Akadozó koalíciós tárgyalások Netanjahu és Ganz között
Három kérdésben nem tud megegyezni Netanjahu és Ganz: az igazságügyi miniszter és a Kneszet elnökének személye, valamint a Donad Trump amerikai elnök béketervében szereplő ciszjordániai annektálások végrehajtása.
Késik a koalíciós megállapodás létrejötte Izraelben a Benjámin Netanjahu, a Likud párt elnöke és az átmeneti kormány miniszterelnöke, valamint Beni Ganz, a Kék-fehér párt elnöke között – jelentette a helyi média szerdán.
A tizenhármas kereskedelmi televízió szakértőinek értesülései szerint három kérdésben nem tud megegyezni Netanjahu és Ganz az egyre inkább elhúzódó tárgyalásokon, miközben egyre többen bírálják őket az eddigi kompromisszumokért a jobb- és a baloldalon egyaránt.
A három legvitásabb kérdés az igazságügyi miniszter és a Kneszet elnökének személye, és a Donad Trump amerikai elnök béketervében szereplő ciszjordániai annektálások végrehajtása.
Beni Ganz igazságügyi miniszternek a Kék-fehérhez tartozó Avi Nisszenkornt, a szakszervezeti szövetség volt elnökét szeretné, de a jobboldal, főként a Jobbra (Jamina) párt elutasítja jelölését.
Az izraeli parlament, a kneszet elnökének Netanjahu az ugyanerről a tisztségről korábban lemondó Juli Edelsteint szeretné, de ezt Ganz nem engedi, ugyanis lemondása előtt Edelstein elutasította a legfelsőbb bíróság határozatának végrehajtását. Netanjahu kész helyette Jarív Levin volt turisztikai minisztert kinevezni, de mivel ő is a bírósági döntés elutasítását kérte Edelsteintől, a jogállamiság védelmét ígérő balközép pártok szemében alkalmatlan a feladatra.
Ganz nem kívánja a közös kormányzás programjába bevenni a Trump-féle béketerv megvalósítását, elsősorban az izraeli uralom kiterjesztését a ciszjordániai zsidó telepekre, ugyanis az egyoldalú lépések helyett tárgyalásokat szorgalmaz a palesztinokkal, és az érdekelt felek bevonásával születő kompromisszumos megállapodást szeretne elérni.
Emellett vitát okozott, hogy Ganz kész lemondani a külügyminisztériumról, amely a koronavírus sújtotta időkben sokat vesztett jelentőségéből, és helyette az egészségügyi tárcát szeretné, hogy mutathassa szerepvállalását a nemzeti összefogásban. De azt sem Netanjahu, sem az askenázi ultraortodox párthoz tartozó Jakov Licman egészségügyi miniszter nem kívánja átadni.
Izraelben súlyos bírálatok hangzanak el a koalíciós tárgyalásokkal összefüggésben, egyesek kifogásolják, hogy hatalmas, harmincnégy vagy harminchat fős, túl nagy költségekkel működő kormányt terveznek a jelenlegi vészterhes időkben. A tárcákat fele-fele arányban osztják fel egymás között.
A készülő egyezmény miatt közben véglegessé vált a Kneszetben a Kék-fehér párt frakciójának kettészakadása. A Jaír Lapid vezette Van jövő (Jes Atíd) és a Móse Jaalon vezette Nemzeti Mozgalom (Telem) nevű párt nem szavazta meg Beni Ganz házelnöki kinevezését, és nem támogatja a Netanjahuval folytatott tárgyalásokat az egységkormányról.
Ők az ellenzék padsorait erősítik majd. Külön frakciót alakított Föld Útja (Derech Erec) néven a Telemből kilépett két képviselő, aki viszont csatlakozott Ganzhoz. A Ganz vezette tömörülés viszi tovább a Kék-Fehár nevet.
Ganz és Lapid a szakítás után egymást elítélő nyilatkozatokat tett, és a párt kettészakadásával megszűnt a Netanjahu elleni egységes fellépés a Kneszetben. A március eleji választásokon közösen induló baloldali pártszövetségből a Munkapárt Ganz mellé állt, és a nagykoalícióba való belépésről tárgyal, a baloldali liberális Merec viszont továbbra is szemben áll Netanjahuval. (Shiri Zsuzsa/MTI)
Címkék:Benjamin Netanjáhu, Benny Gantz, Izrael