A washingtoni tárgyalások kevesebb eredményt hoztak, mint Netanjahu remélte
A Donald Trump és Benjámin Netanjahu találkozója után kiadott nyilatkozatokból kiderült, hogy a sietős washingtoni út valódi oka az Iránnal folytatott tárgyalások megkezdése volt, és nem az Izraelre kivetett vámok ügye, ahogyan azt egyesek hitték.

Forrás: Izraeli kormány sajtóirodája
Trump négyszemközt akarta tájékoztatni Netanjahut az irániakkal folytatott magas szintű tárgyalásokról, hogy ne érjék meglepetések, de azért is, hogy Izrael ne avatkozzon bele vagy ne zavarja meg az erőfeszítéseket, egy esetleges Irán elleni támadással.
Ami az Izraeli árukra kivetett vámokat illeti, Netanjahu üres kézzel tér haza: a vámok továbbra is érvényben maradnak.
A közvetlen amerikai-iráni tárgyalások híre valószínűleg nem az, amit Netanjahu remélt. Az irániak azt mondták, hogy nem hajlandóak közvetlenül beszélni az amerikaiakkal, és nem bíznak Trumpban, de úgy tűnik, hogy az elnök fenyegetései meggyőzték őket: jobb, ha tárgyalóasztalhoz ülnek.
A miniszterelnök jobban örült, amikor Trump azt mondta, hogy ha a tárgyalások kudarcba fulladnak, az “nagyon rossz nap” lesz Irán számára. Trump – elődjével ellentétben – nyíltan katonai akcióval fenyegette Iránt. Netanjahu hallgatta és egyetértően bólogatott.
De Netanjahu üres kézzel tért haza. Nemcsak a vámok maradtak (egyelőre?), Trump még a 4 milliárd dolláros katonai segélyt is felemlegette, amelyet Izrael kap az Egyesült Államoktól. Másrészt viszont megdicsérte a miniszterelnököt az Izraelbe importált amerikai áruk vámjának eltörlése érdekében tett lépéseiért, és azt mondta, hogy más országoknak tanulhatnának, hogyan tárgyaljanak Amerikával. Netanjahu csupán egy ígérettel búcsúzott, miszerint a vámokról szóló megbeszélések folytatódnak.
A találkozón nem sikerült előrelépni a Gázában fogva tartott túszok szabadon bocsátása ügyében sem. Az elnök azon kívül, hogy megemlítette a Hamász által fogva tartott túszokkal való szörnyű kegyetlen bánásmódot, semmi konkrétumot nem mondott egy lehetséges megállapodásról, amely a túszok szabadon bocsátását eredményezné.
Trump ismét felvetette annak lehetőségét, hogy a lakosság egy részét kitelepítsék Gázából. Netanjahu meggyőzte az elnököt, hogy vannak olyan országok, amelyek hajlandóak befogadni palesztinokat, akik elhagynák az övezetet.
Végül Törökországról és annak növekvő szíriai befolyásáról Trump azt mondta, hogy kedveli Erdogan – az Izrael elpusztítását nyíltan hirdető – török elnököt, és felajánlotta, hogy segít, ha Izraelnek gondja van vele. Ez fontos hír volt, ami azt jelezte, hogy az USA azon fog dolgozni, hogy megakadályozza a két nemzet közötti konfrontációt.