Gáza: a terrorista infrastruktúra teljesen egybeszövődik a polgári infrastruktúrával

Írta: Szombat - Rovat: Politika

Michael Starr, a Jerusalem Post újságírója tízhónapos katonai szolgálatából tért vissza a szerkesztőségbe, ahol tíz pontban foglalta össze benyomásait. Az alábbiakban ebből ismertetünk részleteket magyarul.

Michael Starr szolgálataban

Vasárnap visszatértem a Jerusalem Posthoz, miután az IDF tartalékosaként majdnem 80 napra besoroztak, hogy az október 7-i mészárlás óta másodszor is szolgálatot teljesítsek Gázában. Gyalogosként szerzett tapasztalataim és a civil életben újságíróként szerzett perspektívám egyedi látásmódot adott nekem a háborús kérdésekről, az ismert és a még fel nem tárt témákról egyaránt.

  • Az IDF győz, és hagyni kell, hogy győzzön

A 2023 végén, az első bevetésem során végrehajtott műveleteikhez képest az az érzésünk, hogy a Hamász összeomlóban van. A terrorszervezet egykoron olyan lesből támadó sejteket állított fel, amelyek gyakori “hit-and-run” páncéltörő rakétatámadásokat és rajtaütéseket hajtottak végre bunkerek és alagutak széles hálózatából.

Majdnem egy évvel később úgy tűnik, hogy a Hamász képtelen stratégiai szinten működni, még azokról a területekről is, ahol zászlóaljai szerkezetileg sértetlenek maradtak, vagy a leépült egységekből újjáalakultak. Ezt jól példázza, hogy a Hamász képtelen célzott megtorlásokat indítani a katonai vezetőik haláláért, vagy akár hagyományos támadásokat megkísérelni a zsidó ünnepeken vagy az október 7-i évfordulókon.

Aknavető támadásaik sokkal kevésbé pontosak, mint korábban, és nem találkoztunk ellenséges dróntevékenységgel. A Netzarim biztonsági folyosó viszonylag biztonságosnak tűnik, aszfaltozott utakkal és előőrsökkel, amelyek villanyvezetéken át kapják az áramot.

Bár sok katona optimistán hagyta el Gázát, a győzelemhez vezető út még hosszú, és az utat nem szabad összekeverni a céljával. Sok katona úgy érzi, hogy a hadsereget visszatartják a határozott fellépéstől, az egyes területekre való be- és kilépéssel lehetővé teszik a Hamasznak, hogy megőrizze a terület fölötti kontrollját.

Izraeli katonák egy Hamasz alagútban (Forrás: IDF)

 

  • Gáza súlyos károkat szenvedett

Az infrastruktúrában keletkezett károk mértékét a közvélemény még nem látja át. Az izraeli és nemzetközi vezetőknek átfogó terveket kell kidolgozniuk a terület újjáépítésére. A közvetlen harcok, az alagutak és csapdák felkutatása és megsemmisítése, valamint a védhető állások kialakítása során egész városrészeket tettek a földdel egyenlővé.

Ha az épületek nem sérültek meg a robbanóanyagok közelsége miatt, akkor a külső falaikat leborotválták, hogy felfedjék a terroristák esetleges jelenlétét. A betontörmelék és hulladék Gáza széles területeit beborítja, ezeket össze kell gyűjteni és el kell szállítani, mielőtt egyes területek járhatóvá válnának, nem is beszélve arról, hogy mikor válnak lakhatóvá. Az IDF-nek fel kell készülnie arra, hogy magyarázatot adjon a polgári infrastruktúrában keletkezett kiterjedt károkra.

 

  • Gáza messze nem volt “szabadtéri börtön”

A gázai infrastruktúrát ért nagymértékű károk éppen azt mutatják, hogy Gáza nem volt az a kietlen “szabadtéri börtön”, amilyennek az Izrael-ellenes propaganda hirdette. Bár kétségtelenül voltak kétségbeejtő körülmények között élő lakosok, az általunk megtisztított és elfoglalt házak, lakások és villák tisztességes, sőt néha pazar életminőségről tanúskodtak. Minden általunk látott házban volt televízió, számítógép, hűtőszekrény, dekoráció és egy izraeli elővároséhoz hasonló élelmiszerbolt.

A benyomásunk az volt, hogy itt normális körülmények uralkodtak. A vidékies területeken villák és kúriák magasodtak a jól karbantartott szőlőültetvények fölött, a másik oldalon pedig az óceánra nyílt kilátás. A városi területeken pedig voltak nagy iskolák, éttermek és egyéb létesítmények. A háború során elveszett lehetőségek és a pusztulás még jobban kimutatja, milyen szégyenletes volt a Hamász döntése, hogy megtámadja Izraelt és fedezékként használják Gáza területét – ahelyett, hogy tovább fejlesztették volna a már meglévő infrastruktúrát.

  • A Hamász harci területté változtatta egész Gázát

Sok szó esett már arról, hogy a Hamász a polgári lakosságot használja pajzsként az IDF katonai műveleteinek megakadályozására. Egy őrizetbe vett civil elmondta csapatainknak, hogy csak úgy tudott északról délre utazni a humanitárius folyosón, hogy megvesztegette a Hamász fegyvereseit, akik a civileket tartották maguk körül fedezékként. A civilek kihasználása azonban csak egy aspektusa annak, ahogy a Hamász egész Gázát hadműveleti területté változtatta.

Az alagúthálózatokat nem csak a polgári objektumok körül vagy alatt helyezik el; a terrorista infrastruktúrát úgy integrálják a polgári infrastruktúrába, hogy a kettő megkülönböztethetetlen legyen. A polgári otthonokat figyelő- és felderítő előőrsökké alakítják át, a családtagokat a terrorszervezetek felbérelik hírszerzési feladatok ellátására, amint azt a szomszédos zászlóalj által elfogott felderítők példázzák.

Fegyverraktárakat rejtettek el a házakban, hogy civil ruhás terroristák hozzáférhessenek, amikor éppen nem akartak civil ruhában mutatkozni. Az alagútbejáratok a lakóházak földszintjén találhatók, nem csak a hátsó udvarukon. Más házak robbanószerrel vannak behálózva, ami eleve gyanússá tette a civil otthonokat a katonák szemében. Mivel ily módon egész Gáza csatatérré vált, ez arra késztette a katonai egységeket, hogy óvintézkedéseket hozzanak, és inkább kárt tettek a lakóházakban, hogy a terroristákat ily módon felderítsék.

 

  • A katonai vezetésbe vetett bizalom megingott

Az október 7-i mészárlás kudarcai miatt sok katona és tartalékos, akikkel beszéltem, bizalmatlanná vált a katonai vezetéssel szemben. A katonák körében elterjedt, hogy zászlóaljparancsnoki rang felett senkiben sem bíznak.

A magas rangú tiszteket kritikusan úgy tekintik, mint az “október 6-i” tiszteket, akiket jobban törődnek feljebbvalóik elvárásaival, mint azzal, hogy eredményt érjenek el a harci terepen.

A tartalékosok és a sorkatonák egyaránt eredményorientáltak, és ha úgy érzik, hogy a tisztek inkább a feletteseik elvárásaira összpontosítanak, mintsem a terepen uralkodó tényekre, akkor a parancsaik kevésbé lesznek hitelesek. A katonai vezetésnek, akárcsak a politikai vezetésnek, be kell bizonyítania katonáinak, hogy a győzelemért hozott áldozataik nem lesznek hiábavalók.

Jpost com

Címkék:Gáza, Hamasz, tanulságok

[popup][/popup]