A népirtás “bizonyítékai”

Írta: Szombat - Rovat: antiszemitizmus, Politika

Az Amnesty International csütörtökön közzétett “Úgy érzed, hogy alsóbbrendű vagy: Izrael népirtása a palesztinok ellen Gázában” c. új jelentésében népirtással vádolja Izraelt, azt állítva, hogy a zsidó állam a “palesztinok szándékos elpusztítására törekszik halálos támadások, a létfontosságú infrastruktúra lerombolása, valamint az élelmiszer-, gyógyszer- és egyéb segélyszállítmányok bejutásának megakadályozása révén”. 

AZ AI jelentésében szereplő állítások cáfolatából a TEV.hu honlapja idézett magyarul több részletet.

Nem meglepő módon, a jelentés eleve már egy hazugsággal indít, amikor azt írja, hogy „2023. október 7-én Izrael példátlan nagyságú, kiterjedésű és időtartamú katonai támadást indított a megszállt Gázai övezet ellen.” 

Mint ismert, a gázai háborút a Hamász 2023. október 7-i támadása robbantotta ki, amelynek során palesztin terroristák és civilek ezrei hatoltak be Dél-Izraelbe, rendeztek mészárlást a határmenti izraeli közösségekben. A terrortámadás során 1200 embert mészároltak le és 251-et elraboltak, miközben az izraeli civilek ellen különböző, válogatott atrocitásokat követtek el (nemi erőszak, kínzás stb.). A Gázába elhurcolt túszok közül még mindig 100 embert tartanak fogva, köztük időseket, fiatal nőket és kisgyermekeket. Közülük sokan már életüket vesztették.  

Mindezek ellenére, az Izrael irányába évtizedek óta elfogult emberi jogi csoport 296 oldalas jelentésének egyik fő megállapítása, hogy Izrael katonai műveletei a gázai terroristák ellen nem igazolhatók sem a Hamász 2023. október 7-i, Izraelben végrehajtott támadásával, sem a túszok kiszabadítására és a Hamász felszámolására irányuló jogos törekvésekkel. (Megjegyzés: az Amnesty jelentésének írói a Hamászra nem terrorszervezetként, hanem mint „palesztin fegyveres csoportra” hivatkoznak).   

Alapvetően az egész jelentésre jellemző, hogy Izrael bűnösségének feltételezése a népirtás elkövetésében adott.

Minden olyan „bizonyítékot”, amely alátámasztja ezt a hazugságot, igaznak tekintenek a jelentés szerzői, míg minden ezzel ellentétes, a „független” és „elfogulatlan” jogvédők által kívánt végkövetkeztetést cáfoló bizonyítékot, jelentéktelennek vagy hamisnak minősítenek. 

A jelentés hosszasan próbálja bizonyítani, hogy Izraelnek az a szándéka, hogy elpusztítsa a gázai civil lakosságot. A jelentés szerzői ezt nagyrészt az izraeli tisztviselők közvetlenül október 7-e után tett megjegyzéseire alapozzák, és minden ellenbizonyítékot – még akkor is, ha azok egy időben hangzottak el – elhallgatnak. 

Így például a jelentés szerzői a népirtó szándékot hallották ki Jichák Herzog izraeli elnök egy sajtótájékoztatón elhangzott szavaiból:

„Meg kell értenünk, hogy van egy állam, amely bizonyos értelemben a gonoszság gépezetét építette ki közvetlenül a határunkon. Egy egész nemzet, amelyik felelős ezért. Nem igaz az a retorika arról, hogy a civilek nem tudtak róla, nem vettek részt benne. Ez egyáltalán nem igaz. Felállhattak volna. Harcolhattak volna az ellen a gonosz rezsim ellen, amely egy államcsínnyel átvette a hatalmat Gázában, meggyilkolva a Fatah-tag családtagjaikat.”

Az Amnesty ezt tévesen úgy értelmezte, hogy Herzog az összes gázai civil megbüntetésére szólított fel, miközben egyszerűen csak rámutatott, hogy

a gázaiak osztoznak a Hamász felelősségében, és nem tekinhetők kizárólag a Hamász áldozatainak. Az izraeli elnök tehát egy szóval nem kérdőjelezte meg civil státuszukat azzal, amit mondott.

Később ugyanezen sajtótájékoztatón, amikor egy riporter Herzogot pontosításra kérte, Herzog kifejezetten elmondta, hogy ez nem jelenti azt, hogy a gázai civilek legitim célpontokká válnak. Már itt jól tetten érhető az Amnesty csúsztatása, amely természetesen csak Herzog nyilatkozatának első részét idézve próbálta bizonyítani a “népirtó szándékot”, a pontosítást viszont már meg sem próbálta közölni a jelentésben.  

Teljes cikk

[popup][/popup]