A nagy amerikai macesz-biznisz
Az amerikaiak imádják a statisztikákat. Azokból megtudhatjuk például, hogy a kóser élelmiszerek forgalma az USA-ban évente mintegy 23 milliárd dollár. Bődületes összeg ez. Azon belül, a pészahi élelmiszerek piaca mintegy 1,5 milliárd dollár, és egyedül maceszra mintegy 100-130 millió dollárt költenek évente az amerikaiak.

Moshe Weinberger – a magyar származású rabbi macesz gyárat alapított New York-ban
Az amerikai macesz története igencsak érdekes és annak magyar vonatkozása is van.
Az 1880-as évektől kezdődően kis kóser pékségek százai sütöttek maceszt Amerikában. Akkoriban az kerek volt, kézzel készítették, és viszonylag drágán árulták. Az akkori bérekhez képest nem minden zsidó család engedhette meg azt magának, és legtöbben csak kisebb mennyiséget tudtak vásárolni.
De 1888-ban minden megváltozott. Egy Memel városából (ma Klaipeda, Litvánia) bevándorolt ortodox rabbi, Dov Behr Manischewitz, Cincinnati városában gépesített maceszgyárat indított el, amelyik négyszögletes maceszt gyártott. Az újítás forradalmi volt. Manischewitz célja az volt, hogy tömeggyártással olcsóbbá tegye a maceszt, a minőséget pedig egyenletessé. De talán annál is fontosabb volt az, hogy a macesz elkészítésének halachikus szabályait szigorúan betartotta. A négyszögletes macesz 18 perc alatt készült el, és a folyamat minden lépését szakavatott mashgiach (kósersági felügyelő) ellenőrizte.

Macesz dobozok tornyosulnak egy amerikai szupermarketben
Először sokan kétkedtek a négyszögletes maceszban, de Manischewitz rabbi vallási tekintélye, valamint az a tény, hogy a litván ortodox rabbik jóváhagyták Manischewitz termékét, elősegítette a márka terjedését és az hamarosan fogalommá vált. Ma Manischewitz a legnagyobb kóser élelmiszermárka az USA-ban, a macesz mellett többszáz egyéb kóser terméket gyártanak és forgalmaznak.
Rabbi Moshe Weinberger ortodox magyar rabbi volt. 1854-ben Magyarországon született majd 1880-ban New York-ba vándorolt ki. A fiatal, ambiciózus, sokak szerint összeférhetetlen rabbi egy kis macesz gyárat alapított amelyik Pitt Street Bakery néven vált ismertté. Weinberger álma egyébként az amerikai zsidóság “egyesítése” volt, egy Amerikai Főrabbinátus megteremtésén fáradozott – sikertelenül.
1916-ban Aron Streit, egy osztrák zsidó pék lett Weinberger üzleti partnere. Ő később átvette a New York-i macesz gyártási jogát és 1925-ben nagy kapacitású gyárat épített. A Streit’s macesz azóta országos márka, de leginkább a keleti parton, New York környékén ismert.
A Yehuda maceszt Izraelből importálják az USA-ba. A jeruzsálemi Ludmir család 1921-ben kezdett maceszt gyártani, és ma az izraeli cég világ legnagyobb macesz exportőre. Sokak szerint a Yehuda macesz a legjobb, de ezen sorok írója inkább a Streit márkát kedveli.

1887 – amerikai zsidó pékségek így hírdették a maceszt
Érdemes még megemlíteni az Aviv maceszt, amit ugyancsak Izraelből importálnak. A Wolf család péksége talán a legrégebbi Izraelben, ők a maceszt Bné Brak-ban sütik. Főleg exportra termelnek, habár az utóbbi időkben egyre kevesebb helyen forgalmazzák a terméket.
A maceszt 1 fontos (kb. 45 dekás) dobozos csomagolásban árulják, és mintegy 4 dollárba (1500 Ft) kerül. Az ötdobozos csomagolás népszerű, és úgy a dobozonkénti ár sokkal olcsóbb, akár fele is lehet.
Talán sokakat meglep, hogy az amerikai kóser macesz jelentős részét keresztény hívők és templomok vásárolják meg. Sok keresztény gyülekezet ugyanis pászka vacsorával ünnepel Nagycsütörtökön, mivel Jézus a tanítványokkal a pászka ünnepén tartotta meg az Utolsó Vacsorát, amely valójában egy széder-este volt.
Így az amerikai macesz biznisz bizakodóan tekinthet a jövőbe, egyre nagyobb a kereslet a termékre.