Erzsike a falon és 100 év – öt anya
A “Hét a hétben” Sarah Gancher amerikai drámaíró és független magyar
művészek együttműködése eredményeként megvalósuló projekt, amely hét
olyan színházi eseményt foglal magába, amelyek a régi pesti zsidónegyed
múltját és jelenét vizsgálják.
2011. december 20-28 között a Negyed6Negyed7 fesztiválon, a felolvasószínház keretében Dömötör András rendezésében a „Hét a hétben” projekt két első része: december 20-án a „Széder”, december 21-én pedig az „Öt anya” című színművek. A színdarabokat a Színház és Filmművészeti Főiskola diákjai, valamint ismert színészek közösen mutatják be. A produkció a MAROM Budapest, a Sirály és a SZAKKÖR
szervezésében jön létre.
I. Széder
Felolvasószínház / Lakásszínház – 2011. December 20., kedd
20.00 óra Fogasház, Belépő: 1000 Ft
Csákányi Eszter, Pálfi Kata, Huzella Júlia e.h., Katona László, Bánki Gergő, Fehér Dániel e.h., Schruff Milán
Budapest, 2003. Az ÁVH egykori épületében, az Andrássy út 60-ban megnyílik a Terror Háza múzeum. Erzsike ég a vágytól, hogy végre megnézze a múzeumot, hiszen a kommunista rezsim alatt titkárnőként dolgozott az épületben. Legnagyobb megdöbbenésére saját fényképét fedezi fel a „Gyilkosok falán”. Pár órával később Erzsike élete első széder estéjén találja magát, amit amerikai szomszédjuk tart a szekuláris zsidó család számára. A pászkavacsora tiszteletbeli vendége Erzsike lánya, Judit, aki 13 éve nem járt édesanyjánál. Ahogyan a széder este rítusai az elnyomás és felszabadulás metaforáit fokozatosan előhozzák, Erzsike saját kommunista múltjával kapcsolatos emlékeivel küzd. Szorongását egész addig titkolja, míg ki nem derül, hogy lánya, Judit a Terror Házában dolgozik…
II. Öt anya
Felolvasószínház
December 21., szerda, 21.00 óra, Sirály, Belépő: 500 Ft
Lax Judit, Huzella Júlia e.h., Pálfi Kata, Takács Kati, Járó ZsuzsaÖt monológ (és egy jelenet), amelyek matrjoska babákként illeszkednek egymásba. Egy zsidó lány 2008-ban visszaemlékszik egy beszélgetésre, amelyet édesanyjával folytatott az 1980-as évek végén. A lány édesanyja pedig a saját anyjával történt beszélgetésre emlékszik vissza, az 50-es évekből és ez így megy egésze tovább a 20. század századfordulójáig. A közönség 100 évet átölelő történeteket ismer meg, melyek egymásba fonódnak, s egymást kölcsönösen megvilágítják. A szereplők életei, szavai új jelentést nyernek, ahogyan az évtizedek távlatából a mával rezonálnak. Szimfonikus darab az idő mozgásáról.
Az Öt anya felolvasószínház után a magyar női zsidó identitás változásáról beszélgetünk a színdarab kapcsán, valamint ismertetjük a “Hét a hétben” projekt további tervezett részeit, melyben a közönségnek is lehetősége nyílik bekapcsolódni. A beszélgetés résztvevői: Heller Ágnes (filozófus), Pécsi Kata (irodalomtörténész, Eszterház), Gábor Sári (MAROM), Sarah Gancher (drámaíró) és Susán Eszter (MAROM)