A tagadott, a kibukó és az álcázott előítéletesség
A tagadott, a kibukó és az álcázott előítéletesség
Ötvenhatosok az antiszemitizmusról
Az előítéletesség és a történelmi fordulópontok között nincs közvetlen összefüggés. Legfeljebb annyiban, hogy a nyilvánosságnak teret adó demokráciában gyakrabban lehet találkozni vele, mint a hivatalos ideológiától való eltérést tiltó diktatúrában.
Felületesen ítél, aki úgy gondolja, hogy a Rákosi- és a Kádár-érában nem volt antiszemitizmus, szemben az azt megelőző és követő időszakokkal: akkor is volt, csak nem lehetett róla szélesebb körben tudomást szerezni. 1956 demokratizmusát és egyben a magyar társadalom mentális állapotát jelzi, hogy a forradalom idején az antiszemitizmus is megjelent a közbeszédben, s a nem egyszer zavaros helyzetben szórványosan antiszemita atrocitások is előfordultak. Az 1989-90-es rendszerváltozás szabályozottan, megegyezésen alapuló törvényes keretek között zajlott, ami kizárta, hogy az esetleges antiszemita indulatok atrocitásokba forduljanak, a szóbeli antiszemita megnyilvánulások pedig rendre a nyilvánosság elé kerülnek.
Az 1956-os történéseket felidézők emlékeik elmondása során ritkán hozzák szóba az antiszemitizmust. Vagy azért, mert nem találkoztak vele, vagy azért, mert a forradalom egésze szempontjában jelentéktelennek, lényegtelennek ítélik az akkor látott vagy hallott, antiszemitának minősíthető történéseket. Inkább arra emlékeznek, ha egyáltalán kérdezik őket erről, hogy környezetük leintette a rasszista hőbörgőket. Ennek az is oka lehet, hogy Budapesten alig van nyoma a forradalom alatti antiszemitizmusnak, s a visszaemlékezők zöme fővárosi. „Mintha két ’56 létezett volna: az, amit a mérvadó személyek, írók, politikusok, az emlékezet kútfői Budapesten és a nagyvárosokban átéltek: hősökkel és mártírokkal, a forradalom katartikus pillanataival, a visszanyert szabadság mámorával és a ’minden magyar testvér’ érzésével – és ettől függetlenül egy másik ’56, Magyarország elmaradottabb részein, ahová csak a ’most vége a kommunizmusnak’, a ’kimennek az oroszok’ tudata jutott el a pesti forradalomból. […] Az ideológiailag sokkal kevésbé fogékony, történelmi parabolákra jóval kevésbé érzékeny falusiak […] a népi demokráciától csak rosszat kaptak, nemigen volt rájuk hatással a szocializmus eszméje. így szépen megőrződhetett az egy brosúrával korábbi ideológia, amelyet a népi demokrácia nyolc éve szinte mindenben igazolt” – írja Gadó János a Szombat 1992. októberi számában, kommentálva azt a dokumentumot, amely a Magyar Izraeliták Országos Irodája 1957. januári jelentését tartalmazza az 1956-os antiszemita atrocitásokról.
Az 1945 előtti ideológia nem csupán 1956-ban, hanem a rákövetkező évtizedekben is hatott, s hat ma is: megváltozott, módosult formában persze. Az 1956 utáni évtizedekben a társadalom homogenizálódása miatt már nemigen beszélhetünk a szocializmus iránt kevésbé fogékony falusiak „népi”, „hagyományos” antiszemitizmusáról.
Az ország minden régiójában, a társadalom minden rétegében voltak – és vannak ma is – olyanok, akik kisebb- nagyobb mértékben megőrizték a zsidókkal szembeni előítéletességüket, s ezt – mintegy szándéktalanul – időnként kifejezésre is juttatják. A leg többen közülük magukat egyáltalán nem tartják antiszemitának, s ha szembesítik őket előítéletességük bizonyítékaival, rágalmazásnak fogják fel.
Az antiszemitizmussal kapcsolatos példáim az 1956-os forradalom résztvevőinek a rendszerváltozás után készült interjúiból valók, amelyeket az 1956-os Intézet Oral History Arhívuma őriz. Értelmiségi szereplőim a forradalom alatt vidéki városokban éltek. Bár mindhárom interjú a kutatók rendelkezésére áll, az anonimizálás mellett döntöttem. Ennek a téma érzékenysége és az interpretáció „kényessége” az oka. Elképzelhető az idézetek más értelmezése is, és távol álljon tőlem, hogy bárki is úgy érezze, hogy emberi méltóságát sérelem érte.
1. A forradalom napjaiban a debreceni főrabbi a budapesti és a debreceni zsidóellenes megnyilvánulásokról kérdezte I. N.-nek, a Debreceni Forradalmi Bizottmány tagjának véleményét, aki megdöbbent, és rémhírnek minősítette a rabbi információit – olvassuk a vele készült interjúban. Arra hivatkozott, hogy Debrecenben az antiszemitizmusnak semmilyen formájával nem találkozott: „Igyekeztem megnyugtatni a rabbit, hogy szó sincs zsidóellenességről. Mondtam neki, hogy addig még egyetlen olyan tanácskozáson sem vettem részt, ahol azt a szót, hogy zsidó, akár csak kiejtették volna.” I. N. nem értette, hogy a debreceni zsidók miért félnek, s miért akarják elhagyni a várost. A távozni szándékozók szerinte a helyi rémhírterjesztők szavának adtak hitelt.
Schwarcz Sándor viszont tanúja volt a debreceni antiszemita megnyilvánulásoknak. Ezek feltehetően nem jutottak el a város új vezetéséig, így I. N.-ig sem, hiszen „csupán” szóban zsidóztak. Emellett az antiszemitizmus szorosan összefonódott a kommunistaellenességgel: a kettőt nehéz volt elkülöníteni egymástól.
I. N. szerint a rabbi a kommunisták iránti gyűlöletben látta a feléledő zsidóellenesség okát: „sajnos Debrecenben is, Budapesten is a kommunista párt vezetői között nagyon sok zsidó volt, talán ezért [van antiszemitizmus]” – idézte a visszaemlékező a helyi zsidó egyházi vezetőt. (I. N. véleménye az interjúban rejtve marad.)
A debreceni Csokonai Színházban a forradalom napjaiban felszínre tört a kommunistaellenességgel összefonódó zsidóellenesség. Erről Mensáros Lászlónak az Oral History Archívumban őrzött interjújából értesülhetünk. Az osztályidegen származása miatt vidékre száműzött színész az atrocitásoktól félő színházi vezetők felkérésére választatta meg magát a színház forradalmi bizottmánya elnökének. Mensárost a színház kollektívája ellenvélemény nélkül fogadta el vezetőjének, aki új funkciója révén, illetve közismert emberként a városi forradalmi bizottmányba is bekerült. Szükség is lett mentő tevékenységére. G. J., az ismert színész nagy hangon zsidózott és kommunistázott: azt követelte, hogy minden addigi vezetőt automatikusan küldjenek el a színháztól. Mensáros a városi forradalmi bizottmány elnökével aláíratott egy papírt, amely jogellenesnek minősítette a korábbi irányítók mérlegelés nélküli leváltását, és ezzel sikerült valamelyest lecsillapítania a kedélyeket. Az antikommunista és antiszemita G. J. további lépésre szánta el magát: kérte, hogy a városi forradalmi bizottmány távolítsa el a színház éléről a régi rendszer képviselőit védő új „baloldali” vezetőt: a városi forradalmi szerv helyszínre érkező titkárát meglepte, hogy a feljelentő Mensárosra gondolt: Für Lajos nem teljesítette G. J. kérését.
A forradalom bukása után Mensáros perében a tanúként megidézett egykori színházi párttitkár elárulta előítéletességét, amikor a bírónak arra a kérdésére, hogy igaz-e, hogy Mensáros kommunistákat védett, kijelentette: „Oh, nem kérem, ez mese, ő nem a kommunistákat védte meg, hanem a zsidó barátait.”
1956 decemberében a Magyar Izraeliták Országos Irodáját Debrecenről és környékéről harmincfős küldöttség kereste fel, akik a forradalom alatti és utáni idők „borzalmas antiszemitizmusról” számoltak be. A falakra mázolják: „Icig, most nem viszünk Auschwitzig…”, az ablakokra nyilas- és horogkeresztet mázoltak. „A debreceniek azt mesélték, hogy a városban antiszemita uszítás dühöng, azt terjesztik, hogy a magyar és az orosz zsidók összefogtak, hogy kiirtsák a keresztényeket” – olvassuk a Szombatban közölt jelentésben. I. N. 1992-ben viszont, az interjú felvételének idején – 36 évvel a forradalom után – sem tudott arról, hogy városában 1956-ban és később zsidóellenesség lett volna Debrecenben. Vagy nincsenek erről információk, vagy ezek nem jutottak el hozzá, de az sem kizárt, hogy egyszerűen nem akart az antiszemitizmus helyi nyomairól tudomást venni: ily módon tette nem létezővé a zsidókkal szembeni – 1956-ban bizonyíthatóan létező – helyi előítéletességet.
2. Az R. A.-val készült interjú a zsidóellenességnek arra a világszemléletbe, világlátásba beépült válfajára példa, melynek képviselője valahol a lelke mélyén talán maga is antihumánusnak tartja a zsidókkal szembeni előítéleteit, ugyanakkor megszabadulni sem tud tőlük, s szinte keresi az alkalmat elfojtott, ambivalens érzelmei jogosságának igazolására.
R. A. 1956-ban egy vidéki vállalat munkástanácsának elnökeként tagja volt az alföldi város forradalmi bizottságának. Kibukott belőle az igazolni kívánt zsidóellenesség, ami nagyon foglalkoztathatta. Erre abból következtethetünk, hogy maga hozta elő a beszélgetésben a „zsidókérdést”, s kifejtésétől még az interjúvoló egészen más irányba vivő kérdése sem tudta eltéríteni. ,,[A munkástanács] jó lett volna, de sok baj is volt, ami történelmileg is meg fogja állni a helyét, előbb-utóbb. Hangsúlyozom, nem vagyok fajgyűlölő, és tisztelem, becsülöm a hittartó és önmagukat vállaló zsidó származású magyarokat, vagy akár zsidókat, akár legyen az vérségi alapon való f vállalás, legyen az vallási alapon való vállalás. Szóval így.
[Interjúvoló]: De most a kommunistákról van szó.
[Válaszoló]: Nemcsak azokról van szó kimondottan, de van egy csoportjuk valahol, amely vagy tudatosan vagy ösztönösen, valahol mégis világuralomra tör, és a kiválasztott nép elve alapján, kizárásos alapon próbálnak [ti. a zsidók] erkölcsi alapot teremteni arra, hogy a világot valamilyen úton-módon meghódítsák. Erre gyakorlatilag jó alapot ad számukra az, hogy szétszóródtak a világban, szétszóródtak, és ez a szétszóródás egy jó világtekintést ad, orientációt ad számukra… Szerintem az első fasizmus valamikor az ókorban lehetett, Mózest követően, a Mózes ötödik könyvében önvédelmi reflexként fejlődött ki a kiválasztottság fogalma. Ennek tényleg vannak olyan tételei, amelyek nem tagadják a világuralomra való törekvést, jóllehet ez az akkori történelmi körülményekre, gondolom, inkább a nemzet megmentésére, a nemzet fenntartására, a nehézségek túlélésének a módszereire vonatkozott, de ők ezt most (…) igyekeznek a teljes világra kiterjeszteni… Ennek kapcsán az első honfoglalás, ugye, a századforduló előtt kezdődött meg Oroszországból és Ukrajnából idemenekült és Galíciából az üldözés folytán idemenekült tömegek révén, ekkor szaporodtunk fel, a zsidó identitású állampolgárokkal ugye, ez még nem is lett volna baj, hát Istenem, éljenek becsülettel, de ők jogot formáltak arra, hogy a mindenkori társadalmi törvényekre és szabályokra fittyet hányjanak, sőt, ők egyáltalán a törvényekre is fittyet hányjanak…” Az élőbeszéd fordulatait megőrző szöveg függetleníthető a történelmi eseményektől. Azt mutatja, hogy a visszaemlékezőben a zsidókkal kapcsolatos vélekedése 1956-ban öröklött lehetett, s lényegében a rákövetkező évtizedek – a Kádár-korszak és a rendszerváltozás – sem változtatott rajta. R. A.-ban még csak motoszkál, hogy zsidóellenessége magyarázatra szorul. Önigazolási kényszere mutatja, hogy antiszemitizmusa zavarja, szeretné azt megérteni, de képtelen túlkerülni előítéletességén: az antiszemiták sztereotípiáit sorolja.
3. Az antiszemitizmushoz való ambivalens viszony kontinuitását – 1956-os és 1993-as meglétét – bizonyítja a harmadik példa is. Ez a szégyellni, rejtegetni illő zsidóellenesség álcázottan előadott, tapogató kérdésekkel nyomatékosított változata.
A forradalom napjaiban D. S., a helyi gyümölcsfeldolgozó vállalat alkalmazottja munkatársnőjével figyelte a nyíregyházi eseményeket. Helytelenítette a városháza előtti szovjet sírok szétverését, s hirtelen rádöbbent, hogy zsidó társnője miatt – aki egyébként nem szólalt meg – bajba is kerülhet: nem csupán szovjetpártinak, hanem filoszemitának is tűnhet, ami életveszélyes. Itt nem maga a történet az érdekes, hanem annak interpretációja: „Én azt találtam mondani nekik [a sírborogatóknak], hogy fiúk, hát ezekkel van nekünk a legkevesebb bajunk, bár a többivel is csak ennyi baj lenne. Igen, csakhogy én elfeledkeztem, hogy mellettem állt G. J. kolleginám, aki nagyon magán viselte a polisi pónemet. Ért engem?” A visszaemlékező kódolt antiszemita közhelyet használt, aminek a beidegződés és az elfojtás, az évtizedekig tartó hatalmi tabusítás egyaránt oka lehetett: az inteijú négy évvel a rendszerváltozás után készült. D. S. így értelmezte a helyzetet: „Ott, hogy úgy mondjam, az én habitusom vagy az én fellépésemet támasztotta alá J.-nek a zsidós kinézése. Ért engem? Szóval ott már volt Nyíregyházán valami, de ebből nem lett, tudomásom szerint nem lett nagyobb kázus, antiszemita megnyilvánulás.” Itt a megismételt kérdés, az „Ért engem?” a legárulkodóbb. Az interjúvolt feltételezte, hogy a kérdező érti a „pólisi pónem” kifejezést, bár nem egészen volt biztos ebben, ezért pontosított a „zsidós kinézés”-re.
A mentalitás, a gondolkodásmód képes túlélni minden történelmi változást: nem fog ki rajta az idő. Az 1956-os forradalommal foglalkozó interjúrészletek a nehezen befolyásolható, lassan változó előítéletességre példák.
Címkék:2006-10