A nem is olyan rejtélyes Irán
HELLER ÁGNES
Irán egy ország, melyet az emberek többsége nem ért. Többnyire egy kalap alá szokták venni az arab országok többségével, így például Szíriával, a háború előtt Irakkal vagy esetleg Egyiptommal. Pedig perzsa ország, mely nem is olyan régen véres háborúba keveredett Irakkal. Törökország esetleges kivételével minden moszlim ország közül a leginkább modern. Ennek következtében igen nagy az ellentét az ország politikája, politikai vezető rétege és az ország értelmiségének, kereskedőinek, középosztályának gondolkodása között.
Az iráni politikai vezetés fanatikus fundamentalizmusa a modernizálásra adott válasz, reakció, s ezért is nevezhető fundamentalizmusnak a szó legszorosabb értelmében. Úgy funkcionál, ahogy a náci vagy bolsevik ideológia. Úgy főellensége Amerika, a modem világ szimbóluma, úgy ideológiai főellensége nem is annyira a demokrácia, mint a liberalizmus, pontosabban szólva a liberális demokrácia. Ugyanúgy törvényen kívül helyezi a pluralizmust, mint minden totális rendszer. Igen, de a pluralizmust ott kell csak törvényen kívül helyezni, ahol létezik. S Iránban létezik. Azért létezik, mert városainak társadalma modern.
Az iszlámizmus ideológiáját Irán találta ki. A politikai klérus úgy használja a Koránt, ahogy Sztálin használta Marxot. Azt hámozza ki belőle, amit ideológiai fegyverként felhasználhat. Az iszlámizmus tehát nem vallás, hanem ideológia. Az arab államok jóval később tették magukévá, többé- kevésbé, ezt az ideológiát, mert régi ideológiáik, mint a pánarab nacionalizmus vagy az arab szocializmus, kimerültek. Az iszlámizmus terjedésképes, az iszlám országokban internacionalista ideológia.
Irán veszélyes ország. Minden diktatúra az, s legfőképpen minden fanatikus és fanatikus tömegeket mozgósító diktatúra az. Tudjuk ezt Európa huszadik századi történetéből. Amikor Irán elnöke arról beszél, hogy Izraelnek nincs helye a térképen, komolyan kell venni – még akkor is, ha a jelen történelmi helyzetben nincs sansza fenyegetését valóra váltani. Irán nem lesz atomnagyhatalom. Nem lesz atombombája. És bár vezetősége fanatikus, ha ideológiáról van szó, s fürdik a fanatikus tömeg ujjongó imádatában, de a perzsa hagyománynak megfelelően pragmatikus és kompromisszumképes is, legalábbis akkor, ha muszáj.
Irán veszélyes. De mindenekelőtt saját állampolgáraira veszélyes.
*
Tavaly májusban előadásokat tartottam Teheránban és Iszfahánban. Ez volt életem egyik legérdekesebb tapasztalata.
Olyan értelmiséggel és középosztállyal találkoztam, melynek kultúrájához, olvasottságához hasonlót kevés európai országban tapasztalhattam. Ebben az országban akár irodalomról, akár filozófiáról van szó, mindent kiadnak, ami értékes. S ami az ideológia szemében gyanús, azt franciául, németül vagy angolul olvassák. De a kultúra nem csak olvasottság kérdése. Az emberek viselkedésében olyan eleganciát, finomságot, előkelőséget tapasztaltam, mint manapság már Európában is ritkán. Persze amikor politikára terelődött a szó, tekintettel voltam az emberek helyzetére. A Kádárkorszakban éreztem magamat, tudtam, értettem, hogy az ember általában körkörösen él, nem közvetlenül fejezi ki magát. De gyakorta hallottam tőlük egyenes beszédet. Egy szerkesztő például azt mondta, hogy ő ateista. Egy efféle kijelentést ma Magyarországon kissé mulatságosan hatna, de Teheránban más volt a jelentése. Azt jelentette: ellenzéki vagyok, én nemet mondok az ideológiának. Különösen érdekes volt számomra az Izrael iránt érzett és kifejezett szimpátia. Többen említették például Slomó Avinerit tisztelettel és szeretettel. Mi az iráni értelmiség álma? Egy modern, de sajátos kultúra. Egy kultúra, mely Indiától Iránon keresztül Izraelig és Palesztináig terjed. Igen, egyfajta modern, de keleti kultúra, mely nemes versengésbe kezdhet a baráti Európa és a baráti Egyesült Államok kultúrájával. Egy kozmopolita, toleráns kultúra, amely megint a kultúra ősi bölcsőjéből fakad. Álom ez? Talán nem is az.
Irán veszélyes ország. Mint minden veszélyes ország, saját állampolgáraira is veszélyes. Teheránból hazaérve meghívtam egy kiváló filozófust és ragyogó embert, Ramin Jahanbegloot Magyarországra, hogy itt előadásokat tartson. Május 3-án kellett volna megérkeznie. Ugyanazon május 3-án kaptam az értesítést, hogy Jahanbegloo professzor nem tud jönni, mert a teheráni repülőtéren április 27-én letartóztatták. Azóta is börtönben van. Szerte a világon tiltakoznak neves értelmiségiek, kormányok, politikai és kulturális egyesületek. Eddig mindhiába.
Mi volt Ramin „bűne?” A hivatalos verzió: kémkedés. De hát Iránban mindenkit kémkedéssel vádolnak. A világhálón terjedő nem hivatalos verzió szerint azért tartóztatták le, mert egy tanulmányt írt a holokausztról, míg a holokauszt, a hivatalos iráni ideológia szerint nem létezett, csak a zsidók, a cionisták találták ki. Mivel Jahanbegloo valóban írt a holokausztról, ez a verzió nagyon is hihető.
Irán veszélyes. De nem a „civilizációk harca” miatt az. Hanem azért, mert fanatikus vagy cinikus, hataloméhes fundamentalisták megakadályozzák a civilizációk baráti versengését. Az iráni rendszer is össze fog omlani. Nem tudjuk, hogyan, nem tudjuk, mikor. Ez persze nem mindegy. De fontos, hogy ez belső erőből történjen.
Címkék:2006-09