Mi jön a rakéták után? Megint rakéták?
Megint rakéták?
Fél órája nyomorék törpéket láttam egészséges fiatal újságírók hátán, ha más nincs, ők viszik a tehetetleneket egy autóhoz, ahol majd kiteszik őket, olyan helyen, ahol nincs nagy bombaveszély. Saját erejükből nem tudtak elmenekülni, viszik őket, mondhatni, a semmibe. Dél-libanoni falvakból viszik őket, ahol az iszlamista fegyveresek rakétakilövőket telepítettek, és ahonnan időközönként átlőnek izraeli településekre.
Punktuális háborús tettekkel szembesülnek leginkább az izraeliek, továbbá az amerikaiak és végül az európaiak is. A béke eddig a szemben álló felek viszonylagos ésszerűségének volt köszönhető, tudható volt, hogy ki az erősebb, és a gyengébb nem ment neki, kerülte az öngyilkosságot. Bizonyos határig. Az elrettentés, a fenyegetés, a félelem egyensúlya a második világháború után hosszú békét kölcsönzött Európának.
A XX. század második felében a nukleáris közös holokauszt rémképe tartotta vissza a keleti és a nyugati katonai tömbök vezetőit a harci cselekményektől, a másik tömb háborús kihívásától, és semelyik fél sem hangoztatta, hogy nem akar megbékülni a másikkal, s hogy ellenkezőleg: éppen a megszüntetésére, az elpusztítására törekszik.
A zsidók államának a Közel-Keleten most ezzel a fenyegetéssel és eséllyel kell szembenéznie. A látóhatáron nem is olyan távol felmerül egy második holokauszt veszélye, amelyből valóság lehetne, ha ez azokon állna, akik ezt kívánnák, és ha az izraeliek olyan galambok lennének, akik vállalják a védtelen áldozat önarcképét.
Mi indítaná a libanoni lakosok egyik – siita-muzulmán – kisebbségét, hogy szomszédaira rakétákat lődözzenek, és hogy a fő céljuk az ezrével telepített rakéták kilövése legyen? Miért akarná a szomszéd megsemmisíteni a szomszédot? Szegény emberek miért nem érdekeltek a kölcsönös gyarapodásban?
Miért ne fognák fel a libanoni síiták, hogy ez nem megy, hogy ez esztelen vállalkozás, mert a visszacsapás rendkívül kemény lesz. Csak az viheti őket erre az önveszélyes útra, ha önként vagy kényszerből elvakítják magukat. A dél-libanoni civilek a Hezbollahnak engedelmeskednek, mert félnek az engedetlenségért járó megtorlástól, a Hezbollah pedig az iráni vezetéstől fél, ahogy annak idején a szovjet tömb részei féltek Moszkvától.
Csúcskorszakában mind a nácizmus, mind a kommunizmus megkövetelte polgáraitól az önmegsemmisítő, feltétlen odaadást, de a vezetés ide-oda ingadozott az ésszerű és az eszelős parancsok között, a pragmatikus és a dogmatikus álláspont között. Hitlernek és Sztálinnak nem volt drága a németek és az oroszok élete, nem kímélték a lakosságukat, és nem tudjuk, hogyan ítélték volna meg a harmadik – az iszlamista – totalitarizmus szokásos gyakorlatát, hogy a civil lakosságot pajzsként, propagandaeszközként túszfogságba ejtik.
Egy friss közvélemény-kutatás szerint öt német közül négy úgy gondolja, hogy Izraelnek nincsen joga visszaütni. Szomorú, ha lövik őket, de nincs joguk visszalőni. Nem helyes ugyan, hogy az iszlamista fegyveres szervezetek Izrael megsemmisítését akarják, de mert élvezik a többség bizalmát, ez a nép akarata, márpedig a néppel szemben erőszaknak helye nincs.
Amiből következik, hogy nem sikertelen az Iszlám Dzsihád propagandája, embertestekkel körülvenni a rakétákat, és felmutatni a megölteket, a romokat, a gyászolókat, a jajgatókat, a valódi fájdalom képeit, mindez képes Izrael ellen fordítani az érzékeny nézőt, akinek a politika csak szó, a holttest azonban valóság. Szavak és eszmék fűtik ezt az új expanziót is, ideológia helyett most újra a vallás a gyilkolás indítéka, és a megtámadott Nyugat remek helyettesítő céltáblát nyert Izraelben.
Európa kitaszította magából a zsidókat a második világháború táján, és egy részüknek azt ajánlotta, hogy menjenek haza a Szentföldre, mindenesetre el innen.
És most látják a jó európaiak, hogy a zsidók fiai, unokái nem hagyják magukat a Közel-Keletről is kitaszítani, és olyannyira megrökönyödnek ezen, hogy minden esetben az arabok pártján és az izraeliek ellen foglalnak állást. A meggyilkolt zsidóknak emlékmű jár, de az élők ne lőjenek vissza, és tartózkodjanak a győzelemtől, a hivatásos áldozat meghatározása szerint sohasem győzhet.
Ebben az esetben, ha ötmillió, a Biblia nyelvén beszélő és a Biblia történeteit észben tartó zsidó úgy ítéli meg a helyzetet, hogy a létéről van szó, ennek a döntésnek komor realitása van. A túlnyomórészt egyetértő és a kormány viselkedését helyeslő izraeli zsidók megértették, hogy nem engedhetik meg maguknak a szelíd rezignációt.
Izrael egybombás ország, egyetlen nukleáris bomba el tudja pusztítani. Vezetőinek kötelessége gondoskodni róla, hogy ne legyen olcsó mulatság zsidót ölni.
Nagyra tartják az egyesek életét, sok fegyveres ellenállással gyanúsítható palesztin foglyot engednek szabadon cserében egy izraeli fiúért. Semmit sem kívánnak forróbban, mint azt, hogy a muzulmán környezet is becsülje ennyire az emberéletet, a sajátját és a hozzátartozókét.
A rakéták – nem biztos, hogy rendelkezésre álló – verhetetlen katonai erőfölénnyel egy-egy területsávról eltávolíthatók. Kérdés, hogy lesz-e valaha is szuverén, demokratikus jogállam a Libanoni Köztársaság, amely értelemszerűen nem lövöldöz csak úgy a szomszédjára. Kérdés, hogy milyen messzemenően lehetséges tartós tűzszünetet elérni, és hogy melyik ország kész feláldozni a katonáit ésszerűen ellenőrizhetetlen terrorvidéken, ahol a polgártársak kölcsönös, tömeges mészárlása (lásd Irakban a siita-szunnita polgárháborút) papi jóváhagyással történhet. Valószínű, hogy csak a leginkább érdekelt felek hajlandók ilyen áldozatra.
Az iszlám világon belüli ellentétek leginkább az Izrael-ellenességgel hidalhatok ideiglenesen át. Ha nincs kit együtt gyűlölni, akkor egymásnak esnek, és nincsen új kalifátus, nincsen iszlám világköztársaság. A közös ellenségkép nem indokolja-igazolja az elmaradottságot, de a rajongó egyszerűsítés csatornájába terelheti át az indulatokat.
Az iszlám antijudaizmus és a keresztény antiszemitizmus érintkezik.
Lehet, hogy a radikális iszlámizmusnak Izrael léte elfogadhatatlan. De miért legyenek a muzulmán országok gondolkodó emberei a radikális iszlámizmus szellemi foglyai? És miért legyenek a keresztény országok gondolkodó emberei a radikális iszlámizmus szellemi foglyai? Semmilyen erkölcs nem kötelez a zsidóellenesség megértésére.
Címkék:2006-09