„Dávid-csillagos mezben a Budapest-bajnokságon”
„Dávid-csillagos mezben a Budapest-bajnokságon”
A Maccabi Vívó és Atlétika Klubot 1906-ban cionista egyetemisták alapították. Olyannyira sikeres volt, hogy hamarosan egyéb sportágakkal is kibővült, az 1920-as éve vége felé hét- nyolcszáz tagot számlált, különféle szakosztályokban. 1944-ben megszűnt,
’45-ben újjáalakult, majd 1951-ben a következő éra is megszüntette. 1989-ben,
Gonda Jánosnak köszönhetően, újra megnyitotta kapuit a sportolni vágyók számára. A klub jelenlegi elnökével, Horváth Józseffel beszélgettem.*
1998 óta vagyok az egyesület elnöke. Jelenleg nyolc szakosztályunk van: tájfutás, karate, női torna, kis- és nagypályás labdarúgás, ökölvívás, csillagsakk és Krav Maga – ez utóbbi egy küzdősport. Furcsamód vívás nincs, pedig a nevünkben benne van… 1906-ban a vívás népszerű dolog volt, sok helyütt volt rá lehetőség. Nekünk viszont nincs saját létesítményünk… mindent bérlünk, így a vívás nem megoldható.
Mi a fő célja az egyesületnek: élsportolók kinevelése, vagy a hobbisport népszerűsítése?
– A sportolóink többsége (körülbelül kétszáz tagunk van), teljesen amatőr, bár egy-két sportágban van élsportolónk. S. Kovács Ádám világbajnoki második helyezett karatés, junior világbajnok, és Európa-bajnoki negyedik. Az egyik tornász lányunk, Farkas Ildikó 17 éves, felnőtt magyar válogatott, és középiskolás világbajnokságot nyert 2004-ben. A klub lényege, hogy rendszeres sportolást biztosítsunk a fiataloknak. Ezenkívül mindenféle kulturális dolgot is szervezünk: hanukát, gyereksportnapot, rajzpályázatot, kiállításokat zsidó sportolókról… A sportoláson kívül azonban a Maccabinak Magyarországon elég fontos szerepe van. Sok olyan zsidó fiatal van, akinek nincs zsidó identitása, mert valamiért nem kapta meg otthonról. Viszont nálunk zsidókkal van együtt, és egyszer biztos talál valami kapaszkodót, aminek köszönhetően megtalálja a saját zsidóságát. Volt olyan srác a focicsapatban, aki két éve itt sportolt, amikor az apukája elárulta neki, hogy a család zsidó. Viszont ő automatikusan ide jött. Kereste a helyét, és itt ragadt.
Vannak nem zsidó tagjaitok?
– Nem kérdezzük senkitől, hogy zsidó-e vagy sem, de mindenkinek elmondjuk, hogy ez egy zsidó sportklub. Vannak, akik nem zsidók, de mégis jönnek… Aki egy focicsapatban Dávid-csillagos mezben minden hétvégén kifut a Budapest-bajnokságon, ahol lezsidózzák, és ő ezt fölvállalja, az komoly lépés. Majdnem minden focimeccsen kapunk egy-egy zsidózó beszólást, akár a nézőtérről, akár az ellenfél részéről, és a nem zsidó fiatal, aki nálunk focizik, éppúgy megvédi magát és a csapatot, mint a zsidó társai. De többségében zsidó tagjaink vannak. Egyszer lejött egy ortodox anyuka, hogy szeretné, ha a fiai tornáznának, de mindenhonnan kinézik őket, nem engedik kipában edzeni. Nálunk ugyan csak női torna van, de ők lejárnak a lányokhoz, kipában ugorják a szaltót: röpül a kipa, szaladnak, fölteszik, és csinálják tovább.
A világ más országaiban működő Maccabi Klubokkal van kapcsolatotok?
Ötvennégy országból 400 ezer tagja van a Maccabi Világszövetségnek, Izraelben van a központ. Az olimpiához hasonlóan négyévente rendezik meg Izraelben a Maccabi Világjátékokat (Maccabiah), a közbeeső felező időben pedig a Maccabi Európa-játékokat, valamely európai országban.
Említetted, hogy nincsenek termeitek, irodátok, és bérlitek a helyiségeket. Miből tudjátok ezt finanszírozni?
– Egyéves költségvetésünk ötmillió forint. Ez a terembérekre, eszközökre, mezekre megy el, nincs fizetett alkalmazottunk, edzőink is önkéntesek. Általában Magyarországon működő izraeli cégek támogatnak bennünket. A tagdíjakból körülbelül egymillió forint folyik be évente. Rengeteget pályázunk, néha nyerünk is valamit, sok kicsi összegből jön össze ez az ötmillió… A hivatalos zsidó intézmények egyáltalán nem támogatják ezt. Más országokban… a költségvetés 80 százalékát a zsidó közösség adja…
Rick Zsófi
*Az interjú hosszabb változata a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület hírlevelének áprilisi számában olvasható.
Címkék:2006-06