Új kormányok a kerítés két oldalán
Új kormányok a kerítés két oldalán
IZRAEL: ÚJ KORMÁNY, ÚJ (ÉS HIÚ) BÉKEREMÉNYEK
(Közép-)európai szemmel nézve nehezen érthető az izraeli választások eredménye: az ország elpusztítását hirdető szervezet jutott hatalomra a palesztinoknál, ugyanezt hirdeti a hetvenmilliós Irán atombombát barkácsoló elnöke – s Izraelben a polgárok alig több mint negyede voksolt a harciasabb Likudra, s a tőle jobbra álló két pártra.
Úgy tűnik, az izraeliek nem csupán a hazájuk születése óta zajló fegyveres konfliktusba fáradtak bele, hanem saját országuk politikájába is: erről tanúskodik minden idők legalacsonyabb részvételi aránya (63 százalék), valamint a semmiből érkező nyugdíjasok pártjának (Gil) hét parlamenti helye, amely nem csekély részben a többi párttól elforduló fiatalabb korosztályok protestszavazataiból állt össze.
A szünet nélküli, fárasztó intenzitással pörgő izraeli politikában minden választáskor felivel egy vagy több párt a semmiből, és néhány ciklus elteltével nagy valószínűséggel vissza is hullik ugyanoda. Így például a Sinui (változás), a vallásos establishment visszaszorítását követelő szekuláris párt a választások előtt még tizenöt mandátummal rendelkezett, így a Kneszet harmadik legerősebb pártja volt (!), ám mostanra szétesett és eltűnt, mivel alapítója, Tomy Lapid visszavonult a politikától.
E mostani választáson az első helyet az Ariéi Sáron által a választások előtt alapított Kadima párt szerezte meg, mely egyetlen programponttal jött létre: egyoldalú kivonulás a Területekről és fallal nyomatékosított különválás. Ha megegyezésre nincs lehetőség a palesztinokkal, akkor húzódjunk a kerítés mögé és felejtsük el, hogy a világon vannak – ekképp lehetne summázni a konfliktusba belefáradt izraeliek érzelmeit.
Ám mielőtt még ezen kívül más programot is hirdethetett volna, Saront szélütés érte, s utódja, Ehud Olmert a választásig hátralévő időben a párt konszolidációjával volt elfoglalva. A Kadima választási győzelme, s így a mérsékelt középbal koalíció (Kadima, Munkapárt, Sasz, Nyugdíjasok pártja) felállása nagyjából be is határolja a célkitűzéseket: békés elválásra törekvés a palesztinoktól, kicsit kevesebb piac és több állami újraelosztás, kicsit több kedvezmény az ultraortodoxiának.
Gazdasági téren nyilván enyhítenek az előző kormány keményen piacpárti politikáján, mely – mint rendesen – jót tett a gazdaságnak, viszont kiélezte a szociális feszültségeket. (Ez volt Netanjahu és a Likud visszaesésének egyik oka.) A gazdaság kiheverte az intifáda okozta sokkot és újból nekilendült. A Munkapárt élére viszont (nem sokkal a választások előtt) az az Amir Perec került, aki a Hisztadrut szakszervezet vezetőjeként a piaci reformok ádáz ellenfele volt. A marokkói származású Perec pártelnökké választása egyben azt is jelzi, hogy a Munkapárt nyitni próbál a lakosság immár több mint felét kitevő keleti (értsd: nem európai eredetű) zsidóság irányába. Ez a réteg ugyanis – etnikai/nacionalista alapon – mindeddig a Likud biztos hátországát jelentette, míg a Munkapárt, minden szociális érzékenysége ellenére inkább a magasabb státuszú askenáziak voksaira számíthatott.
A szakszervezeti harcokban jeleskedő Amir Perec a kulcsfontosságú védelmi tárcát kapta a kormányban, amihez garantáltan nem ért, viszont ekképp sikeresen távol tartották a gazdasági tárcáktól, tehát szociális követeléseinek gátat emeltek. Az Izraelben kulcsfontosságú kül- és biztonságpolitikában feltehetőleg a másik két kormánypártnak sem lesz nagy befolyása: a Nyugdíjasok Pártja a szociális kérdésekkel van elfoglalva (vezetőjének, Ráfi Eitannak külön nyugdíjasügyi tárcát kreáltak), a szefárd zsidók vallásos pártja, a Sasz pedig hagyományosan saját kiterjedt intézményrendszerének (zsinagógák, iskolák, jesivák) tapos ki állami pénzeket. A Sasz ezen kívül a vallásos establishment befolyását igyekszik növelni, ha kormányon van, ám az e téren jelentős belügyi tárcától gondosan távol tartották: a párt vezetője, Elijahu Jisaj a tőle távol álló ipari kereskedelmi és munkaügyi tárca gazdája lett.
A legnagyobb súlyú politikusok olyan tárcák gazdái lettek tehát, ahol nincsenek igazán otthon: Ehud Olmert nyilván így akarja megakadályozni, hogy túl nagy befolyásra tegyenek szert. Ilyen alapon lett közlekedési miniszter Saul Mofaz korábbi védelmi miniszter, aki egész életében katona volt, és így lett külügyminiszter Tzipi Livni, a Kadima új csillaga, akinek szerény külpolitikai tapasztalatait nem lehet egy napon említeni Simon Pereszével. (Utóbbi a szintén újonnan kreált Negev és Galilea Fejlesztési Minisztériumának kulcsával dicsekedhet.)
*
Az intifáda második szakasza kifulladt: az öngyilkos robbantókat távol tartja a biztonsági kerítés; az iszlám fundamentalizmustól megrettent nyugat nem támogatja a Hamaszt, így nemzetközi téren is enyhül az Izraelre nehezedő nyomás. Az ország lélegzethez jutott, az örökösen békére áhítozó izraeliek máris új csodaszerben, a békés különválásban bíznak, és az ezt meghirdető pártra szavaztak. S amint ez lenni szokott Izraelben, a feszültséggel kevésbé terhes időszakot használják ki az addig jegelt társadalmi, gazdasági reformok keresztülvitelére.
A békét hozó csodaszerben nyilván csalatkozni fognak, mint rendesen: a Hamasz nem a békés egymás mellett élést tűzte zászlajára. Béke nem lesz, csak „békefolyamat”, s ez mindaddig így marad, amíg a világ a palesztinok szabadságharcát, nem pedig szabadságát támogatja.
PALESZTIN AUTONÓMIA: FATAH-HAMASZ BELHÁBORÚ?
Május első hetében fegyveres összecsapásokra került sor a demokratikus palesztin választások győztese és vesztese között. Mi történt?
Valóban demokratikus választási procedúra zajlott egy olyan társadalomban, amelyben egyébként a demokrácia alapintézményei sem működnek. A Palesztin Autonómia korábbi vezető ereje, Arafat mozgalma, a Fatah ugyanis állampártként rendezkedett be: mozgalom és államapparátus teljesen összefonódtak. A hatalom átadásának demokratikus mechanizmusa teljesen ismeretlen itt.
Demokratikus választást technikailag viszonylag könnyű lebonyolítani, míg egy társadalom demokratizálását külső nyomással nem lehet megoldani, ha arra belülről nincs hajlandóság, így aztán a demokratikus választás után patthelyzet alakult ki: a győztes Hamasz felállította kabinetjét, miközben az állami pénz és pozíciók java a Mahmud Abbaszhoz hű emberek kezében van. A kinevezett Hamasz-miniszterek elfoglalták bársonyszékeiket, de a Fatahhoz hű apparátussal nem boldogulnak. A pénzügyminiszter nem rendelkezik az állami pénzek fölött, sőt, még a Hamasz-kormánynak szánt szíriai, iráni adományokhoz sem jut hozzá, mert a nemzetközi bankvilág nem működik együtt vele, és a kezdetleges palesztin bankrendszert is a Fatah-klán ellenőrzi. A külügyminiszter a külügyi apparátussal vesződik és így tovább.
A legnagyobb feszültség persze a fegyveres szervezetek terén érezhető. Mind a két párt (vagy inkább mozgalom) saját fegyveres osztagokkal rendelkezik. Ezek közül a legfontosabb az Al Aksza Mártírjainak Brigádja (Fatah), illetve az Izzadin al Kasszem Brigádok (Hamasz), melyek izraeliek százainak megölésével bizonyították hűségüket (a legyilkolt palesztin „árulók”, homoszexuálisok, rivális fegyveresek százairól nem beszélve). Ezeken kívül azonban Jasszer Arafat még vagy tucatnyi különböző fegyveres szervezetet hozott létre a Palesztin Autonómia égisze alatt: a harc mindenekelőtt ezek felügyeletéért folyik. (Ezek jelentőségét talán érzékelteti egy statisztikai adat: az ezer lakosra jutó fegyveres számát tekintve a palesztinok világelsők.)
Ám a konfliktusban nem csupán a mindenki számára evidens hataloméhség játszik szerepet, hanem a megélhetés is: a Palesztin Autonómia a földkerekség egyetlen országa, melynek költségvetését születése pillanatától fogva túlnyomórészt külföldi adományozók (elsősorban az EU és az Egyesült Államok) fedezik. Ebből fizetik a százhatvanezer állami alkalmazott bérét – és ezen kívül más munkalehetőség a palesztinok számára alig adódik. (A gazdaságot a klánháborúk és a korrupció teljesen megbénítják.) A különböző állami tisztségeket annak idején Arafat rokoni, baráti alapon osztotta el: gyakran épp az egymással rivalizáló klánok kielégítésére kreált tíz-tizenkét főosztályt egy-egy minisztériumban. Aki ebből a körből kimarad, az nyomorog, és nemigen van más választása, mint a Hamasz (és társai) által fenntartott terrorista illetve szociális társintézményekhez fordulni.
Továbbá: a nyugat, amely határozottan keresztülvitte a tiszta választásokat, a hatalomátadás ügyében már korántsem olyan kemény. Nem látják szívesen tényleges hatalmi pozícióban azt a Hamaszt, amely leplezetlenül Izrael elpusztítását tűzte zászlajára. Ezért hangzanak el amerikai és izraeli részről is olyan kijelentések, hogy a Hamasz megkerülésével inkább az elnöki tisztet betöltő Mahmud Abbasszal kívánnak együttműködni. Rajta keresztül kívánják most a palesztinok számára folyósítandó segélyeket célba juttatni, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy az államapparátust Abbasz irányítása alatt szeretnék látni.
A hagyományos pártállami rendszer, a megélhetési kényszer, a klánhűség és a nyugat támogatása tehát egyaránt szerepet játszik abban, hogy a választást elveszítő Fatah a gyakorlatban nem akarja átadni a hatalmat.
A fundamentalista Hamaszt persze nem olyan fából faragták, hogy belenyugodna ebbe a helyzetbe. Párhuzamos hierarchiák kiépítése, maffia típusú leszámolások, befolyásos klánvezérek és hivatalnokok megnyerése, megfélemlítése vagy megvásárlása szerepel a módszerek között, melyekkel ténylegesen is birtokba akarja venni a jog szerint neki járó hatalmat. Így például – miután nem tudja irányítása alá vonni a legerősebb fegyveres csoportot, a nyolcezer fős „Preventív Biztonsági Szolgálatot”, melyet a Fatah erős embere, Mohamed Dahlan irányít – létrehozta saját rendőri egységét, egyelőre háromezer fővel. Mindezzel persze tovább nő a fegyveres csoportok száma és tovább militarizálódik a palesztin társadalom.
A két rivális mozgalom mögött mindezeken túl két világ és világnézet áll. A Fatah Mahmud Abbasz mögött álló része a nyugat támogatását élvezi, mert illendő módon fenntartja a köszönőviszonyt a nyugati értékrenddel. Ebbe a kategóriába tartozik a legtöbb arab ország, melyeknek elnöke/királya igen óvatosan egyensúlyoz a létfontosságú nyugati kapcsolatok és saját fundamentalista tömegei között. A Hamasz viszont a diadalmasan előretörő iszlám fundamentalizmus zászlóvivője, amelyre az arab/iszlám világ nyomorgó milliói tekintenek megváltásra áhítozva. A két rivális mögött tehát egyaránt százmilliók állnak – emberben és dollárban egyaránt.
Gadó János
Címkék:2006-06