„A kontraszelekció kényelmes, de már középtávon visszaüt”
„A kontraszelekció kényelmes, de már középtávon visszaüt”
Interjú Nagy Ákossal
Harmincéves, „két és fél diplomája van”, kommunikáció szakon végzett, de járt a Filmművészeti Egyetemre is. Meghatározó izraeli utazása óta immár tíz éve tevékenykedik a zsidó ifjúsági világban. Miután a Somérból „kiöregedett”, Kidma néven, barátaival létrehozta annak felnőtt korcsoportját, ami 2001-ben formailag is külön szervezetté vált „Remélhetőleg már nem sokáig maradok a Kidma vezetője” – mondja, bízva abban, hogy a huszonévesek átveszik a stafétabotot, ő pedig a Bálint Ház csapatával végzett munkájának szentelheti idejét.
Milyen céllal jött létre 1999-ben a Kidma?
– Egy madridi társaság alapította, akik a Somérban aktívak maradtak ugyan, de szerették volna, ha az ő igényeiket is „kiszolgálja” úgymond valamilyen közösség. Erre a baráti magra épült, nekik kívántunk értelmes szabadidős programokat biztosítani. Amióta önállóak lettünk, próbálunk egyre nyitottabbá válni, és részt kívánunk venni a zsidó közéletben. Több mint kétszáz regisztrált tagunk van, bár a „taglétszámversenyt” egyesek túlságosan kiélezetten élik meg. Mi szerényen azt mondtuk, valószínűleg mi vagyunk a legkisebbek, viszont minket maguktól keresnek fel a fiatalok.
Mekkora az átfedés a zsidó szervezetek tagsága között?
– Csak becsléseink vannak. Jómagam szkeptikus vagyok: azt hiszem, nagyon szűk az a réteg, amelyet – beleértve minket is – elérnek ezek a szervezetek. A baj az, hogy ugyanolyan problémákkal küszködünk, több köt bennünket össze, mint amennyi elválaszt. Rosszul menedzseltek, forráshiányosak, kiszolgáltatottak vagyunk, nincs kellő stratégia sem a szervezeteken belül, sem a szervezetekkel kapcsolatban. A Zsidó Közösségi Fórum (ZSKF) és a Zsidó Ifjúsági Tanács az együttműködés eddig ismeretlen szintjének példája. Komolyabb projektek kapcsán – hasznos viták árán – mindig sikerül összefognunk, de ezzel együtt az érdekérvényesítő képességünk nagyon gyenge, eredményeinket nem tudjuk „eladni”, könnyen kijátszanak, kihasználnak minket. Állandóan az ifjúságot hibáztatják, holott az elmúlt években minden érdemi kérdésben megszólaltunk.
Léteznek egyáltalán lényegi különbségek e szervezetek között?
Egy kívülálló számára ezek valóban elenyészők, nem derülnek ki nagy ideológiai különbségek. Az ideológiák részben terhesek, de látni kell, hogy minden szervezet mögül hiányzik az az értelmiségi attitűd, csoport, ami egyáltalán meghatározhatna valamiféle irányvonalat.
– Mégis, hol helyezné el a Kidmát?
Felvállaltan baloldali-liberális értékeket valló szekuláris, nyitott zsidó szervezet, amely nem ideológiákat próbál propagálni, hanem az emberek szabadidejét próbálja tartalmassá tenni. Egy párttal sem törekszünk kapcsolatra, baloldali elveink például női csoportunk létezésében, karitatív akcióinkban mutatkoznak meg.
A működést nagyrészt a Mazsihisz támogatása biztosítja, gondolom.
Furcsa mostohagyerek állapotban az ifjúsági szervezetek hitközségen kívüliekként – eleddig egyedülállóan – önálló fejezetként szerepeltek a Mazsihisz költségvetésében. Ezt sokan nehezményezik, mások követendő példának tartják. Idén viszont már odáig jutottunk, hogy ismét csökkentették az ifjúságnak szánt támogatás összegét, ráadásul a kevesebb pénzt több felé szeretnék osztani. Félő, hogy az újonnan felállt hitközségi vezetés olyanokat is bevonna a támogatási rendszerbe, akik tényleges munkát az elmúlt években nem folytattak. A hét éve folyósított összeg folyamatosan csökken: az akkori húszmilliónak mára a felét szánják az ifjúsági szervezetek támogatására, holott egy tábor megszervezése már akkor is hét-nyolc- százezer forintba került. Elképesztő rövidlátás, főleg ha megnézzük, mennyi pénzt és energiát fordít hasonló célokra a többi történelmi egyház.
Nem lehetséges, hogy a Mazsihisz riválisként tekint ezekre a szervezetekre?
Sokszor így érzem – ami akár megtisztelő is lehetne -, de egy „normális” fiatalembernek eszébe sem jut, hogy a Mazsihiszben fusson be karriert. Fontos értékeket hordoznak a zsinagógák és az ahhoz kapcsolódó intézményrendszer, de a jelenlegi kulturális és gazdasági helyzetben Magyarországon nem kínálnak versenyképes munkaerő-piaci alternatívát. Aki a zsidó világban akar dolgozni – és ezen nem csak a hitközséget értem -, az az esetek többségében elhivatottságból teszi, ami rendjén is van. Ám az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy nagyon sokan nem állnák meg máshol a helyüket, tehát jobb híján dolgoznak ebben a közegben. Ez a kontraszelekció kényelmes ugyan, de már középtávon visszaüt.
– A Mazsihisz sosem tett kísérletet az ifjúság integrálására, ifjúsági tagozat létrehozására?
Volt ilyen indítvány a közgyűlés előtt, de nem tárgyalták meg. Személy szerint én járok zsinagógába, de mástól nem követelhetem meg. Azt mondják, nem vagyunk eléggé zsidók, csak velünk szemben támasztanak elvárásokat, pedig nincsenek felkészülve a fogadásunkra. Ha valamit nem tudok eladni, akkor nem biztos, hogy a piac a hibás. Érdemesebb volna inkább a már meglévő – legalább a kifejezetten vallásos – közösségeket, struktúrákat felkarolni. Persze könnyű a Mazsihiszt kritizálni, mások ugyanis még annyit sem tesznek az érdekünkben. Nem „ellen-Mazsihiszre” van szükség, hanem párbeszédre. Erre jó példa a Zsidó Közösségi Fórum, ahol – bár sokan szeretnék ezt belelátni – nem a hatalom és a pénz a legfontosabb kérdés.
Azért a függőségi helyzet tagadhatatlan, nem gondolkoznak más lehetőségeken?
Ez tény, ezért nem állhatunk egy lábon. Mi a létfenntartásért küzdünk, elemi gondok kötnek le minket. A tényleges függetlenségnek nem az a feltétele, hogy ne kapjunk pénzt a Hitközségtől, csupán az, hogy ne ez legyen a meghatározó.
– Tízéves tapasztalattal nyilván van összehasonlítási alapja, milyen a mai helyzet a kilencvenes évek közepéig tartó, sokat emlegetett „zsidó reneszánszhoz” képest.
– Én már ennek a reneszánsznak a lecsengésekor kapcsolódtam be, de azok nagy része, akik akkoriban kíváncsian közeledtek a zsidósághoz, szinte mind eltávolodtak ettől a közegtől. A kilencvenes évek közepén szinte semmiféle együttműködés nem volt a szervezetek között. A frontvonalak addigra jól láthatóan kialakultak, ki-ki eldönthette, hová akar tartozni – a többség a távolmaradás mellett döntött. Talán azért is, mert akkoriban rossz kérdésekre rossz válaszok születtek a közösségen belül. Amikor mi csináltuk a Somért, képesek voltunk új válaszokat adni, amire mind a szülők, mind a fiatalok „vevők” voltak. Ez hitelt adott nekünk. A zsidó közéletben az együttműködés terén néhány éve elértük a mélypontot és mostanra talán megindult az összefogás. Alapjában véve optimista vagyok – hisz ma már létezik zsidó újság, iskola, közélet -, mindenkinek esélyt kell adni, de szükség van egyfajta tisztulási folyamatra, ami nem biztos, hogy a mai struktúrákkal teljesedik be. Amennyiben nem ismerjük fel a saját korlátainkat, nem valljuk be őszintén a hibáinkat, vagyis hogy eddig az egész zsidó közélet inkább öncélú volt, mintsem nyitott és vonzó, akkor nem tudunk továbblépni. Ha így lesz, akkor tényleg eufémizmus százezres zsidóságról beszélni és még az is csoda lesz, ha tizenkétezren vallják magukat zsidónak.
Címkék:2006-05