Nagyon sokan csak párt akarnak találni
Nagyon sokan csak párt akarnak találni
Interjú Verő Tamással
Az elmúlt egy-másfél évtizedben nem vállalkoztak sokan arra, hogy rabbik legyenek. Ebben szerinted mekkora szerepe van a rabbiság megítélésének általában?
– A rabbiképző vége felé egy gyakorlati évem töltöttem Szegeden, ott volt egy élményben részem, hogy hogy tekintenek az emberre, ha rabbi. Szóval akkor ott voltam én, egy huszonéves emberke, és jött a polgármester, a többi egyházfő és ők jöttek hozzám bemutatkozó látogatásra, akkor, ott megcsapott a szele annak, hogy régen milyen is volt a rabbiság presztízse. Ebből mára nem sok maradt. Schweitzer professzor mondta a saját generációjáról, hogy mi a Holokauszt miatt lehettünk rabbik. Ahhoz képest mi persze még sehol sem vagyunk, de úgy gondolom, hogy a rabbi szerepe is alaposan átértékelődött. Van persze a tanító, közösségoktató szerep, de a legfontosabb dolog a közösségvezetés lett. Programokat szervezni, irányítani a közösséget.
Nem nyomaszt, hogy egy életre szóló döntést hoztál, és egy olyan pályát választottál, amit aztán elég nehéz módosítani?
– Ebbe soha nem gondoltam bele. Nem azt mondom, hogy amióta az eszemet tudom, rabbi szerettem volna lenni. Viszont mindig a zsidósággal kapcsolatos dolgok érdekeltek, csináltam a Somért, és ezzel is akartam foglalkozni, aztán a hitközség vezetői megkerestek, hogy menjek a rabbiképzőbe folytatni tanulmányaimat.
Jól megtaláltad a helyed a Frankelban…
A rabbiképző befejezése után Dr. Singer Ödön főrabbi mellé helyeztek. Mondjuk nekem nem volt új a dolog, ott születtem Budán, ott történt meg a körülmetélésem, ötéves korom óta odajártam talmud tórára, a szüleimnek ott volt az esküvője. Most én tartok ott, briszeket, talmud tórát, esküvőket.
Hogy tartjátok meg az embereket?
Rengeteg programot szervezünk, az újságunk havonta 1000 családhoz jut el. Péntekenként 100-120 ember van a templomban, van before-partynk, minden generációnak van klubprogramunk, amiben egy klubvezető és két körzetkoordinátor segít. Meg persze a feleségem, Linda, akitől rengeteg ötletet kapok. Meghívjuk a Scheiber és a Lauder iskola hasonló korosztályát, vagy meghívunk más zsinagógákat vendégségbe hozzánk, már volt a Hegedűs meg a Nagyfuvaros utca.
Milyen ma egy zsinagóga közössége?
Furcsa ezt az én számból hallani, de szerintem a magyar zsidóságot nem érdekli sem a vallás, sem a kultúra, se a zsidóság története. Ami érdekli, az a közös ünnep, a közös élmény átélése, ami az összetartó erőt jelentheti számukra. A családok sajnos ezt a tudást, hagyományt, holokauszt és az utána jövő időszak miatt sem tudták továbbadni. Ez az igazság. Talán a következő generációba már beleplántálódik.
Ezek szerint te megengedőbb vagy, és lehet lelkiismeret-furdalás nélkül zsidóságélménye annak, aki a szokásokat, vallást kevésbé, vagy nem tartja, de a barátai, a világlátása, az identitástudata zsidó?
Ha ez a véleményem, ha nem, ezzel találkozom. Akármennyire verhetjük a mellünket, és mondhatjuk, hogy járjál zsinagógába, és rakjál fel tfilint minden reggel, ha ilyen az életfelfogásuk az embereknek, nem fér be az idejükbe a tradíciók megőrzése, megtartása. Ha őket is eltaszítjuk, akkor biztos nem lesz belőle semmi.
– Mi a tendencia? Lehet azt mondani, hogy bár a szüleink nem nagyon élték meg a zsidóságukat, azok, akik csak az együttlétért járnak a zsinagógába, már máshogy fognak tenni?
Mondok egy példát. A HVG-ben volt egy felmérés, hogy az utóbbi évben hány zsidó esküvő volt, 100, ebből én tartottam 35-öt. Nem vallásos érzülettel párok kerestek meg, de mégis fontos nekik a zsidó esküvő. És itt már a szigorú szabályoknak kell eleget tenniük, a fiúnak körül kell, hogy legyen metélve, héber névvel kell rendelkezzenek, a lánynak el kell mennie a mikvébe stb. És ha fiúgyerekük lesz, ő is körül lesz metélve, ebben biztos vagyok.
Mit mondasz azoknak, akik össze akarják egyeztetni a mindennapi életüket a vallási előírással, és nehezen megy?
Ugyan minden parancsolat egyenértékű, de minden ember más. Lehet, hogy valakinek fontos elmenni a zsinagógába, de csak kocsival tud elmenni, akkor ezt persze vallásilag nem tudom nagyon támogatni, de nem tudok mit tenni, ahogy egyik rabbi sem tud mit tenni. Ezt azért is mondom, mert rengeteg olyan fiatalt láttam, aki egy pillanat alatt bevallásosodott, aztán ugyanolyan gyorsan el is hagyta a vallást. Ha valaki eljut arra a szintre, hogy először nem rendel disznóhúst az étteremben, aztán szép fokozatosan elkezd kóser háztartást vezetni, annál sokkal biztosabban lesznek az alapok. Fokozatosság, (bár türelmetlen vagyok, és azt szeretném, hogy az egész magyar zsidóság ismerje meg a zsidó vallást, és tartsanak meg mindent, de ez nem megy egyik pillanatról a másikra). Én sem mondom, hogy az életem minden napján mindig minden betartottam, gimiben ültem autóban sabatkor, ettem nem kósert is, de lassan és fokozatosan közeledtem a micvákhoz.
Tehát aki nem jár zsinagógába, nem tartja a kósert, nem tanul, nem tartja az ünnepeket, az zsidó?
Zsidó anyától született ember, zsidó. És ha megjelenik a zsinagógában, nem kérdezem tőle, hogy ki ő és mit csinál. Persze furcsa, hogy ha veri a mellét, hogy ő zsidó, de semmit nem tesz érte, akkor mire föl vallja magát zsidónak. De azért zsidó.
Ez téged nem zavar?
Nem. Nagyon sok fiatal jön le úgy, hogy anyja-apja zsidó, de neki semmi köze a zsidósághoz. Azt mondja, az egész tulajdonképpen csak annyiban érdekli, hogy zsidó párt akar találni. Viszont ha már megtalálja, és ott van a zsinagógában, akkor van remény.
Az interjúkat készítette: Salgó Adrienne
Címkék:2006-05