Heller Ágnes: Néhány gondolat a holokauszttraumáról
HELLER ÁGNES
Néhány gondolat a holokauszttraumáról
A”trauma” fogalma a baleseti sebészet köréből került a pszichológiai szótárba, elsősorban Freud, majd Lacan jóvoltából, akik számos neurotikus szimptóma együttest visszavezettek egy korábbi és lényegében gyógyíthatatlan, bár kezelhető, lelki megrázkódtatásra. Ez a lelki megrázkódtatás maga a trauma, míg a szimptóma együttesek ennek a traumának utólagos megnyilvánulási formái. Traumatikus egy élmény akkor, mikor az egyén pszichéje olyan külső, erőszakos, az embert létében fenyegető behatásnak van kitéve, mellyel szemben abszolút tehetetlen, mert nem is érti, fel sem fogja, s mert a fenyegető hatalom betör a személyiség védekező reakciói mögé. Azt a hasonlatot is gyakorta ismétlik, hogy a trauma olyan szélsőségesen fenyegető élmény, mely, mint egy puskagolyó, sebet ejt a karakteren, de ezt a golyót többé nem lehet eltávolítani. Tipikus traumaként szokták tárgyalni az állandóan megvert kisgyermek kiszolgáltatottságát, a gyermek szexuális kizsákmányolását, a nemi erőszakot, ahogy bizonyos körülmények között a frontszolgálatos katona megrázkódtatását is. Ezek mind úgynevezett egyéni traumák, mivel individuumok szenvedik el, s a késleltetett szimptómák is az individuumoknál jelentkeznek. Jellemző az individuális traumára, hogy elfojtással jár, hogy a sérült személy nem is tud emlékezni rá, és, még ha valamire emlékszik is, nem tud beszélni róla, többek között már azért sem, mert a tehetetlenség, a vereség szégyenletes és/vagy bűntudattal párosul.
Az egyéni traumától meg szokták különböztetni az úgynevezett strukturális traumát és a kollektív traumát.
Strukturális az a trauma, melyen többé-kevésbé a homo sapiens minden egyede megszenved. Freud szerint például a születés traumatikus, s vannak, akik Adám és Éva paradicsomkertből való kiűzését az eredendő trauma (eredendő bűn) szimbolikus értelmezéseként fogják fel. Erről itt nem fog szó esni.
Szó fog esni azonban a kollektív traumáról. Egy egész közösség vagy nép életének olyan megrázkódtatásáról van szó, mely magán viseli az egyéni trauma számos jellemvonását. Egy külső erővel szembeni tehetetlenségről van szó, mely sebet ejt a kollektív pszichén, mivel pusztulással fenyeget és megszakítja a kollektív történet folyamatosságát. Ilyen kollektív traumája a zsidóságnak a Templom pusztulása, amire minden Av hó kilencedikén emlékezünk. Nos, ez a kollektív trauma egyéni traumája volt mindazoknak, akik átélték a Templom pusztulását, továbbá azok közvetlen utódainak. De majdnem kétezer esztendő óta ez a kollektív trauma nem jár egyéni traumával. Ezzel aztán szimbolikus alakot ölt. Történészeink tudják, hogy a júdeai zsidóság sorsa nem pecsételődött meg a Templom elpusztulásával, hogy volt lehetőség azt újra felépíteni, hogy a történetre a Bar Kochba-felkelés nyomta rá a pecsétet. De mindezt a száz évig húzódó történetet Av hó kilencediké szimbolizálja
Szemben az egyéni traumával, a kollektív trauma következménye nem a némaság, hanem a beszéd. Pontosabban a történet, az elbeszélés teszi a kollektív traumát traumává. Nem tartom nagyon plauzibilisnek Freudnak a Mózes könyvben kifejtett gondolatát a kollektív trauma elfojtásáról, majd az elfojtott visszatéréséről, igaz, hogy ő is feltételezett valamiféle narratív folyamatosságot, legalábbis a leviták körében.
Az a trauma, amiről most beszélni szeretnék, a holokauszttrauma ma még individuális trauma is, és kollektív trauma is egyszerre. Individuális trauma és kollektív trauma azoknál a túlélőknél, akik most még életben vannak, de individuális és kollektív trauma közvetlen utódaiknál is. Hamarosan azonban megszűnik individuális trauma lenni és teljesen kollektív traumává alakul.
Elöljáróban bevallom, hogy nem szívesen használom a holokauszt kifejezést, inkább a Soáról vagy Auschwitzról beszélnék, de mivel a traumairodalom holokauszttraumáról beszél, én is ezt a kifejezést fogom használni.
*
Az egyéni és kollektív holokauszttrauma a mi korunkban nem független egymástól A túlélők éppen egyéni lelki sebeik miatt, hosszú ideig nem tudtak saját traumájukról beszélni. Mikor már beszélni tudtak róla, akkor jött létre a beszéden keresztül a kollektív trauma, azaz a holokausztelbeszélés, a holokauszt mint szimbólum, mint a zsidóság közös traumája, azoké, akik átélték, vagy akiknek szülei átélték. És azoké, akik nem élték át, s akiknek a szülei sem élték át. Persze kölcsönhatásról is van szó. Mihelyt kialakul a kollektív trauma elbeszélés, az individuális trauma is lassan elbeszélhetővé válik, mert bár a kollektív elbeszélés nem csökkenti a bűntudatot, de megszünteti a szégyent.
A következőkben csak az egyéni holokauszttraumáról fogok beszélni. Mindenekelőtt a túlélők traumájáról, továbbá azok közvetlen utódainak átörökölt traumájáról, azok neurotikus szimptómáiról. Elsősorban a be nem gyógyuló sebekről, melyeket a teljes kiszolgáltatottság, az állandó életveszély, a tehetetlenség elviselhetetlen nyomása, a történések érthetetlensége és felfoghatatlansága ütött a pszichén. Azokról a sebekről, melyek nem a traumatikus tapasztalat idején, hanem későbben jelentkeztek. „Nachtraeglich” – mondja Freud.
Persze a trauma tipikus tünetei nem jelentkeznek mindenkinél, nem mindenkinél ugyanabban a szimptóma- rendszerben vagy ugyanolyan erővel. Ez mindenfajta trauma esetében egyaránt igaz. A holokauszttrauma esetére is vonatkozik, hogy többnyire számit, hogy mennyi ideig volt a traumatizált egyed egy traumatikus helyzetnek alávetve, s hogy milyen volt maga a helyzet. Feltételezhető, hogy viszonylag egyenlő ellenálló erejű karakterek esetében Auschwitz erősebben traumatizál, mint a gettó. De itt is kiderülhetnek furcsa dolgok. Alapjában megbízható empirikus vizsgálatok (Báron, Reznikoff, Glenwick) például arra az eredményre jutottak, hogy a hamis papírokkal bujkálok traumája erősebb volt, mint az ugyanannyi időt koncentrációs táborokban élőké. Talán nem is olyan meglepő az eredmény, ha azt vesszük figyelembe, hogy egy idegen identitással való kényszerű azonosulás nagyobb identitásvesztéssel jár, mint egy számmal való megjelöltség, továbbá, hogy mit tesz az emberrel a teljes izoláltság, a lelki magánzárka egy idegen környezetben, melyben egyedül ő a veszélyeztetett.
Minden traumatikus tapasztalatot egy idő múlva traumaneurózis követ. De a traumaneurózis szindrómája a traumát szenvedett szubjektum életkoráról is függ. Különböző csoportosításokkal találkozunk. Judith Herman például klinikai tapasztalatok alapján, a traumán keresztülment individuumokat 13 év alattiakra és felettiekre osztja. Nathan Kellermann, aki a holokauszttraumára koncentrál, Izraelben végzett interjúk alapján három korcsoportot különböztet meg: 6 év alatt, 6-13 év között, 13 év felett. Hogy a kamaszkor korhatár, abban mindenki megegyezik.
Hadd tegyem mindehhez hozzá saját elképzelésemet, mely egyrészt alátámasztja a fenti csoportosítást, másrészt némi lehetőséget ad az ezeken belüli nagy eltérésekre való betekintésre.
Szerintem az emberi karakternek három rétege van: a pszichikai karakter, a morális karakter és az intellektuális karakter.
A pszichikai karakter kialakulása – az egyed genetikai adottságai alapján – a születéssel kezdődik és körülbelül 13 éves korban fejeződik be. Ezért változik a trauma, s ezen belül a holokauszttrauma tünetegyüttese abban az esetben, ha a traumán átesett ember kamasz vagy túl van a kamaszkoron. A kamaszkor előtti psziché kialakulásába is beleépül a trauma, míg a kamaszkor után, mikor a pszichikai karakter kialakulása már befejezett, erre nincsen mód, itt a trauma „csak” gyógyíthatatlan sebet ejt a már kialakult pszichén. Ezt a különbséget azonban elasztikussá teszi mind a morális, mind az intellektuális karakter.
A morális karakter a beszéddel együtt kezd kialakulni s körülbelül húszas éveinkben fejeződik be. Intellektuális karakterünk kialakulása is a beszédkészséggel kezdődik, de nem mindenkinél fejeződik be a húszas évekkel, hanem elnyúlhat egészen életünk végéig. Ha a nagy megtérési történeteket vesszük szemügyre, azonnal látni fogjuk, hogy a kamaszkor utáni megtérések esetében a pszichikai karakter azonos marad. Gondoljunk Saulus-Paulusra, vagy saját korunknál maradva, Lukács Györgyre.
A tipikustól való személyes eltéréseket tehát nem csak a traumatikus kiszolgáltatottság természete, ereje és tartalma módosítja, hanem a morális és intellektuális karakter természete és kialakulásának foka is. Van, amikor egy 13 éves intellektuális személyisége majdnem készen áll, van, amikor nem. Ugyanez vonatkozik a morális karakterre. S persze mind a morál mind az intellektus tartalma is egészen különböző lehet.
Hadd soroljam fel most a tünetegyütteseket.
Azoknál, akik a pszichikai karakter végleges kialakulása előtt lettek traumatizálva, a tipikus tünetek a következők. Memória-kihagyás, egyes értelmezések szerint a folyamatos önéletrajzi elbeszélés megszakadása, fehér foltok kialakulása. Erős érzések, vagy inkább vágyak és indulatok az azokat kiváltó, vagy azokhoz tartozó emléknyomok nélkül, többek között érthetetlen és értelmezhetetlen dührohamok. Irracionális félelem, illetve aggódás. A személyiség megsokszorozódása, nem pszichiátriai jellegű skizofrén tünetek (multiple personality syndrome). Kiszolgáltatottságérzés. A személyiség igazolásának és önigazolásának kielégíthetetlen szükséglete munkában, ahogy a szexualitás terén is. Vágy a megváltóra vagy megváltásra (különösen a nők esetében). Álmatlanság. Ok nélküli fájdalmak, mint fejfájás, hasfájás. Félelem a magányosságtól, egyedülléttől, halálfélelem. Harag a világra.
Azoknál, akik a pszichikai karakter végleges kialakulása után lettek traumatizálva, a túlélő tipikus tünetei a következő. Tiszta emlékek, folyamatos elbeszélés a hozzájuk tartozó érzelmek vagy indulatok nélkül (apatikus emlékezés). Ismétlési kényszer. Bűntudat. Zavart viszony a világhoz, a másik emberhez, Istenhez. Bizalmatlanság, gyanakvás, zárkózottság, a kitárulkozásra való képtelenség. Félelem attól, hogy a dolgokat nevükön nevezzük, hogy beszéljünk róluk vagy elbeszéljük őket (ez nem csak a traumatikus emlékekre vonatkozik, ahogy az ismétlési kényszer sem). Depresszióra, öngyilkosságra való hajlam.
Reprezentatív, hogy a bűntudat, ismétlési kényszer, apatikus emlékezés és az öngyilkosságra való hajlam teljesen hiányzik azoknak a túlélőknek a tipikus tünetegyütteséből, akik kamaszkoruk előtt traumatizálódtak, míg a személyiség-megsokszorozódás szindrómája, az emlékezetkihagyás, továbbá az én állandó szükséglete saját megerősítésére szexualitás terén is, végül pedig az irracionális dühkitörések teljesen hiányoznak a kamaszkor utáni tünetegyüttesből. Persze a 13 esztendő csak egy átlagos határ. Vannak, akiknél mindkét csoport egyes tüneteivel találkozunk. Szomatikus tünetek pedig mindkét csoportban jelentkeznek.
Személyes tapasztalataimmal is tudnám a felsorolt tünetegyüttesesek és a korosztályok a kapcsolatát igazolni, de jobb, ha az irodalomhoz fordulok. Nem azért, mert megbízhatóbb, hanem mert közismert és ellenőrizhető.
*
A magyar holokauszttrauma legnagyobb krónikása Kertész Imre. Az ő könyveiben azonban leginkább a kamaszkorban átélt trauma tüneteinek viviszekciójával találkozunk. Bár a Felszámolás című regényének hőse, B., a regény szerint Auschwitzban született, az író diagnosztizálta trauma tünetek többnyire, bár nem kizárólagosan, a kamaszkorban átélt trauma tipikus tünetei. Az írói szabadság minden tiszteletével együtt ezért ezt a könyvet is a második csoport kapcsán fogom elemezni.
Aki a gyermekkorban átélt trauma tipikus vonásainak irodalmi megformálására kíváncsi, annak mindenekelőtt Jerzy Kosinski A festett madár című könyvét ajánlom. Főleg azért, mert ez a regény az egyesek szerint legtraumatikusabb helyzetet göngyölíti fel. Egy kisfiúról van szó, aki nem tudja, kicsoda, azaz elfelejti, hogy kicsoda; aki névtelenül és hontalanul mindenki kényére-kedvére ki van szolgáltatva, akitől egy szelet kenyeret vagy egy vackot, azaz túlélést remélhet. Számos lengyel kritikus felháborodással utasította el a regényt, mivel a „lengyelek nem ilyenek”. A könyv valóban tele van rémtörténetekkel. Ezek nem a lágerek rémtörténetei, hanem a közönséges emberek mindennapjainak rémtörténetei, s ha akarják, nem „realisták”. De nem feledhetjük el azt, amit a traumatizált kisgyermek emlékezetéről tudunk. Az érzelmek, indulatok, szenvedések pontosan bele vannak vésve a lélekbe, ott az elmérgesedett seb, miközben a történetek, a szereplők maguk homályosak, vagy kihagyásokkal rögzítődnek. Kosinski úgy ábrázolja a folytonosan menekülő gyermek világát, ahogyan azt átélte. Arra emlékezik, amit átélt, arra, ahogy átélte. S ez autentikus emlékezés.
Mint mondtam, a kamaszkor alatt és után traumatizált szubjektum tünetegyüttesét Kertész Imre néhány írásán keresztül fogom röviden szemléltetni. Hozzá kell azonban tennem, hogy a különben egyre szaporodó és gyakran igen felületes holokausztirodalomból kiemelkedő stilizált önéletrajzi beszámolók legőszintébbjei és leghitelesebbjei olyan emberektől származnak, akik 13 éves korukban vagy utána voltak Auschwitzban és egyéb koncentrációs táborokban. Közülük szerintem a leghitelesebbeknek Primo Levy, Jean Améry és Tadeusz Borowski írásai tekinthetők. Nos, mind a hárman depressziósak voltak, elveszették bizalmukat az emberben, szenvedtek a túlélő-bűntudattól, végül mind a hárman öngyilkosok lettek. Szerencsénkre, Kertész Imre itt maradt közöttünk. Talán, többek között, a „Tanító Úr” miatt, akinek a történetét a Kaddisban elbeszéli, vagy éppenséggel a „Tanító Úr” kedvéért. Vannak „Tanító Urak”, vannak jó emberek, nem tudjuk miért, de miattuk érdemes életben maradni. De Kertész Auschwitzot megjárt főhőse (a Kaddis elbeszélője és a Felszámolás B.-je) mégis Améryhez, Borowskihoz, Levyhez hasonlóan- ön- gyilkossággal végzi.
A Kaddisban egy olyan ember önvallomását olvassuk, aki egész életét a munkába öli. „Ha nem dolgoznék, ki tudja, lennék-e” – mondja. A magányt, elszigeteltséget, száműzetést elszenvedi, ugyanakkor keresi. Érzelmileg impotens. „Mert félő, hogy bennem nincsen szeretet.” De vállalja ezt a „nincset”. Mikor lefekszik egy nővel, kiköti, hogy „a szerelem szónak közöttük nem szabad elhangoznia”. Elfogadja, amitől fél: „Az érzelmi elmeszesedéstől nem félni kell, hanem elfogadni.”
A Kaddis elbeszélőjének viszonya saját zsidóságához szervesen beleépül magába a traumába. Ugyanis, ha valaki nem érzi, nem tudja magát zsidónak, vagy zsidósága semmit, illetve nem sokat jelent a számára, akkor ez a mind a morális, mind pedig az intellektuális karakter reakcióját kiváltó identitás-probléma fokozza a traumatizálódást.
A „nem tudom, miért éppen mi” kérdését az ő esetében felülírja a „nem tudom, hogy mi, vagy ki az a bizonyos mi ” kérdése. A traumaneurózis a Kaddis elbeszélője esetében a zsidóság vállalásához vezet, bár ő nem tudja, hogy miért, hogy milyen alapon azonosul a zsidósággal. Egyszer azt mondja, hogy „zsidónak születni általában halálbüntetéssel jár”, másszor, hogy „ettől az átoktól nem lehet szabadulni”. Megint máshol, hogy a zsidóság „mint rejtett gyalázat tapad a nevemhez”, a zsidóság olyan, hogy „naponta azt iszapba nyomják az arcodat”. Az elbeszélő zsidósága „tudva tudatlan”, s ezt ő a skizofrénia szindrómájaként írja le. S íme a végkövetkeztetés: „Auschwitzból pedig nem lehet kigyógyulni.”
A Felszámolás című Kertész regényben B. egy barátja, a keresztény Keserű, beszél a már halott, öngyilkos B.-ről. Itt már egy másfajta traumával is találkozunk, az úgynevezett másodlagos vagy közvetett traumával. Azzal a jelenséggel, mikor a túlélő a maga traumájával traumatizálja környezetét. Többnyire házastársát, de főleg gyermekeit. B. esetében az utóbbitól nem eshet szó, mivel traumájához hozzátartozik, hogy radikális „nemet” mond már arra a gondolatra is, hogy gyermeket nemzzen erre a világra.
A másodlagos holokauszttrauma direkt és indirekt befolyásra jelentkezhet. Direkt a hatás, ha a túlélő szülő állandóan a holokauszt történeteit, saját szenvedéstörténeteit ismétli, s ugyanakkor érzéketlensége, érzelemszegénysége, vagy állandó irracionális dührohamai számára, melyektől ő is igen szenved, abszolút megértést és feloldozást igényel. Indirekt a trauma hatása, ha a traumatizált túlélő eltitkolja gyermekei előtt a traumát, azt is, hogy zsidó s hogy ők is azok, ugyanakkor mégis a holokauszttrauma szimptómái jellemzik gyermekeihez való viszonyában. Ez utóbbi a veszélyesebb hatású, mert megakadályozza, hogy a gyermek intellektuális és morális karaktere segítségével feldolgozza a múltat, továbbá hogy valamennyire megértse szülei lelki sérüléseit.
De, mint mondtam, Kertész regényalakjának, B.-nek nincs gyermeke, így Kertész a másodlagos traumát a történetesen nem zsidó közeli barát figuráján és volt felesége (a szintén zsidó, és szülei traumájától már egyszer traumatizált) figuráján keresztül ábrázolja. B. barátja – Keserű szerint – „hideg, mint egy jégcsap”, s mégis vagy talán éppen ezért mindenki, aki közel áll hozzá, ki lesz neki szolgáltatva. Feleségének, Juditnak naponta meg kellett küzdenie az ép elméért, míg „ha nehezen is, de felismertem, hogy Auschwitz az én vőlegényem”. S barátja öngyilkossága után már Keserű az, aki a másodlagos trauma szimptómáit mutatva az „úgynevezett valóságról” beszél, s egy Hamlet-parafrázissal így vall magáról: „vagyok vagy nem vagyok”, s aki majdnem ellenállhatatlan vágyat érez arra, hogy az ablaka előtt elvonuló rongyos hontalanok sorába álljon, tehát, hogy kívül helyezkedjen a normalitás világán.
Szemben a túlélő individuális traumájával, a kollektív holokauszttrauma, az emlékezésben és elbeszélésben él. Hosszabb távlatban nincs hatása a pszichikai karakterre. Viszont nagy hatása van és lehet a morális és intellektuális karakterre. Aki a holokauszttörténetet mindig újra elbeszéli, nem hideg, mint a jégcsap, nincsenek irracionális dühkitörései, de még bűntudata sincsen. Nem skizofrén és nem is szenved az ismétlési kényszer neurózisában. Érzi azt, amit elbeszél, és el tudja mondani azt, amit érez. Gondolkodik és ítél: haraggal és részrehajlással, de megértéssel és bosszúvágy nélkül. S nem felejtkezik meg a „Tanító Úr” történetéről, azokról az emberekről, akik a koncentrációs táborokban, a halált vállalva, de hősies gesztusok nélkül, csak néma emberségből, beteljesítették a Törvényt.
Előadás a Soá mozaikok című konferencián április 22-én. A konferenciát a Párbeszéd a Toleranciáért Program, a KÚT Alapítvány és a Szociális Innováció Alapítvány szervezte.
Címkék:2006-05