Remegve I-ten előtt
Remegve I-ten előtt
Ortodoxia és homoszexualitás
A homoszexualitás kérdését – ortodox körökben – először tette nyilvános vita tárgyává a Remegve I-ten előtt (Trembling Before G-D) című amerikai dokumentumfilm. Az alkotók ortodox zsidókat – nőket és férfiakat – szólaltatnak meg. Vallomásaik középpontjában egy feloldhatatlan dilemma áll: miként lehet összeegyeztetni a judaizmus iránt érzett szenvedélyes elkötelezettséget a bibliai intelemmel, amely szigorúan tiltja az egyneműek szerelmét. A 2001-ben készült film egy eddig szinte érintetlen témában törte meg a hallgatást. A zsúfolt mozik jelzik, hogy a téma szerte a világon felkavarja és véleménynyilvánításra sarkallja a film nézőit. A rendező egy alapítvány segítségével most eljutott Kelet-Európába is. Az első állomás Budapest volt, majd Prága, Szófia és Kijev következik. A budapesti bemutató-sorozatra március 1. és 7. között került sor, az Örökmozgóban, a Cirko-Gejzírben, a Bálint Házban és a CEU-n. Sandi Simcha DuBowski rendezővel és Steven Greenberg rabbival, a film egyik szereplőjével, budapesti tartózkodásuk során beszélgettem.
– Mi késztette arra, hogy erről a kényes és intim témáról készítsen filmet?
DuBowski: Van amikor az ember választja a témát, és van, amikor a téma választja az embert. Velem ez utóbbi történt. Nem ortodox családban nőttem fel, nem is ismertem ortodoxokat. Brooklynban azokba a bárokba és szórakozóhelyekre jártam, ahol a melegek találkoztak, ez volt a közegem. Talán azért is, hogy jobban megértsem önmagam, meg akartam tudni, hogy létezik-e homoszexualitás az ultra ortodoxok körében, olyan közösségekben, amelyek nem fogadják el a homoszexualitást, kiközösítik a melegeket és leszbikusokat. Elkezdtem utazgatni; amerikai városokba, aztán Nagy Britanniába és Izraelbe látogattam. Magyarországon is voltam hat évvel ezelőtt, de sajnos ortodox melegekkel nem sikerült találkoznom. Gyűjtöttem az anyagot, videóinterjúkat készítettem. Sokszor egy évet is kellett várnom arra, hogy valaki vállaljon egy interjút. A film készítése során sok történetet hallgattam végig. Volt olyan, akit megtagadott a családja, volt olyan, akit kirúgtak vallásos iskolákból, s voltak olyanok, akiket házasságba kényszerítettek, aztán becsapták feleségeiket és férjeiket, mert nem volt más választásuk. A filmben szereplő egyik leszbikus hölgy férje a mai napig nem tudja, hogy a felesége szerepel a filmben, s még kevésbé tudja róla, hogy leszbikus. Nagy kockázatot vállaltak azok, akik szerepeltek interjúalanyként. Kockáztatták családi életüket, a közösséghez való tartozásukat. De mégis vállalták a szereplést, mert mélyen elkötelezettek a vallás iránt, ugyanakkor nem tudják hitüket összeegyeztetni vágyaikkal.
– Hogyan lehetséges az, hogy önnek olyan intimitásokat tártak fel az emberek érzelmi életükről, amelyről soha senkinek nem beszéltek? Önnek miért mondták el?
DuBowski: Ezek az emberek szégyellik magukat és a testüket. Azt érzik. hogy nincs helyük a közösségben, nincs hova tartozniuk, kiközösítve érzik magukat. Önmaguknak is hazudnak, mert félnek attól, hogy az emberek undorral elfordulnak tőlük. És akkor jön valaki, aki arra biztatja őket: nyugodtan mondd el, hogyan érzel, és milyen megoldhatatlan problémákkal küszködsz. Mondd el a történetedet. A te történeted megtörheti a csendet, a szenvedést, a szégyent, segíthetsz másoknak, hogy ne így kelljen élniük. A számtalan beszélgetés, amelyet a nézőkkel folytattunk a vetítés után, sok országban nyíltabbá tette az embereket. Miamiban például Miamiban a vetítés után feltette valaki a kezét, és azt mondta: „Keresztény vagyok és meleg. A film nyomán felmerült bennem a kérdés, hogyan lehetnék én is inkább ortodox zsidó?” Nagy derültséget váltott ki hozzászólása. Az emberek érezték, hogy ez már nem csak egy film, hanem egyfajta misszió, amely mozgalommá növekedett az idők során. Az én szerepem hasonlítható egy pszichoterapeutáéra vagy éppen egy barátéra, akinek el lehet mondani, mert érdekel, mert el akarom mondani másoknak is. És azzal hogy kimondjuk, már tettünk egy lépést, már lehetségessé válik az, ami addig lehetetlen volt.
Több mint négyszáz órás anyag készült. Milyen alapon válogatott a szereplők között, kik maradtak végül a filmben?
DuBowski: Susan Kordával, nagyszerű munkatársammal, a film vágójával és tanácsadójával tizennégy hónapig vágtuk össze a végleges filmet. A szándékom az volt, hogy csak ortodox melegek és leszbikusok szerepeljenek a filmben, mert az ő küzdelmükön keresztül akartam megvilágítani az elkötelezett, mélyen vallásos emberek dilemmáját. Hogy miként tudják a vallást szexuális orientációjukkal összeegyeztetni.
A homoszexualitás kérdését tágabb értelemben is vizsgálja. Producere egy készülő dokumentumfilmnek, amely a muzulmánok közösségén belüli homoszexualitással foglalkozik…
DuBowski: A film „Allah nevében” ugyanazokat a kérdéseket járja körül a muzulmán világban, amelyek a Remegve I-ten előtt-ben felmerültek. Például az, hogy hogyan lehet valaki egy olyan vallási közösség tagja, amelyik őt nem fogadja be. Parvez Sharma New Yorkban élő indiai rendező megkeresett, én pedig elvállaltam, hogy a producere leszek a filmnek.
Hogyan összegezné filmjének következményeit?
DuBowski: Életem nagyobbik felét a judaizmus és a homoszexualitás összefüggéseinek vizsgálatával töltöttem. Ezalatt az idő alatt a film mozgalommá szerveződött. Lehet, hogy ez nem jelent semmit és lehet, hogy nagyon sokat jelent. Lehet történelem, lehet kultúra, és lehet egyfajta érzékeny kapcsolat I-tennel. Lehet egy intellektuális, inspiráló kérdésfelvetés, és lehet egyéni történetek megismerése.
– Ortodox rabbiként bizonyára konfliktusba keveredett önmagával, hiszen a Tóra harmadik könyve, a Leviticus azt írja: „És ha valaki férfival hál úgy, amint asszonnyal hálnak, utálatosságot követtek el mindketten: halállal lakoljanak, vérük rajtok.” (20:13)
Greenberg rabbi: Ez a passzus azért tiltja a férfiak közötti szexuális kapcsolatot, mert ugyanolyan megalázónak és agresszívnak tartja, mint amikor nőkkel erőszakoskodnak. A Tórának ez a szakasza a férfiuralom kritikájának is felfogható, tehát úgy is értelmezhető, hogy megtilt minden megalázó szexuális aktust, s minden érzelmi erőszakot förtelmesnek tart, történjen akár férfi és nő között is. Ami engem illet, hosszú folyamat volt, amíg eljutottam addig, hogy a Tóra tilalma ellenére vállaljam magam. Családot akartam és gyerekeket, a Tóra szavai szerint akartam élni. Nehéz meghatároznom az idejét annak, hogy mikor fedeztem fel magamban a homoszexualitást. Éreztem, hogy a nőkre nem ad fizikai választ a testem. A halacha szexuális önmegtartóztatásra vonatkozó előírása, miszerint a házasság előtt nem érinthetsz és nem ölelhetsz meg lányt, mentett meg engem attól, hogy testemtől idegen életet éljek. Egyszer, még ifjú koromban, kétségektől gyötörve meglátogattam egy idős rabbit, Rav Eliashuvot Jeruzsálemben, és úgy éreztem, neki elmondhatom kételyeimet. Azt kérdeztem tőle: „Rabbi, vonzónak találnak mind a nők, mint a férfiak, mit tegyek? Azt válaszolta: „Kedvesem, akkor benned kétszeres a szerelem ereje. Óvatosan bánj vele.” „Ez minden? – kérdeztem. „Ez minden, többet nem mondhatok” – válaszolta mosolyogva. Ez a beszélgetés döntő volt számomra. Életem során hosszú ideig rejtegettem és visszafojtottam magamban az igazságot azért, mert sem- mire sem vágytam jobban, mint hogy elsajátítsam a rabbinikus hagyományokat. Miután befejeztem tanulmányaimat, rabbi lettem és csak évekkel később, sok csalódás és sikertelen próbálkozás után döbbentem rá, hogy meleg vagyok… A film egyik szereplője, Lea nagyon világosan megfogalmazza: ha fel kell adnia a zsidóságát, a vallását, csak azért mert leszbikus, akkor elveszíti az identitását. A kérdés az, hogy mi a forrása a zsidóságnak, a zsidó identitásnak, mit jelent elkötelezett, hívő zsidónak lenni. Nem lehet ezeket a kérdéseket megválaszolatlanul hagyni. Én magam a történelem folyamatosságát, a világ megértését, a szeretetet, a mélységet, a humanizmust az ortodoxiában találtam meg. Szóval számomra az ortodox zsidóság feladása a személyiségem feladását jelentené…
Egy korábbi interjúban azt hangsúlyozta, hogy a film elősegíthet társadalmi változásokat is. Meg tudná pontosabban világítani mit értett ez alatt?
Greenberg rabbi: A társadalmi változásokhoz vezető első lépés az egyszerű emberek szívében és gondolkodásában létrejövő változás. Nem várhatunk változást a vallási törvényekben, amíg a kulturális és társadalmi változás nem jön létre. Például, Amerikában ötven évig kellett küzdeni azért, hogy a nők választójogot kapjanak. Ami pedig a vallást illeti, meggyőződésem szerint nincs olyan emberi probléma, amellyel a zsidó vallásnak ne kellene foglalkoznia, és amelyre ne kellene választ adnia. A film lehetőséget nyújt arra, hogy az emberek kérdéseket tegyenek fel és elmondják saját tapasztalataikat. Mindez pedig elindíthat egy gondolatsort, amely a változáshoz vezethet.
Mit gondol, a homoszexualitásról szóló őszinte beszéd oldhatja a Tóra tiltásainak merev, dogmatikus értelmezését?
Greenberg rabbi: Nem gondolom, hogy a Tóra tiltásai dogmatikusak lennének. Nem hiszem, hogy a judaizmus, még a legtradicionálisabb keretek között is, dogmatikus lenne. Mert a zsidók tudják, hogy a törvényeket leírták, de a leírt törvényeket az emberek töltik meg értelemmel. A zsidók meg akarják érteni az életet. Állandóan kérdéseket tesznek fel. Ez miért van így, ezt vagy azt miért így vagy úgy kell tenni, stb. Imádnak vitatkozni és egyet nem érteni még I-ten akaratával kapcsolatban is. A törvény nem adhat abszolút definíciót az élet dolgaira. Ebben rejlik a zsidó bölcsesség. Az igazság sokféleképpen ragadható meg. A homofóbia nem következik a zsidó hagyományból. A film nem várt következménye, hogy egy egész mozgalmat indított el a homoszexualitás elfogadásának érdekében – s nem csupán az ortodox és haszid közösségeken belül.
Surányi Vera
Sandi Simcha DuBowski filmrendező
New Yorkban élő díjnyertes dokumentumfilm-rendező, író, aktivista. A Remegve I-ten előtt (Trembling Before G-D. 2001) című filmjével öt éve járja a világot, mindenhol lelkes fogadtatásban részesült, művét számos ország mozijában forgalmazzák.
Díjak: Berlinale, legjobb dokumentumfilm; Jeruzsálem (Jewish Experience), fődíj; Los Angeles, legjobb dokumentumfilm; Chicago, Gold Plaque, legjobb dokumentumfilm; Seattle (Lesbian and Gay Film Fest), közönségdíj, legjobb dokumentumfilm; Torino (Lesbian and Gay Film Fest), legjobb dokumentumfilm; Svájc (Pink Apple Film Festival), közönségdíj; New York (The New Festival), Vito Russo Award; Washington (Jewish Film Festival), különdíj.
Steve Greenberg rabbi
Filozófiai képesítést szerzett a Yeshiva Egyetemen, majd rabbiként végzett a Rabbi Isaac Elchanan Theological Seminary-ban. Jelenleg a CLAL (National Jewish Center for Learning and Leadership) tanára New Yorkban. Könyve: Wrestling with God and Mén: Homosexuality in the Jewish Tradition (University of Wisconsin Press, 2004. február).
Címkék:2006-04