Véletlen
Véletlen
Halász Péter halott
Februári számunkban, a kommunizmus áldozatai emléknapja alkalmából összeállított mellékletünkben jelent meg Koós Anna A nem kívánt hagyaték című írása, melyben többek között arra is emlékezett, hogy a Halász-színház tagjaként – s akkor még Halász Péter feleségeként – hogyan ebrudalták ki őket az országból a hetvenes évek közepén.
A cikket szerkesztve eszembe jutott, hogy a Színház című folyóirat Halász-számában, majd tíz éve, szerepelt két fotó, melyet a kivándorlás előtt készítettek a „társulatról”. A kopott, rossz minőségű felvételeken munkásruhában, bakancsban, hosszú fekete szakállal, fején sildes sapkával, kezében a kivándorlási határozattal Halász Péter látható, mellette kisgyermeküket a kezében tartva Koós Anna és Breznyik-Berg Péter hosszú kabátban, torzonborz hajjal, kerek fémkeretes szemüveggel – hasonlóképpen kopottasan öltözve.
Mintha a huszadik század elejének Oroszországból elűzött zsidóit vagy forradalmárjait láthatnánk.
Űzöttek is voltak, meg forradalmárok is.
Leginkább persze pesti avantgárd művészek. Kispolgárok és kommunisták – jórészt holokauszt-túlélők – gyermekei.
A fotót az írás mellé helyeztük, így jelent meg.
Mire kijött a nyomdából, a magyar sajtó, rövid gyászjelentés nyomán, szétkürtölte a hírt, hogy Halász Péter – halálos beteg lévén – utolsó avantgárd színházi akciójaként, a Műcsarnok apszisában ravataloztatja fel magát. Barátai és tisztelői ott vehetnek búcsút tőle, elmondván a gyászbeszédeket is, melyeket Halász, a nyitott koporsóban fekve végighallgat, majd a közeli napokban Amerikába távozik, ahonnan – mivel rákbetegsége előrehaladott állapotban van – már nem tér haza.
Azt hittem, csupán egy újabb bemutató, geg, olyasmi, mint amikor aznapi újságcikkekből rendezett darabot estére. Zseniális húzás, gondoltam: a kommerciális média csőbe húzása, mely kultúráról csak akkor tudósít, ha valami extrával körítik.
Majd néhány telefon után kiderült, mindez bár színház, de mélyen valóságos. Hátborzongató búcsú, autentikus záróakkordja a színházcsináló életpályájának, melynek a hivatalos kultúrából kiszoruló társulat hetvenes évekbeli Dohány utcai szobaszínházi idejét, s még inkább a New York-i Squat és Love Theatre kirakatszínházi korszakát, élet és művészet határainak feloldódása, a kommunáiét, a hétköznapi élet művészetté való átlényegítése, és a művészet hétköznapiasítása – mondjuk úgy, talán nem félreérthetően – társadalmasítása és forradalmasítása jellemzett. New Yorkban egy alkalommal Halász, Bálint Istvánnal, utcai lövöldözést szimulált, mire a rendőrség a közönség teljes zavarára közbelépett.
A kilencvenes évektől kezdve járhattak csak vissza Magyarországra. Volt, aki hazatelepült, Halász kétlaki életre rendezkedett be New York és Budapest között: írt és játszott, színházat és filmet rendezett, végül Jeles Andrással a Városi Színházat igazgatta.
Több száz ember vett búcsút Halász Pétertől a Műcsarnokban, aki fekete öltönyben, fehér ingben, fekete nyakkendőben, piros sálban, csonttá soványodva, ám koporsójában fel-felülve, s a búcsúztatókat olykor kommentálva, el-elnevetve magát vicceiken, játszotta végig pályája utolsó szerepét.
Mindezt megírták a lapok.
Kovács András hív fel februári számunk megjelenése után, és az összeállítást dicsérve, Halászra terelődik a szó, akivel a hetvenes években baráti kapcsolatban állt.
Különös véletlen, mondom, annyira szerettem volna, hogy az a fotó megjelenjen az elűzött társulatról, amelyen Halász is szerepel.
Az egyik nagylánya, mondja, Galus, akinek Koós Anna az édesanyja. A másik Cora. Tudod, az a lány, aki Jeles András Senkiföldje című filmjének a főszereplője volt.
Majdnem kiesik a kezemből a telefon.
Nézd meg a címlapot, nyögöm.
A kommunizmus áldozatai emlékére szerkesztett összeállítás borítójának montázsához az egyik legfontosabb magyar holokausztfilm főszereplőjének arcát használta a grafikus. A vörös csillag éles kontúrjai mögött elmosódva jelenik meg az ijedt leányarc, Cora Fisher arca.
A grafikus nem tudott Koós Anna írásáról, csak a melléklet témájáról, és január közepén, amikor összeállítottuk a lapot, egyikünk sem tudott Halász betegségéről, sem készülő performanszáról.
Ráadásul nekem nem jutott eszembe, hogy a Senkiföldje főszereplője Halász lánya volt.
Döbbenten hallgatunk. Vannak helyzetek, események, amikor az ember a véletlen mögött akaratlanul is misztikumot érez. S ilyenkor nem is kell kommentár.
*
Halász Péter március 10-én hajnalban, 63 éves korában, New York-i otthonában hunyt el.
Címkék:2006-04