„Erkölcsi elkötelezettségből foglalkozom a vészkorszakkal”
„Erkölcsi elkötelezettségből foglalkozom a vészkorszakkal”
Szita Szabolccsal beszélget Csőke Zoltán
Szita Szabolcs 1945-ben született Sopronban. A Holocaust Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény Közalapítvány (HDKE) jogelődjeként 1990-ben létrejött Magyar Auschwitz Alapítvány egyik alapítója, jelenleg a HDKE vezető történésze. A Nemzetközi Auschwitz Bizottság és a Nemzetközi Mauthausen Komité vezetőségi tagja. Fontosabb munkái: Holocaust az Alpok előtt (1983); Halálerőd. A munkaszolgálat és a hadimunka történetéhez (1989); Munkaszolgálat Magyarország nyugati határán. A birodalmi védőállás építése (1990); Magyarok az SS ausztriai lágerbirodalmában (2000); A Gestapo Magyarországon (2002); Együttélés, üldöztetés, holokauszt (2001); Aki egy embert megment – a világot menti meg (2005).
Miért kezdett történészként a vészkorszakkal foglalkozni?
– A hetvenes évek végén Balf környékén egy mélyszántáskor csontok kerültek elő a földből. Hamarosan kiderült, hogy azoknak a zsidó munkaszolgálatosoknak a maradványait háborgatták meg, akiket 1944 telén erődítő kényszermunkán dolgoztattak, a legtöbbször ugyanis egyszerűen a falu szélén vagy gödrökben földelték el őket. Amikor elkezdtem a kutatást, falakba ütköztem, a legtöbben igyekeztek lebeszélni arról, hogy ezzel a témával foglalkozzam. Ez a hozzáállás, vagyis bizonyos dolgok tabuvá nyilvánítása, nagyon is jellemző volt a Kádár-korszakra. Kutatásaimat a Holocaust az Alpok előtt című kismonográfiában összegeztem 1983-ban, ami akkora érdeklődést váltott ki, hogy jelentkezni kezdtek olyanok, akik megszenvedték, saját szemükkel látták a történteket. Ez kötelezett el véglegesen a vészkorszak témája mellett. Először inkább a tudományos kíváncsiság hajtott, később viszont egyfajta erkölcsi elkötelezettség azok mellett, akikkel ilyen méltatlanul elbántak.
Az utóbbi évtizedekben Magyar- országon is a közbeszéd részévé vált a holokauszt, ennek ellenére a szembenézésre, a történtekért viselt felelősség vállalására mégsem került sor teljes mértékben. Mi a véleménye erről? Hol tartunk a múlt feldolgozásában?
– A társadalmi szembenézés még valóban odébb van, ám azt mégsem mondhatjuk, hogy nem történt előrehaladás. Azok a látványos bocsánatkérések, amelyek a politika részéről elhangzottak, természetesen nem elégségesek, az egyházaknak pedig példát kellene mutatniuk azzal, hogy több együttérzést tanúsítanak. Az áldozatokra való emlékezésnek közösségi eseményként kellene működnie, ám egyes helyeken még az is kérdés, hogy eljön-e a polgármester, vagy sem. Mondok egy pozitív példát. A nyáron Ózdon jártam, ahol 1946-ban még pogrom is volt. Ennek ellenére hatvan évvel később képesek voltak kimondani, hogy valaha éltek ott zsidók, hogy létezett egy másik kultúra, hogy valakik hiányoznak – hiszen elsősorban a hiányról kellene beszélni. Miért hiányoznak? Mert származásuk alapján megbélyegezték, elhurcol ták és megölték őket. A történtekért csak azok tudnak felelősséget érezni, akik hajlandók elismerni azt, hogy ami a zsidósággal történt, az embertelen, nemzeti hagyományainkhoz méltatlan és erkölcstelen volt. Sokan sajnos ma sem hajlandók a magyar történelem részének tekinteni mindezt, inkább úgy tesznek, mintha másokkal történt volna meg.
A néhány éve bevezetett iskolai emléknapok hozhatnak változást?
Igen. A fő kérdés azonban az, hogy miként lehet az emléknapokat több tartalommal, együttérzéssel megtölteni. Egyben elkerülni, hogy azonos vagy hasonló program ismétlődjön évről évre. Az is fontos, hogy a diákok számára befogadhatok, átélhetők legyenek a történtek, a megemlékezéseket ezért célszerű lenne a helyi zsidósághoz, a település eseményeihez kötni.
A Holocaust Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény Köz- alapítvány (HDKE) létrehozását évekig tartó, időnként személyeskedő viták előzték meg. Nem ártott ez az intézmény tekintélyének?
Valószínűleg ártott, de a vitákat sajnos nem lehetett elkerülni. 2005. december 7-én volt tizenöt éve. hogy Magyar Auschwitz Alapítvány – Holocaust Dokumentációs Központ néven működtetni kezdtük a jogelőd intézményt. Egyesek már akkor azt mondták, hogy ezt zsidóknak kellene létrehozniuk, mások pedig azt, hogy csak olyanok vegyenek benne részt, akik megjárták Auschwitzot. Rengeteg vélemény csapott össze, miközben mi azt próbáltuk elmagyarázni, hogy ennek nem zsidó intézménynek kellene lennie, hanem a társadalom lelkiismeretének. Vitákra természetesen szükség van, ugyanakkor jó lenne, ha ezek a viták tényszerűek, jóindulatúak lennének. Jól tükrözi közállapotainkat, hogy ki milyen alapon rúg bele ebbe az intézménybe.
Mi lehet annak az oka, hogy a Terror Háza esetében nem voltak jelentős nézeteltérések, míg a HDKE megnyitása előtt hosszú évekig vitáztak a történészek?
– Nem szeretem ellentétpárba állítani a két intézményt, az viszont kétségtelen, hogy a Terror Háza esetében végigvittek egy koncepciót. Ott nem volt különösebb vita, a későbbi akadékoskodásokat pedig vagy meghallgatták, vagy nem. Itt ezt nem lehetett megtenni, hiszen a vészkorszak története annyira bonyolult, ellentmondásokkal terhelt, tragikus és fájdalmas. Azt mondhatom, hogy mi egyfajta választ adunk egy nagyon összetett kérdésre.
– Vitathatatlan, hogy a szembenézésnek társadalmi üggyé kell válnia. Nem mond ennek ellen, hogy egy zsinagógában talált otthonra az emlékgyűjtemény?
Az üres zsinagóga, ahol nincsenek hívők, nincs Tóra, vagyis amiben nincs hitélet, a hiányt jelképezi. Ha bejönnek ide az emberek, és megemlékeznek azokról, akik egykor itt voltak, akiket a halálba hurcoltak, akkor van funkciója ennek az épületnek. Ez nem szokatlan megoldás, hiszen a szlovákiai Nyitrán, vagy az ausztriai Sankt Pöltenben is zsinagógát használnak emlékhelynek. Felfogásom szerint az a lényeg, hogy mit tudunk kegyelettel megjeleníteni, mindezzel kifejezni. Ennek az épületnek egyébként valószínűleg a pusztulás lett volna a sorsa, vegyük tehát úgy, hogy megmentettünk egy zsinagógát.
Múzeum vagy emlékgyűjtemény?
– Múzeum semmiféleképpen, ez egyszerűen egy emlékgyűjtemény. Nem múzeumként alapították, ilyen váltás a célok között sem szerepel.
Nekünk emlékőrzési funkciónk van, ami azt jelenti, hogy az ártatlanul elpusztított emberekhez tartozó emlékeknek, a nemzet gyászának kell innen kisugároznia. Auschwitz vagy Mauthausen múzeum, mert ott őrződik mindaz, ami történt. Ezt imitálnunk azonban nem érdemes.
A HDKE átadásakor hatvanezer áldozat nevét vésték az emlékfalra. Hol tart jelenleg a kutatás?
– A százezredik név körül, bár mostanában kicsit lassabban haladunk. Nem tudom megmondani, hogy a végén mennyi lesz, de remélem, hogy tízezreket tudunk még hozzátenni a jelenlegi névsorhoz. Komoly mulasztást kell bepótolni, hiszen időközben eltelt hatvan év, és egyre kevesebben vannak olyanok, akik még emlékezhetnek egykori szomszédjaikra.
Miből dolgoznak?
Gettólisták, többféle összeírás maradt fenn, köztük olyanok, amelyeket a vagyon miatt vezettek. Léteznek egy-egy településről származó izraeli baráti körök, amelyeknek tagjai összejönnek, és emlékezetből írják össze a neveket. A magyar levéltárosok is segítőkészek. Dachau, Buchenwald és Mauthausen magyar áldozatainak neveit megszereztük, de ezeken kívül még rengeteg tábor volt Theresienstadttól Flossenbürgig. És akkor még nem is beszéltünk az altáborok százairól. A névsorokat német archívumok bán lehetne megtalálni. A legtöbb helyen van adatbank, azt viszont nemigen vállalják, hogy kigyűjtsék a magyar neveket. Talán lehetne szponzorokat vagy önkénteseket szerezni, ahogy ez a Yad Vashem Intézet esetében működik. Sajnos sem az ötvenedik, sem a hatvanadik évfordulóra nem sikerült megvalósítanom, hogy hívjuk meg a volt SS-táborok dokumentációját őrző archívumok vezetőit, érdemes volna ugyanis gesztusokat tenni. Fájlalom, hogy még mindig nem tudunk pontosat azokról sem, akiket nem gázhalálra, hanem munkára szelektáltak ki Auschwitzban.
Önt általában úgy szokták emlegetni, mint a HDKE vezető történészét. Pontosan mi a feladata?
Elsősorban a tudományos munka koordinálása és számos területen a szakmaiság biztosítása. Nem csupán arról van szó, hogy gyűjtögetünk, meg rakosgatjuk a papírokat, rendkívül hangsúlyosak az informatikai szempontok is. A legfontosabb, hogy mentsük a menthetőt, hiszen még mindig vannak irathagyatékok, különféle magángyűjtemények. Amit egy zsidó néni vagy egy bácsi az utolsó percig őriz, azt utódja gyakran gondolkodás nélkül kidobja. Emiatt rendszeresen megismételjük felhívásunkat, hogy várjuk az üldöztetést bizonyító emlékeket. Sokaknak még megvan a zsold- könyve, a tábori levelezőlapjai, többféle igazolványa. A fotókkal együtt ezeket összegyűjtjük, amit a regisztrálás, majd a feldolgozás követ. Azt is el kell döntenünk, hogy az adott dolog raktárba kerül vagy kiállításra, esetleg fölhasználható-e oktatási célra.
A Népszabadság november 19-i számában hosszú cikkben számolt be az Orosz Állami Katonai Levéltárban végzett kutatásairól. Egyebek mellett itt őrzik a Vörös Hadsereg által a második világháború során zsákmányolt magyar vonatkozású iratokat. Mennyiben árnyalhatják eddigi tudásunkat az ott tárolt dokumentumok?
– A 45 000 belügyi nyilvántartó kartotékból kirajzolódik a Horthy-rend- szer természete, hogy mitől félt, s hogy kik foglalkoztatták a belügyi apparátust. Ezen kívül sikerült tanulmányoznom az SS és a Gestapo zsákmányolt iratait, elolvastam eredetiben többek között Heinrich Himmler és Rudolf Höss parancsait is. Amikor a nemzetiszocializmusról beszélünk, legtöbbször a rémtettek jönnek elő, ami teljesen természetes. Arról viszont keveset tudunk, hogy a nácik gondolkodásában mekkora szerepe volt az ellenségképnek. Mondok egy példát. Amikor a szövetségesek már egész Németországot szétbombázták, mit gondol, mi jött parancsba? Az, hogy fokozni kell az állomány világnézeti nevelését. Ez engem nagyon megdöbbentett, ahogy az is, hogy a németek zsidó tudóscsoportokat is dolgoztattak a végsőkig, azzal a céllal, hogy a könyveket elemezve bizonyítékokat keressenek a zsidó világösszeesküvésre. Sztálin és Lenin mindig egyértelműen meghatározta, hogy melyik konkrét csoport ellen kell harcolni. A zsidó viszont jóval nehezebben meghatározható, hiszen mit jelent az, hogy világzsidóság, zsidómétely, zsidófertőzés, vagy éppen az, hogy zsidóparazita? Az is lehet, hogy ennek a szobának a berendezése is zsidós.
Régóta vezetője annak a programnak, amelynek keretében középiskolai tanárok utazhatnak ki Izraelbe, hogy ott a vészkorszak oktatásának különböző módszereivel ismerkedjenek meg. Miről is van szó pontosan?
– Ezt a rangos programot az Oktatási Minisztérium hirdeti meg, egyébként több ország is érintett az ügyben. Az utazás a magyar állam költségén történik, a vendéglátó viszont Izrael. A két hétig tartó foglalkozások harmada előadásokból áll, a többi pedagógiai, módszertani fölkészítés és kollegiális tapasztalatcsere. Már túl vagyunk a kilencedik tanfolyamon, eddig kétszázhuszonöt tanár tanult kint s legutóbb ötszörös volt a túljelentkezés. Hamarosan új távoktatási forma indul, a terveink szerint akkreditáltatni fogjuk. Az erre jelentkezők tizenkét naponta kapják majd a feladatlapokat a Yad Vashem Intézettől. Februárban indul a kísérleti félév, jövő ősztől pedig az „igazi”. A tekintélyes jeruzsálemi intézet ezt velünk, magyarokkal próbálja ki először, mert úgy értékelték, hogy a magyar tanárcsoportok felkészültsége kiemelkedő.
Címkék:2006-04