A panaszkultúráról
HELLER ÁGNES
A magyar kultúráról szokták joggal azt mondani, hogy panaszkultúra, ahogy a magyar zsidó kultúra is az.
Ha egy angoltól megkérdezzük, „Hogy van?”, azt fogja válaszolni, „Remekül”, még akkor is, ha súlyos beteg. Amennyiben állástalan, volt és jövendő állását fogja emlegetni, amennyiben szegény, kilátásba helyezett jövedelmét. Senki sem panaszkodik. Angol hagyomány ez, a „stiff upper lip”, azaz a „merev felsőajak” hagyománya. Egy angolszász kultúrkörben nevelkedett ember nem biggyesztheti le az ajkát, hacsak nem akar szégyenkezni.
Ha Magyarországon megkérdezünk valakit, „Hogy vagy?”, azt fogja mondani, hogy „megvagyok”, „szoszo”, „élek” satöbbi, ami egyenértékű azzal, hogy bizony igen rosszul. Akkor is hasonlóképpen fog válaszolni, ha tökéletesen kiváló egészégnek örvend. Amennyiben pedig állásáról és jövedelméről kérdezzük, azonnal bele fog fogni a végtelen panaszkodásba, hogy kizsákmányolják, rengeteg és remek munkájáért szegényesen fizetik, hogy főnöke mindig vele tol ki, hogy a feneke kilóg a nadrágjából, vagy legalább, hogy bizony jobban is mehetne. A panaszkodásnak ezt a kultuszát valóban lehet „kultúrának” nevezni, amennyiben társadalmilag elvárt, általános és társadalmilag öröklődő szokás. Szüléink is panaszkodtak, mi is panaszkodunk.
A panaszkodás szokása mögött különböző személyes tapasztalatok húzódnak meg. Két főtípusba sorolnám őket. Beszélnék felületes panaszkodásról és mély panaszkodásról.
Felületes a panaszkodás akkor, ha a panaszkodó nem érzi magát sem rosszul, sem frusztráltnak, hanem pusztán a társadalmi elvárást követve panaszkodik. Az angolszász országokban nem szégyen, ha valakinek jól megy, de Magyarországon sokan azt hiszik, hogy az, vagy legalábbis jobb lesz letagadni. Mert ha nem tagadjuk le, mások dicsekvésként értelmezhetik, irigykedni fognak ránk, nem fognak szeretni, s ami még rosszabb. pénzt fognak tőlünk kölcsönkérni, hogy soha meg ne adják. Az a mondat, hogy „rosszabbul megy, mint valaha”, megment az irigységtől, féltékenységtől és a szekatúrától. így azután az ember, akinek valóban rosszul megy, pusztán kijelentései alapján nem különböztethető meg attól az embertől, akinek jól megy, s akinek nagyon rosszul megy, nem különböztethető meg attól az embertől, akinek éppen csak rosszabbul megy. A felületes panaszkodás egyenlősíti az egyenlőtleneket, s ami még rosszabb, fel is menti a szokásból panaszkodót a másik, valóban elgyötört embernek való segítség kötelességétől. Ha mindenkinek rosszabbul megy, miért is segítsünk egymáson?
Mély panaszkodásról akkor beszélnék, mikor az ember belülről éli át, interiorizálja a panaszkultúrát; amikor a panaszkodás morális, intellektuális és pszichológiai tényezővé válik. Ha sokat mondunk valamit, akkor hinni kezdünk benne, ha hinni kezdünk benne, akkor érezzük is. Aki sosem fejezi ki érzelmeit, annak többnyire elhalnak az érzelmei és képtelenné válik mélyebb emberi kapcsolatra; aki egyfajta érzést állandóan kifejez, az többnyire ennek megfelelően fog is érezni. Amennyiben ezt a morális karakter vagy az intellektuális karakter meg nem akadályozza, a panaszkultúra rányomja a bélyegét az ember lelki karakterére. Aki állandóan azt mondja, hogy háttérbe szorítják, kitolnak vele, és hogy rosszabbul él, mint valaha, az lassan elveszti az önbizalmát, kishitű lesz és azzal a végén valóban ki fognak tolni. Mi több, terhére lesz a vele együtt élőknek. A gyerekek nehezen viselnek el egy apát vagy anyát, ha az örökösen panaszkodik. A panaszkodó rossz néven veszi a vidámságot, mert őt nem lehet semmivel jókedvre hangolni. Az örökös panaszkodó körül megfagy a levegő, s mikor ez bekövetkezik, akkor majd gyermekei hálátlanságától fog panaszkodni. Ellenpéldának hadd említsem meg Móricz Zsigmond novelláját, a Hét krajcárt.
Aki belsőleg átérzi. interiorizálja a panaszkultúrát, az a legtöbbet mégis önmagának árt. Az átélt panaszkodás melankóliához, depresszióhoz vezethet, a depresszió pedig öngyilkossághoz vagy öngyilkossági kísérlethez. A depresszió azonban nem pusztán pszichikai eredetű. Saját helyzetem és személyiségem értelmezése és értékelése igen nagy szerepet játszik a depresszió kialakulásában Köztudomású például, hogy Goethe regénye. Az ifjú Werther szenvedései hatására, fiatalemberek tömegei lettek Európában öngyilkosak. A regény olvasása nyomán értelmezték reménytelen szerelmüket és az őket ért méltánytalanságokat olyan horderejűnek, hogy inkább megváltak életüktől.
Magyarországon igen magas az öngyilkosságok arányszáma. Az európai statisztikában első vagy második helyen állunk. A panaszkultúra ennek a szomorú jelenségnek nem oka, de egyik feltétele, kiváltó körülménye. Miután előmozdítja a depressziót, előmozdítja az öngyilkosságot is. S ha az öngyilkosság már valahogy a „levegőben van”, akkor könnyedén is veszik. Mikor a Gyurkovics fiúk (Herczeg Ferencnél) adósságba keveredtek, azt mondták, nem nagy baj, „legfeljebb agyonlövöm magam”, s az a bizonyos Bárczy Benő (Arany János balladájában) azt a bizonyos tőrt csak azért döfte magába, mert szeretője „incselkedett” vele.. Mennyi belső ellenállása volt ebben az esetben a karakternek?
A magyar panaszkultúra, mely, becslésem szerint, a Kiegyezés után alakult ki, igen erős gyökereket eresztett a magyar zsidó kultúrában, nemcsak a mindennapi életben, de például a múlt század elei kabarékultúrában is. Saját – gettóból örökölt – hagyományaink, ugyanazok a hagyományok, melyeket a bölcs zsidó viccek olyan nagy erővel tesznek nevetségessé, meg is könnyítették a panaszkultúra befogadását. Nem is lehet ezt asszimilációnak tekinteni, inkább „összeolvadásnak”.
Mi következik mindebből? Az, hogy jobb, ha nem panaszkodunk. Környezetünkkel és magunkkal teszünk jót, ha csak akkor panaszkodunk, amikor nagy a baj. Igaz, a szülőktől, nagyszülőktől örökölt magatartási és beszédszokásoktól nehéz az egyik napról a másikra megszabadulni. Csak folyamatosan lehet, de itt az ideje legalább elkezdeni.
Címkék:2006-04