A „békeima” fogadtatása
Spielberg München-je a világsajtóban
Bár a rendező, Steven Spielberg „békeimának” nevezte legújabb filmjét a Time magazinban, a film heves vitákat váltott ki Európában, a tengerentúlon, Izraelben és az arab világban egyaránt.
Közismert: az 1972-es müncheni olimpián 11 izraeli sportolót ejtettek túszul, majd mészároltak le palesztin terroristák, mert Izrael nem teljesítette követeléseiket, miszerint engedjék szabadon a Szentföldön raboskodó palesztin elítélteket. A Spielberg filmje alapjául szolgáló Megtorlás című visszaemlékezést a magyar származású George Jónás, az izraeli megtorló akció egykori résztvevője írta 1984-ben, amelyből már forgattak filmet, Gideon kardja címmel. A Spielberg-féle München-filmről a rendező többször is hangoztatta, hogy alkotása a tényeken alapuló játékfilm. A film nem törekszik a túszejtés dokumentarista bemutatására, a vérdráma a főszereplő álmaiban elevenedik meg – az utolsóban, bizarr módon, a múlt nem szűnő kísérleteként, éppen szerelmeskedés közben.
Spielberg inkább a következményekkel foglalkozik: Golda Meir izraeli miniszterelnök egy különleges ötfős különítményt bíz meg azzal, hogy bármilyen áron végezzenek az elkövetőkkel. Vezetőjük, a filmbeli Avner Kaufman – akit a valóságban Yuval Avivnak hívnak – mindenórás feleségét otthagyva Párizsba, Bejrútba, Rómába és Londonba utazik, hogy elvégezze azt, amit a haza kér tőle. Küldetését néhány hónap alatt, félig-meddig befejezvén, kissé paranoid elmével az Egyesült Államokba költözik, s még kapcsolattartó tisztje, Ephraint sem tudja meggyőzni, hogy térjen vissza hazájába. Noha Spielberg érezhetően elfogulatlanságra törekedett a film alkotása közben, a rendező és forgatókönyvírója, Tony Kushner mégis a viták kereszttüzébe került. Izrael számára nemcsak az kínos, hogy ügynökeit hidegvérű bosszúállókként ábrázolják, hanem azt is az alkotók szemére vetik, hogy a Megtorlás szedett-vetett információkból álló könyv. Izraelben a legtöbb problémát mégis a forgatókönyvíró, a Pulitzer- és Golden Globe-díjas Tony Kushner személye jelentette.
A liberális New-York-i zsidó sztáríró legutóbb a Ha’arecben azt nyilatkozta, hogy történelmi hibának tartja Izrael állam létezését. A The Guardian brit hírlapban Jonathan Freedland arról az e-mailről is beszámol, amelyben egy jobboldali cionista csoport a szerintük „náci propagandafilm” bojkottálására szólítja fel a nézőket. Haragjukat minden bizonnyal az a jelenet hívta ki, amelyben a főhős, Avner véletlenül összeismerkedik egy palesztin terroristával, aki szívszorítóan érvel az ügynöknek az önálló palesztin állam létjogosultsága mellett. „Az én apám egyetlen zsidót sem gázosított el” – mondja a terrorista. Éppen ezért a The New York Times publicistája, Dáavid Brooks „morális relativizmussal” vádolja Spielberget, Charles Krauthammer a Washington Rostban pedig egyenesen Mahmud Ahmadinedzsad, iráni miniszterelnökhöz hasonlítja a filmgurut: „Amennyiben Izrael nem más, mint Európa beismerő vallomása a holokauszt miatt, akkor miért kellene a muszlint világnak eltűrni a zsidó államot a területük közepén?” – írja a kolumnista a „München, a travesztia” című cikkében. Ugyancsak mélyen elítéli a filmet Rachel Neuwirth, aki az Israel Insider című internetes honlapon írt hosszas kommentárt. Neuwirth ugyanis kosárlabda játékosként az izraeli válogatott keret tagja volt, ám az utolsó pillanatban az olimpiai tanács törölte a női kosárlabdát a programból. A szerző szerint a film Spielberg történelmi fantazmagóriáiról szól, arroganciájáról, azaz végső soron nem másról, mint saját nagy Egojáról. Neuwirth szintén felidézi az izraeli titkos ügynök és az arab terrorista párbeszédjét. A szerző szerint a filmbéli Avner helyes válasza ez lett volna: Az egykori arab mufti, Al-Husseini Hitler állandó vendége volt, a Mein Kampf pedig örök bestseller az arab világban.
A „másik oldal”, az arab értelmiség sem maradt adós a film kommentálásával: a Londonban megjelenő al-Sharq al-Awsat napilapban Mona Eltawy fejtette ki véleményét, aki szerint – eltekintve az arab terroristák közhelyes ábrázolásától – a múlt mítoszainak revíziója az arab világ számára is elengedhetetlen. „Vajon elég felnőttek vagyunk Spielberg kihívására?” – kérdi. Az írónő számon kéri az araboktól: mikor készül a saját München filmjük, az „ő Münchenjük”, amelyben utánajárnának a palesztin terrorizmus okainak, és bemutatnák, hogy miként ártott a terrorizmus a palesztin ügynek? A német Der Focus hetilap pedig interjút közölt müncheni merénylet szellemi kiötlőjével, a 68 éves Abu Dauddal. A Damaszkuszban élő terrorista szerint Spielberg eltorzítja a történelmi igazságot, hiszen ma már köztudott, hogy a különleges ügynökök olyan palesztinokat gyilkoltak meg, akiknek semmi közük nem volt a müncheni merénylethez, a felelősök pedig másképp haltak meg, vagy éppenséggel még életben vannak. Arra a kérdésre, hogy tudott-e arról, hogy a Moszad hajtóvadászatot indított ellene, Abu Daud lakonikusan így válaszolt: „mindenesetre élek még”.
Túl a politikai vitákon – legyenek azok bármily termékenyek vagy elengedhetetlenek – annyi mindenképpen igaz, hogy Spielberg több mint két órás filmje, hosszúsága ellenére is lebilincselően izgalmas politikai thriller. A rendező a tőle megszokott szaktudással eleveníti fel a hetvenes évek Európájának hangulatát; a főszereplők (Avner: Eric Bana, Steve: Daniel Craig, Robert: Mathieu Kassovitz, Ephraim: Geoffrey Rush) hiteles és érzékeny alakítása kritikán felül áll, miként a briliáns operatőr, Janusz Kaminski munkája is.
Beszterczey Judit
Címkék:2006-03