„Jó érzés legyen zsidónak lenni…”
„Jó érzés legyen zsidónak lenni…”
Interjú Sági Györggyel, a Mazsike új elnökével
Dr. Sági György ügyvédet választotta meg elnökének a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület 2006. január 8-án tartott rendkívüli közgyűlésén, melyet dr. Feldmájer Péter – Mazsihisz-elnökké választott – korábbi elnök lemondása után tartott a szervezet.
„Az V. kerületi Nádor utcai – akkor Münnich Ferenc – általános iskolába jártam. Középiskola: Ruhaipari Szakközépiskola mint családi tradíció, mivel anyám tizenkét testvéréből tizenegy volt szabó, és én késői gyerek voltam, akinek egyfajta tradíció nyomán, a biztonság érdekében, szakmát kellett tanulnia. Utána ELTE jogi kar. 1987-től előbb jogtanácsosként, majd ügyvédként praktizáltam. Közben három évig újságírással foglalkoztam. Nős vagyok, két gyermek – egy 21 éves fiú (ELTE geofizikus szak) és egy 16 éves lány (Lauder iskola) – apja. Lauderes szülőként az iskola Korlát Klubjában is tevékenykedtem, többnyire elvi kérdéseket firtatva: mit jelent az iskola elnevezésében a zsidó, a közösségi, s mennyiben liberális” – vall magáról a 48 éves elnök, akit először arról kérdeztünk, hogyan került kapcsolatba a zsidó közélettel.
Még a nyolcvanas évek elején, amikor a Fiatal Művészek Klubjában Villányi Andrásnak voltak fotókiállításai a zsidó életről, kerültem a közelébe az akkor fiatal zsidó művészek egy csoportjának. Ebben volt benne Fehér László, Zrinyifalvi Gábor, Újlaki Gabriella, és még néhányan mások. Rendszeresen összejártak, péntek esténként a rabbiképzőben, majd az azt követő kiduson, utána pedig a Dunapark kávéházban. Én ugyan ritkábban jártam el a beszélgetésekre, de a kiállítás-megnyitókon, ahol többnyire Scheiber professzor beszélt, ott voltam. Jó néhányszor nagy beszélgetésekbe torkollottak az összejövetelek. Emlékszem arra is, hogy egy kiállítás-megnyitó után a bécsi zsidó újság egyik szerkesztője feljött András lakására, és próbált valamilyen beszélgetést összehozni a magyarországi zsidók helyzetéről, az antiszemitizmusról. András akkor úgy érezte, hogy rendőrségi megfigyelés alatt áll, ezért nagyon visszafogottan viselkedett ahhoz képest, ahogy szokott. Nekem nagyon tetszettek ezek az összejövetelek.
A szüleim, ha nem is titkolták, hogy zsidók vagyunk, de nem is nagyon beszéltek erről. Egészen pontosan meg tudom mondani, mikor tudtam meg, hogy zsidó vagyok: 1967. június 6-án délután öt és fél hat között. Apám jött anyám elé a munkahelyére, és csak azt láttam, hogy nagyon izgatottak, háborúról beszélnek, és én nem tudtam, hol és milyen harcok folynak. Azt latolgatták, hogy a családból ki hol, és milyen fronton lehet katona. Olyan neveket mondtak, amiket azelőtt nem hallottam, és olyan városokat, amikről azt sem tudtam, hogy léteznek. Némi csend után, egy nagy levegővételt követően azután mesélni kezdtek. Mire hazaértünk, már tudtam, hogy zsidó vagyok. És mert kisiskolásként sokat járt a szám, másnap már az iskolában is majd mindenki tudta rólam. És persze néhányan le is zsidóztak. De ezt nem nagyon vettem fel. végül is valahogy büszke voltam rá, mivel szép lassan kitárulkozott egy hatalmas család képe előttem, rengeteg élő és sok elpusztított családtaggal. És mert szerettem a történelmet, eléggé személyesen tudtam mindezt megélni. Az ország legkeletibb felén, valahol az ortodoxia és a haszidizmus határvidékén éltek valamikor a Sternek, akik ugyan nagyon vallásosak nem voltak, de meglehetősen tradicionális életét éltek egy kisvárosi sokgyermekes zsidó családnak. Néhányuk, jó érzékkel, a háború előtt és a háború első éveiben felköltözött Budapestre, s ők életben is maradtak. Akik viszont ott maradtak, azok majd mindegyike elpusztult. Ez a családkép bontakozott ki tizenéves korom körül előttem, és ez találkozott a nyolcvanas évek elején a Villányi féle társasággal. Aztán a nyolcvanas évek közepén elkezdtek jönni Magyarországra az izraeli rokonok, köztük egy, aki a Szochnutnál dolgozott és ő sok érdekes emberrel ismertetett meg. Mindig azzal jött, hogy küldetése van, és ez nagyon izgatta a fantáziám. így aztán, amikor Andrásék elhívtak a Mazsike megalakulására, én is ott voltam.
Miért érezte fontosnak most, hogy induljon az elnöki posztért?
A rendszerváltás éveiben voltak kicsik a gyerekek. Én akkortájt váltottam át állami alkalmazottból önálló irodára, és ez meglehetősen sok időt és energiát igényelt. Ráadásul elég szűkös anyagi körülmények között éltünk, ezért úgy gondoltam, első a munka és a család, és ez valóban rendkívül sok energiámat emésztette fel. Később ért egy-két csalódás más zsidó szervezetekkel kapcsolatban, amelyek működésébe belepillanthattam. A gyerekek nagyjából felnőttek. A munkám is bejáratodon. Szervezése, elvégzése már kialakult rend szerint megy, amely nem igényel olyan elfoglaltságot, mint korábban. Ugyanakkor nap mint nap szembesülök a zsidó közélet olyan kérdéseivel és gondjaival, amelyek minden benne élőt foglalkoztatnak, és keresik rá a válaszokat. Több-kevesebb sikerrel. Másrészt a társadalmi életből a kultúra az, amely nagyon érdekel. Úgy gondolom, hogy nevének és talán ismertségének is megfelelően, a Mazsike az, amely e téren nagyon sokat tehet azért, hogy megfogja, és a körébe vonja azokat, akik keresik zsidóságuk kultúráját, akár annak hagyományos elemeit, akár a világban meglévő modern, kortárs zsidó művészeket és alkotásaikat.
Az elnökválasztó közgyűlésen elhangzott a „vérfrissítés” kifejezés. Míg új programok kialakításával és létrehozásával új tagok számára szeretném vonzóvá tenni az egyesületet, azt is szeretném, hogy ezeket a programokat a régi tagok is keressék, szeressék meg, akik természetesen az eddigi színvonalas programokat is látogathatják tovább. Bízom abban, hogy az elnökség is szívesen veszi az új ötleteket, és maguk is hozzáteszik a saját ötleteiket.
Röviden a programja főbb pontjairól. Véleménye szerint mely lényeges kérdésekben tér el az eddigi gyakorlattól, milyen konkrét elképzelései vannak?
Egy kis létszámú szervezetből modern. aktív, a zsidóságot a kultúra által összefogó egyesület életre keltése és fejlesztése kihívás. Olyan kihívás, amelyért érdemes áldozatokat hozni. A magyar zsidóság, amelyet túlreprezentáltnak találnak az ország kulturális életében, kell, hogy jól érezze magát a sajátjai között. A világ zsidósága nem találkozhat csakis a vallás által, találkozó pontokat kell keresni az élet más területein is. A legnyilvánvalóbb terület a kultúra. A művészetek és a hétköznapi kultúra. A fő célok: a fiatalok bevonása az egyesület programjaiba és az egyesületi életbe, de kiemelten fontos a vidéki zsidóság hitközség köré szervezett közösségi életének a valláson túl, a kultúra általi összetartása. A vidéki zsidók jelentős része nem talál módot saját zsidó identitásának megélésre, mind kevesebb programon vesz részt, és ez által lazítja kapcsolatait a zsidóságával, vagy Budapestre kell járnia, egyes eseményekre. Kérdés, hogy ezt meddig teszi meg. Mindebből az következik, hogy helybe kellene vinni nekik a zsidó kultúrát, nyilván a helyi hitközségek bevonásával. Értelmes és jó programok feltárása és utaztatása szükséges és elkerülhetetlen.
Kell foglalkoznia az egyesületnek olyan politikai, közéleti kérdésekkel, mint például a „nemzetiségi ügy”?
– Az egyesületnek foglalkoznia kell politikai, közéleti kérdésekkel is. De mindezt kulturális megközelítésből, a kultúra sajátos szemszögéből, és mint a programomban írtam, a konkrét kérdésekre konkrét válaszokat kell adnia. Hangsúlyosan úgy vélem, hogy a kultúra a legösszetartóbb kapocs és erő is a zsidóságon belül. Mi az, amiben közösen élik meg identitásukat a legkülönbözőbb zsidó egyének? Van, aki a vallás által, van, aki a néphez tartozás által. van. aki az elszenvedett közös megaláztatások által, van, aki az Újlipótváros által, van, aki egy MTK meccs által, de mindenképpen egyfajta zsidó kultúrközösség által. Amit nevezhetünk zsidó mentalitásnak, életérzésnek, de tagadhatatlanul olyasvalaminek, ami sajátosan hasonló bennünk. Talán eltúlzom, talán nem egészen így van. És mégis. Szeretjük vagy nem, elfogadjuk vagy nem, titkoljuk vagy felvállaljuk, akármit tehetünk, akkor is sok közünk van egymáshoz. Ezért kell az egyesület, amely a zsidó kultúra ápolását, megtartását, terjesztését és új értékek létrehozatalát írja zászlajára, és fel kell, hogy vállalja ennek a kérdésnek a valóban érdemi megvitatását is. Az egyesület nyitottságát tovább kell tágítani. Nincs, és nem lehet olyan identitás, amelynek mentén szeretném szervezni az egyesület életét, vagy az arculatának meghatározó elemévé tenni. A fentiek szerint éppen a sokszínűség a legfőbb cél. A zsidó identitás bármilyen megélése bárki részére, aki ezt kívánja. Csak ez lehet a szempont. És nem a zsidóság számának bővítése céljából. Hanem a megélt zsidóság élményének gazdagítása miatt. Én úgy gondolom, aki részesévé kíván válni a közösségnek, azt ebben bátorítani és támogatni kell. Ha az illető nem vallásos és nemzetiséginek sem tartja magát, és zsidó identitása nem túl erős, akkor ez a feladat szinte kizárólag ránk hárulhat, esetleg más szervezetekre, de azok is a kultúra által tudják csak ezt megtenni. Ezért nagy a felelősségünk. Hogy jó érzés legyen zsidónak lenni, jó érzés legyen a kultúra, a kultúránk, s a kulturáltságunk által zsidónak lenni.
Cs. M.
MAZSIKE DÍJAZOTTAK
A Mazsike Chanuka bálján, december 29-én, a Gundel étterem báltermében, Feldmájer Péter elnök adta át az Egyesület éves díjait.
„A Magyar Zsidó Kultúráért” címmel alapított díját 2005-ben Spiró György író, irodalomtörténész kapta. A „Várhegyi György” díjat, melyet a magyar zsidó oktatásért végzett munka elismerésére alapított az Egyesület, Szeszler Anna, a Lauder Javne Zsidó Közösségi Iskola igazgatója kapta.
Címkék:2006-02