Saron után
Saron után
Az év első napjaiban a világpolitika homlokterébe került az izraeli miniszterelnök egészségi állapota. Miközben az izraeliek többsége aggódva, az arab világ nagy része pedig kárörvendve figyelte, hogy Ariel Saron élet és halál között lebeg, mindenki azt latolgatta, milyen korszak köszönt be a kormányfő után, s Izrael milyen választ ad az előtte álló súlyos kihívásokra, főként az iráni atomprogramra.
Nem volt még olyan régen, amikor Saron a nemzetközi politikában, de Izraelben is páriának számított. Nem foglalhatott el kormányhivatalt, sőt a Likud egykori alapítója nem vett részt aktívan a politikai életben sem. A baloldal békekötési próbálkozásai azonban 2000-ben megbuktak: Ehud Barak hiába ígért oda szinte mindent Jasszer Arafatnak az akkori amerikai elnök, Clinton által erőltetett tárgyalásokon, a palesztin válasz az intifáda, a terrorhullám beindítása volt. Az izraeliek felelete pedig Ariel Saron megválasztása, aki a békefolyamatból kiábrándultaknak az erős kéz politikáját ígérte.
Ám Saron, a vitatott területeken létesített telepek atyja és védelmezője politikájává emelte a kivonulást. Menachem Begin mellett ő volt eddig Izraelben az egyetlen miniszterelnök, aki erőszakkal számolta fel a régi telepeket: idáig még Jichak Rabin, a béketábor vezére sem ment el. A tavalyi gázai övezeti kiürítés után valószínűleg Júdea és Szamária következett volna, hogy Izrael végleges határokhoz jusson, de erre már nem jutott ideje a veterán politikusnak.
Jona Metzger askenázi főrabbi az egész országot imádkozásra szólította fel, amit még sok, egyébként nem vallásos zsidó is megfogadott. A miniszterelnök széke üresen tátongott a kabinet ülésén. Saron helyettese, Ehud Olmert vette át ideiglenesen a miniszter- elnökséget, aki – ügyvezető kormányfőként – legfeljebb száz napig irányíthatja az országot. Az izraeli politikai élet főszereplői úgy nyilatkoztak, hogy a március 28-ra kitűzött választásokat mindenképpen megtartják.
Sokan már temették a Likudból kivált és Saron alapította Kadima pártot, mondván, az a kormányfő személyére épül. A közvélemény-kutatások azonban a kormányfő kiesése után is nagy támogatottságot mutattak ki. Ráadásul a Kadima ereje pont abban lehel, hogy Saron nem vallott színt, és nem vázolt fel konkrét programot, így sok választó maradhat meg mellettük. Éppen ezért megtizedelheti a támogatottságukat, ha egyértelműen megfogalmazzák álláspontjukat. A részvétszavazatokra azonban mindenképpen számíthat a Kadima.
Aligha esik nagy súllyal a latba a másik nagy veterán, Simon Peresz támogatása, aki ősszel maga is részese lett a nagy politikai földindulásnak Izraelben, amikor bejelentette, hogy 61 év után kilép a Munkapártból. Peresz korábban Amir Perec szakszervezeti vezetővel szemben veszítette el a pártelnöki posztot. Peresznek csalódást okozhatott, hogy riválisa megszegte korábban tett ígéretét, mely szerint nem indul a Munkapárt elnöki posztjáért. Ennél már csak az volt keserűbb pirula Peresz számára, hogy pártja nem hosszabbította meg elnöki mandátumát. A szakszervezeti vezető még inkább balra mozdította el a Munkapártot, amit Peresz, akinek vezetésével beléptek a Likud kormánykoalíciójába, már nem tudott tolerálni.
A Munkapárt választási programjában a gazdasági egyenlőtlenségek megszüntetését tűzte ki célul, valamint a mindenáron kötendő békét az arabokkal, amivel valóban szerezhet némi támogatottságot. Perec tapasztalatlansága a védelmi kérdésekben és az államigazgatás területén azonban igen nagy hátrány. Ráadásul sok izraeli azonosítja a balul sikerült oslói folyamatot a Munkapárttal. Mégsem lehet egyértelműen leírni az 52 éves, marokkói származású Perecet, aki már a Hisztadrut szakszervezeti szövetség élén is megmutatta, hogy szociális követeléseinek elérése érdekében sztrájkokkal akár az egész országot is képes megbénítani. Elemzők szerint a Netanjahu-féle reformok vesztesei, a leszakadó szefárd munkásrétegek biztosan nyitottak lesznek Amir Perec azon ígéretére, hogy helyreállítja a szociális jóléti állam intézményeit.
A jobboldali Likud-vezérének, a kivonulás előtt lemondott pénzügyminiszternek, Benjamin Netanjahunak a malmára hajthatja a vizet, hogy Izrael történetének legsúlyosabb válsága után ismét talpra állt a gazdaság. Szinte az egész nyugati féltekén példa nélküli az 5,2 százalékos GDP-növekedés, emellett 25 százalékkal emelkedett az export és két százalékkal csökkent a munkanélküliség az elmúlt évben. Az izraeliek még nagyon jól emlékeznek arra, hogy a fizetések központilag elrendelt emelése három számjegyű inflációhoz és hatalmas államháztartási deficithez vezetett.
A Likud, amelynek több erős emberét is elvitte Saron új pártja, időközben magához tért a belső csatározásokból. Sok régi szimpatizáns érezheti úgy, hogy a kormányfő távozásával helyreállt az eredeti értékrend, és Netanjahu nem fog (szerintük) indokolatlan engedményeket tenni a palesztinoknak. Mások viszont, akik Saron lépéseit pragmatikusnak tartották, eltávolodhatnak a Likudtól.
Bár a gázai kivonulás után némileg háttérbe szorultak a mindig is domináns biztonsági kérdések, az iráni atomprogram jelentette fenyegetéssel foglalkoznia kell a zsidó államnak. Szakértők szerint szükség van a katonai beavatkozásra, mivel az antiszemita rezsim hamarosan tömegpusztító fegyverekre tehet szert. Híresztelések szerint. Saron éppen a március végi választások idejére tervezett légi csapást az iráni atomlétesítmények ellen. A nagy kérdés, hogy az, aki Saron örökébe lép, rendelkezik-e az egykori tábornok bátorságával és kreativitásával, és főként tud-e nemzetközi támogatást szerezni a beavatkozáshoz.
Eperjesi Ildikó
Címkék:2006-02