„Nem fogom titokban tartani a véleményemet”
„Nem fogom titokban tartani a véleményemet”
Suchman Tamás a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára, az Országgyűlés vallási, kisebbségi, emberjogi bizottságának alelnöke, a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány felügyelőbizottsági elnöke. Decemberben választották meg a Mazsihisz alelnökének.
Milyen az ön családi háttere? Milyen volt az a zsidó közösség, amelyben felnőtt, és az a társadalmi környezet, mely körülvette?
Marcaliban születtem, somogyi a család mindkét ága. Édesanyám somogyszili születésű, mely Kaposvár mellett van. A nagyapám is hitközségi elnök volt. Suchman nagyapám és dédapám pedig az ottani, módosabb pusztakovácsi zsidó földbirtokos családdal együtt templomot épített és egy kis, egy tantermes iskolát hozott létre, mely a századfordulón még működött. Nemrégiben terveket készíttettem a felújítására, de sajnálatos okok miatt ez nem kezdődött el. Jövőre szeretném létrehozni Közép-Európa egyetlen zsidó iskolamúzeumát. A háború után, a korábbi 350-400 fős marcali zsidó közösség mindössze 27 főre csökkent, majd elhalálozások és elköltözések miatt két családra. Persze vannak, akik azóta jöttek, de nem tartják a vallást, és csak azt lehet róluk tudni, hogy voltak zsidó őseik. Nem tagjai egyetlen zsidó hitközségnek sem. A templomot pedig az 1960-as években lebontották.
Tapasztalt bármiféle antiszemitizmust a háború után?
Nem tapasztaltam sohasem, nem is emlékszem rá. Sem politikai pályámon, sem a közigazgatásban, sem a gazdaságban.
Ön a kevés számú vidéki zsidóság képviselője. Érez-e bármilyen mentalitás-, ízlésbeli vagy akár világnézeti különbséget, mely a vidéki és a pesti zsidók között fennáll, vagy pedig nem?
Nem igazán szeretnék érezni, és ezzel a kérdéssel sem foglalkozni. Nem is szeretem ezeket a különbségtételeket. Nem látok különbséget a vidéki és a pesti, sőt a Kárpát-medencei magyar nyelvű zsidóság különféle közösségei között.
A Mazsihiszen belül sem érezhetőek ilyen különbségek?
Nem érzek ilyen különbséget. A zsidó élet reneszánszának sok akadálya van, vidéken – ahol kevesebben vagyunk – éppúgy, mint Budapesten. Már csak ezért is biztosítanak a helyi önkormányzatok több támogatást a vidéki hitközségeknek. Nagy mutatványnak tartom a 35-60 fős vidéki közösségek fenntartását.
2004-ben ott voltam azon a többnapos megemlékezésen, melyet a hódmezővásárhelyi önkormányzat tartott a holokauszt 60. évfordulóján, s ahol ön is beszédet mondott. Felújították a zsinagógát, a Terror Háza pedig holokausztmúzeumot avatott fel a városban. Kis közösség, demográfiailag más, mint Pesten.
– Demográfiai különbségek természetesen vannak. Fontos lenne megőrizni a vidéki zsidóság emlékét. Például úgy, hogy azokat a zsinagógákat, melyek megtalálhatók, ám méltatlanul más funkciót töltenek be, vissza lehessen alakítani, és csak kulturális rendezvényekre lehessen használni. A zsinagógák hozzátartoznak a magyar történelemhez. Az egyik Nyugati téri chanukka-gyertyagyújtáskor egy hittestvérem javasolta, hogy egyforma táblákkal jelöljék meg az országban azokat az épületeket, ahol zsinagóga volt. Jó kezdeményezésnek tartom.
A vásárhelyi találkozóról jutott eszembe, hogy ön az MSZP képviselőjeként, mások a Fidesz színeiben beszéltek. Van-e jövője egy ilyen együttműködésnek, legalább a zsidó múlt megőrzése tekintetében?
Szeretnék egy olyan országban élni, ahol a történelmi tragédiákhoz, élje bár a magyarországi németeket, szerbeket, szlovákokat, zsidókat, egyformán és politikai hovatartozástól függetlenül viszonyulnának a közéleti szereplők. A magyar politikai közéletnek elkötelezettnek kell lenni az ótestamentum népének történelméhez, úgy, mint a kereszténységhez, és célszerű, hogy egyformán gondolkodjunk a holokausztról is. Ha nagy különbségek vannak ennek megítélésében, akkor komoly baj van. A legkisebb közös többszöröst kell megkeresnünk.
– Ön 1993 szeptemberében, önálló indítványában a nemzeti és etnikai kisebbségekről szóló törvény módosítását kezdeményezve azt javasolta, hogy a héber nyelv is a kisebbségek által használt nyelvnek minősüljön, s tanításához az állam adjon támogatást. Ez nem vág össze azokkal a törekvésekkel, melyek arra irányulnak, hogy a zsidóság kapjon nemzetiségi státust?
Teljesen más dologról van szó. hiszen én csak azt javasoltam, hogy az ótestamentum nyelvének oktatása állami támogatással valósuljon meg. Kegyeleti okok miatt és a 12 500 Magyarországon élő holokauszt-túlélő erkölcsi alapú jogainak megsértése nélkül nem tudom elképzelni a nemzetiségi státus létrehozását. A holokauszt túlélőinek joguk van ahhoz, hogy még egyszer ne legyenek zsidóként nyilvántartva. Ezen erkölcsi okok miatt utasítom el ezt a kezdeményezést.
Ön már 1999-ben is, a keszthelyi hitközség alelnökeként, beszállt Feldmájer Péter és Tordai Péter választási harcába, majd visszalépett Feldmájer Péter javára. Miért?
Nem vettem részt a harcukban.
Nem vett részt a harcukban, de hirtelen és váratlanul jelölt lett.
Váratlanul felkértek, és kellő számú támogatást is éreztem a hátam mögött, ami most az alelnöki megválasztáshoz elégséges volt. Több mint ötven ember biztosított arról, hogy ha indulok, támogatnak.
Kik támogatták akkor önt?
Sokfelől biztattak. Érzek magamban elég erőt, hogy valamilyen szerepet vállaljak, de azt nem gondoltam át. hogy elnöki szerepre kéne vállalkoznom. Ennek több oka is van. Akkor Tordai Péter és Feldmájer Péter is azt mondta, hogy ha megválasztásuk esetén alelnöki megbízatást vállalok, szívesen dolgoznak együtt velem.
Vannak-e konkrét tervei mint frissen megválasztott Mazsihisz-alelnöknek?
– Legfontosabbnak a zsinagógák megőrzését tartom. Bánt, hogy több mint ezer temetőnk küzd a természettel, és olykor csak némi jó szándék varázsolja elő az ősök sírját. Pedig ezek teszik e földet hazává, és ebben a mindenkori államnak segítenie kell. Fontosnak tartom, hogy a zsidó élet reneszánsza – vallási és világi alapon is – megvalósulhasson. Európa egyik legnagyobb zsidó közössége voltunk és vagyunk, élni kell a politikai feltételekkel. Meg akarok ismerkedni a létező ifjúsági szervezetekkel, kezdeményezésekkel, és a magyarországi zsidó vezetés elé akarom tárni, hogy mit tudnánk tenni az ifjúság ügyében. Nagyon sokan legitimációs problémákat is felvetnek, mármint azt, hogy a Mazsihisz képviseli-e a magyar zsidóságot. De aki nem tudja magáról, hogy zsidó, s nem tagja valamelyik zsidó szervezetnek, annak nem lehet az érdekeit képviselni.
Mi a véleménye arról, amit Heisler András, de mások is szorgalmaznak, hogy ernyőszervezetté kéne átalakítani a Mazsihiszt, s hogy túl nagy hatalom összpontosul Zoltai Gusztáv ügyvezető igazgató kezében?
A belső mechanizmussal most ismerkedem. Nem fogom titokban tartani a véleményemet. Nem gondolom azt, hogy az idők végéig változatlan lesz. a struktúra. Érzem, hogy a zsidó közélet fel akarja adni a mozdulatlanságát, ezt szívesen támogatom. A jövőben a magyarországi zsidóság struktúráját, képviseletét át kell alakítani, erre néhány éven belül sor kerülhet. De ezt felülről nem lehet kezdeményezni, ha olyan nyomás keletkezik, mely minőségi változást akar, akkor annak engedni kell.
Mi a véleménye azokról a kritikákról, melyek azt teszik szóvá, hogy egy magas rangú állami beosztásban dolgozó ember (államtitkár), aki egyben a Mazsök felügyelőbizottsági elnöke is, magas rangú hitközségi funkciót nem tölthet be, mert ez sérti az állam és az egyház szétválasztását?
– Vallásom és foglalkozásom is van, ám a kettőt sohasem kevertem össze. Vannak kívülállók, akik azt gondolják, hogy a rabbitanács tagja lettem, de ez őrültség. Nem is értem a kérdést, alkotmányos jogaimat ne vonja kétségbe senki. Három hónap múlva választások lesznek, és ha nem leszek képviselő, nem leszek politikai államtitkár. Egyébként nem is feltétlenül kapok kormány- megbízást. Voltam már máskor is kormányzati pozícióban, és nem emlékszem rá, hogy akkori hatalmi pozíciómat összekevertem volna a zsidóságommal. A keszthelyi zsinagóga felújítását a helyi hitközség alelnökeként szerveztem, más kérdés, hogy miniszterként is mondtam el az avatóbeszédemet, Göncz Árpád köztársasági elnök úr mellett. Ha most nem vállaltam volna el az alelnöki tisztet, akkor is segíthetném a magyar zsidóságot, minthogy folyamatosan reflektorfényben állok és ellenőrizhető vagyok. Mindkét kezem az asztalon van, és ez így van jól. Úgy hogy erről – sem önnel, sem mással – nem kívánok többet beszélni.
Az Osztrák Megbékélési Alappal folytatott tárgyalásokban is részt vett…
Ezt rosszul tudja, nem vettem részt.
Ön marad a Mazsök felügyelőbizottsága élén?
Ebben aztán semmilyen ellentmondás nincsen. Azért, hogy maradhassak, az ellenzék teljes támogatásával törvénymódosítás született a parlamentben, amely azt mondja ki, hogy kormánytagok is betölthessék a Mazsök felügyelőbizottsági tagságát.
Szükséges-e az, hogy a pártok megszólítsák a zsidó szavazókat? Mint ahogy tette azt például Horn Gábor SZDSZ-ügyvivö a XIII. kerületben? Létezik-e „zsidó voks” a választási kampányban, s hogyan építhetnek erre a pártok?
Nincs erre szükség, ha az egyházak együttesen a szavazáson való részvételre szólítanak fel. Ez elegendő, mert a demokráciának elkötelezett szereplőkről van szó. akik úgy gondolják, hogy a mindenkori kormány politikai legitimációját a magas részvétel biztosítja, és ez helyénvaló. Nincs szükség külön zsidó, református, katolikus etc. szavazókra. Úgy tudom egyébként is, hogy Magyarországon is kiadták azt az 1994-es pápai állásfoglalást, amely tiltja – a katolikusok számára – a liturgikus rendezvényeken a politizálást. Mindenütt tiltani kell. Az egyházak ne avatkozzanak be a választási kampányba.
Mi a véleménye arról a levélről, melyet 2005 decemberében Feldmájer Péter Mazsihisz-elnök intézett Magyar Bálint oktatási miniszterhez? A zsidóság jogairól beszélt. Önt mint államtitkárt, egyben a Mazsihisz alelnökét, hogyan érinti ez?
– Ezt a levelet és a négy egyház vezetői által kibocsátott levelet egyértelműnek tartom. A szociális és oktatási intézmények fenntartói között nem tennék különbséget. A magyar zsidóság oktatási intézményeinek fenntartását a magyar zsidóság vezetőinek kell biztosítani. Középen állok, és az igazságosság érdekében az ellátott oldaláról kell kiindulni. Nem gondolom, hogy Feldmájer Péter és az egyházi vezetők levele lázadás a törvény ellen. A saját szempontjaikat képviselték.
Novák Attila
Címkék:2006-02