Államtitkár a Mazsihisz alelnöke
Államtitkár a Mazsihisz alelnöke
December első vasárnapján a Síp utcai székházban a Mazsihisz megtartotta rendes közgyűlését. Alelnökké választották Suchman Tamás szocialista parlamenti képviselőt, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkárát. Elfogadták a gazdálkodásról szóló beszámolót, az ingatlanátadásokat és a 2006. évi költségvetési irányelveket.
Heisler András és híveinek idegeit jó előre borzolta az a – Feldmájer Péter Mazsihisz-elnök által jegyzett, Jelentés a Szövetség állapotáról a Mazsihisz közgyűlésének címet viselő – irat, amit a meghívóval együtt kaptak meg a közgyűlési tagok. A körlevél a „Heisler András agyagba döngölése” címet is kaphatta volna: Feldmájer azt veti benne elnöki elődje szemére, hogy megpróbálta helyretenni a látottak alapján helyretehetetlen (erről később) Zoltai Gusztávot. Feldmájer szerint a gondokat csak tetézte, hogy a lemondott elnök nemcsak a belső nyilvánosság előtt és lemondásáig részletezte elképzeléseit, hanem ezen jóval túlmenően, szinte valamennyi magyarországi médiumban kifejtette nézeteit. [,..j A volt elnök lemondása és az. azt követő „médiacirkusz” nagymértékben rontottak (sic! – Sz. P.) a Mazsihisz, a hozzá tartozó zsidó hitközségek, sőt az egész magyarországi zsidóság megítélését (sic! – Sz. P.), nehezen hozhatnak helyre az okozott károk. ” Sebaj, az új elnök majd helyrehozza elődje tévelygéseit.
Mivel Feldmájer Péter nyári elnökké választásával a Mazsihisz egyik alelnöki széke megüresedett, a 71 jelenlévő küldött az első napirendi pont értelmében alelnököt választott. Krausz István pécsi és Weisz Péter debreceni küldött mellett a fő esélyes alelnökjelölt Suchman Tamás volt, akit – bár Keszthelyen hitközségi alelnök – a békéscsabai hitközség kandidált a magas posztra. Zalaegerszeg küldöttje javasolta Heisler Andrást alelnöknek, aki azonban a felkérést köszönettel visszautasította.
Míg Krausz István nem tartott programbeszédet, Suchman Tamás hangsúlyozta: ő első- másod- és harmadsorban zsidó, politikai és vallási hovatartozását pedig sosem keverte össze. Úgy vélte: elérkezett Magyarországon a zsidó reneszánsz, „de még nem az igazi”. A szocialista képviselőtől semmi konkrétum nem hangzott el. Weisz Péter elmondta: azt szeretné országos szinten folytatni, amit Debrecenben elkezdtek, vagyis az úgynevezett „történelmi” egyházakkal való kapcsolattartást és az ifjúsági szervezetek erősítését.
Míg a szavazatokat összeszámolták, a gazdálkodásról szóló beszámoló vitája, majd elfogadása zajlott le. A dolog egy momentumtól eltekintve szóra sem érdemes.
Heisler András hozzászólását néma csönd fogadta, támogatói sem tapsolták meg. Az exelnök hívei talán féltek kinyilvánítani tetszésüket.
A következő napirendi pont, érdeklődés hiányában elmaradt: a tervek szerint alapszabály-módosításra került volna sor, ez azonban a 122 közgyűlési tag több mint kétharmados többségét, minimum 82 főt igényelt volna, ennyien azonban nem voltak jelen.
Közben kihirdették az alelnökválasztás eredményét: Suchman Tamás 37, Weisz Péter 23, Krausz István 14 szavazatot kapott, azaz a választás érvényes, eredménytelen volt, ami második fordulót jelentett, immár csak Suchman és Weisz részvételével. Ekkor Suchman 39-34-re győzött.
Az alelnökválasztás eredményhirdetését az egyik, megüresedett vezetőségi tagsági hely betöltése követte volna, csakhogy az első forduló itt is érvényes és eredménytelen volt – a legtöbb, egyaránt 17 szavazatot Gergely Judit és Gervai László kapta -, így második fordulóra került volna sor, ez azonban határozatképtelenség – értsd: csoportosan elkövetett közgyűlési tagsági elszállingózás – miatt meghiúsult: a végére 59 küldött maradt csak a színen. Hogy érvényes első forduló után miért kell a szavazásra jogosultak több mint felének szavazata a második fordulóban – az országgyűlési választásokon nincs ilyen megkötés -, rejtély.
Az utolsó három napirendi pont gazdasági jellegű volt: például az Egységes Magyar- országi Izraelita Hitközség-Status Quo Ante elől sikeresen megkaparintott Rumbach Sebestyén utcai zsinagógát a Mazsihisz átadta a Budapesti Zsidó Hitközségnek.
Ekkor törvénysértésre került sor. Ugyanis a nemdohányzók védelméről és a dohánytermékek fogyasztásának, forgalmazásának egyes szabályairól szóló, 1999. évi XLII. törvény világosan kimondja: „A dohányzás számára kijelölt helyek kivételével /… / nem szabad dohányozni /…/ zárt térben megtartott rendezvényen.” (2. § 1/c pont) Ehhez képest mások mellett Zoltai Gusztáv (ő az elnöki pulpituson) és Fröhlich Róbert főrabbi lazán rágyújtottak. Párttaggyűlés a Lenin Kohászati Művek dísztermében, anno 1975. Senki nem küldte őket ki/el, senki nem szólt rájuk, senki nem szólította fel őket lemondásra.
A Síp utcában a szocializmus zavartalanul üzemel.
Rendszerváltás elhalasztva.
Szegő Péter
Következő lapszámunkban interjút közlünk Suchman Tamás államtitkárral, a Mazsihisz alelnökével.
Címkék:2006-01