Petőfi műveinek héber fordítója lágerben halt meg

Írta: Szombat - Rovat: Holokauszt, Irodalom, Kultúra-Művészetek, Történelem

A kiskőrösi zsinagógánál szerveztek megemlékezést december 27-én Dr. Birnfeld Sámuel rabbi és műfordító halálának 80. évfordulója alkalmából. A megjelenteket a Kiskőrösi Zsidó és Keresztény Kulturális Egyesület nevében Benyikné Szalai Csilla köszöntötte.

Dr. Birnfeld Sámuel

Az eseményről a Vira kiskőrösi hírportál tudósít.

Az eseményen beszédet mondott Domonyi László polgármester, aki kiemelte, hogy a Benyik családnak köszönhetően egy szépen kialakított emlékhellyé vált a zsinagóga és annak környezete. Megemlítette, hogy Dr. Birnfeld Sámuel munkássága Kiskőröshöz is köthető, hiszen a Petőfi Sándor által megírt János Vitézt lefordította héber nyelvre.

A Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum igazgatója Dr. Filus Erika, Ábrahám Vera a Szegedi Zsidó Irattár vezetőjének gondolatait tolmácsolta. Elmondta, hogy Dr. Birnfeld Sámuel Szegeden született 1906. december 6-án. Szülei szigorúan vallásos emberek voltak. Hat gyermekük született, közülük Sámuel volt a legfiatalabb. Tanulmányait az Országos Rabbi Képző Intézetben és a Pázmány Péter Tudományegyetemen Budapesten folytatta, majd kitüntetéssel doktorált.

Birnfeld Sámuel emléktáblája a kiskőrösi zsinagóga falán

Sokoldalú, széles látókörű, reneszánsz gondolkodású emberként ismerte és kedvelte a művészeteket és mélyen érdeklődött az irodalom iránt. Tudását mutatja, hogy rabbi, tanító, költő, zeneszerző, műfordító volt. Nyelvtudása rendkívülinek mondható, hiszen a német, angol és olasz nyelven kívül tudott arabul, arameusul, perzsául, szanszkritul, továbbá ismerte a babilóniai ékírást. Zenei tudással is bírt, a Tórából szövegeket idézett és szimfóniára emlékeztető hangnemben megzenésített. Mindezeken felül grafikai területen is igen tehetséges naiv művésznek számított. Rajzolni Heller Ödönnél tanult Szegeden. Hitvesi szerelem fűzte a feleségéhez Fein Margithoz. Gyermekük nem született.

Magába forduló egyénisége, mély hithűsége, a közelgő háború réme, rajzaiban is visszatükröződnek. A 30-as évek végi, 40 évek eleji alkotásaiban megjelennek az ijesztő ábrázolások. Oly korban élt, amikor nem maradt idő, hogy tehetsége minden szinten kibontakozzon. 1942-től többször behívták munkaszolgálatra.

Deportálásakor hátizsákjában a Bibliát, néhány művész életrajzát és a magyar költők antológiáját vitte magával. Petőfi Sándor költészete volt a legnagyobb hatással rá, hiszen verseiből szeretet, felelősség, egyenlőség utáni vágy és a szabadság sugárzik. Dr. Birnfeld Sámuel a földi pokolban is alkotott, 1943-44 között Petőfi Sándor 11 versét fordította a biblia nyelvére, héberre. Ilyen volt többek között a „Szeptember végén” és a „Nemzeti dal” is. A munkával 1944. május 14-én készült el. A János Vitéz fordítását gyöngybetűivel egy jegyzetfüzetbe írta és illusztrálta is.

A megemlékezés résztvevői

1944. december 28-án Dr. Birnfeld Sámuel legyengült szervezete éhség és betegség miatt feladta a küzdelmet, és Felixdorfban elhunyt. Özvegye, férje utolsó napjairól egyik rabtársától kapott információkat. Megtudta, hogy november 12-ig sáncot ástak Pest környékén. Majd gyalog indították el őket, és november 20-án Hegyeshalomnál mentek át a határon. Egyik munkaszolgálatos társa szökni készült és őt is hívta magával, de a rabbi nem tartott vele. Özvegye több mint 50 éven át őrizte a szellemi hagyatékot, rajzait, zeneszerzeményeit, verseit, írásait, nemes veretes stílusban írt fordításait.

Szegeden Dr. Birnfeld Sámuel életét márványtábla idézi az egykori zsidó iskola falán, a székház folyosóján pedig munkásságának szánva, kis állandó kiállítása van. Kéziratait távoli leszármazottja őrzi, ezen felül dr. Schöner Alfréd professzor ápolja és publikálja a szellemi hagyatékot. Kiskőrösön művészi kivitelű emléktábla őrzi emlékét és költői kapcsolatát Petőfi Sándorral. A Deák Gimnázium Média szakos diákjai Erdélyi Eszter tanárnővel filmet készítettek Dr. Birnfeld Sámuel életéről, botlató-kövéről. Az Élet Menete Alapítvány és Hárs Gábor által kiírt pályázaton kitüntető helyezést értek el.

Megosztotta gondolatait a jelenlévőkkel dr. Király Balázs is, aki elmondta, hogy Dr. Birnfeld Sámuel méltatlan körülmények között hunyt el az ausztriai Felixdorfban sok társával együtt. Kiemelte, hogy a traumák öröklődnek és a leszármazottak viselik annak minden következményét. Idézte Kertész Imre gondolatát: „Auschwitz problémája az, hogy megtörtént és ezen a tényen a legjobb, de a leggonoszabb akarattal sem változtathatunk.”

Az elhangzottak után a zsinagóga épületének oldalfalán található Dr. Birnfeld Sámuel emléktáblánál koszorút helyezett el Kiskőrös Város Önkormányzata nevében Domonyi László polgármester és Ba Edit képviselő asszony, a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum, valamint a Krámer Alapítvány nevében dr. Filus Erika és Kramer Iván, a Kiskőrösi Zsidó és Keresztény Kulturális Egyesület nevében Móricz Judit, Csányi Ildikó és dr. Király Balázs alapító tagok.

Vira.hu

 

[popup][/popup]