Pékerman
A kolumbiai futball-válogatott csodaedzője, “zsidó gauchók” leszármazotja
A brazíliai labdarúgó-világbajnokság fantasztikus volt. A németek dominanciájához nem férhetett kétség, de több csapat, például a kolumbiaiak is, remekül szerepeltek.
Amikor Kolumbia csapata diadalittasan hazaérkezett, sok tízezres tömeg várta őket. A tömeg azt skandálta – Pékerman, Pékerman.
De ki ez a Pékerman?
A kolumbiaiak számára már az is komoly teljesítmény volt, hogy kijutottak a VB-re. Amikor ott selejtező csoportjuk mindhárom mérkőzését magabiztosan megnyerték, sokan meghökkentünk. Ennyire jó lenne ez a csapat? Aztán jött az Uruguay elleni meccs, ahol a csodacsatár James Rodríguez két parádés góljával győztek. Ekkor már tudtuk, hogy fantasztikus a kolumbiai együttes. Egyébként Rodríguez gólja a világbajnokság legszebb gólja címet kapta meg.
Végül Brazília ellen 2:1-re veszítettek, nem jutottak be a döntőbe, pedig Kolumbia államelnöke a Brazilia elleni összecsapás napján még munkaszüneti napot is elrendelt a majd 50 milliós országban. Később élő televíziós adásban kérte a csapat „csodaedzőjét”, Pékerman urat, hogy maradjon Kolumbiában.
José Pékerman 64 éves, Argentínában született, és zsidó származású. Professzionális focista karrier után számos edzői megbizatás következett, ő volt az argentin válogatott edzője a 2006-os világbajnokságon.
De története nem csupán ezért érdekes.
Báró Hirsch Mór (Maurice) 1831-ben született Németországban. Hatalmas vagyonra tett szert. Számos vasútvonalat finanszírozott Európában és Törökországban, és az ő nevéhez fűződik az Orient Expressz, a Párizst Isztambullal összekötő legendás vasútvonal is.
Hirsch báró segíteni akart hitsorsosain, különösen azokon, akik Oroszországban szenvedtek a cári rendszer antiszemitizmusától. Hatalmas összegeket költött a Jewish Colonization Association-ra (Zsidó Gyarmatosító Társaság), amelyik Argentínában földeket vásárolt, és ott mezőgazdasági telepeket hozott létre. Arra biztatta a szegény orosz zsidókat, hogy vándoroljanak ki Dél-Amerikába.
Hirsch vagyona jó részét jótékony célokra fordította, egyetlen fia 1887-es halálát követően azt nyilatkozta: „elvesztettem a fiamat, de nem az örökösömet: az én örökösöm az emberiség.”
Hirsch adományaiból nyílt meg 1867-ben a Pesti Izraelita Nőegylet leányárvaháza, ő alapította az Országos Izraelita Patronázs Egyesületet, valamint a Szünidei Gyermektelep egyesületet. És Pesten találkozott a vágújhelyi születésű Sonnenfeld Zsigmonddal is, aki Hirsch barátja, bizalmasa, majd titkára lett. Sonnenfeld Párizsba költözött, onnan szervezte az argentínai földművelő telepeket, személyesen is többször járt Dél-Amerikában.
Hamarosan sokezer zsidó érkezett a pampákra, ahol növénytermeléssel és állattenyésztéssel foglalkoztak. Legendássá váltak a zsidó lovasok (gauchos judíos), akik argentin társaikhoz hasonlóan nagy ügyességgel terelték állataikat.
Hirsch báró Magyarországon, Ógyallán hunyt el. 1896-ban rövid látogatásra érkezett, éppen vadászkastélyának építkezését ellenőrizte. Váratlanul érte a halál.
És hogy mi köze van mindennek Pékermanhoz? Az, hogy nagyszülei is Ukrajnából vándoroltak ki Argentinába, az egyik zsidó mezőgazdasági telepen éltek.
Milyen érdekes? – morfondírozok magamban. Ha a német Hirsch báró pénzén, a magyar Sonnenfeld nem szervezi meg az argentín telepeket a pampákon, akkor ma a kolumbiai foci-válogatottnak valószinüleg nem Pékerman lenne az edzője. És nem skandálnák tízezrek Bogotában – Pékerman, Pékerman…