Minden ízű Izrael
Kulináris kalandtúra a Közel Kelet gasztro-fellegvárában, Steiner Kristóffal.
Tény, hogy a szabály, mely szerint Tel Avivban gyakorlatilag lehetetlen félre menni az étterem választással – a saláta mindig friss és rengeteg, a falafel ropogós és ízes, a kávé erős és selymes, és még sorolhatnám – „vidéken” módosul. Célirányosan zarándokolunk a kicsiny ország leghíresebb „nem tel-avivi” evődéibe, nem pedig beesünk egy akármilyen bisztróba – de ettől még nem igaz, hogy csakis Izrael „kulturális és kulináris fővárosában” ehetünk igazán jót.
„Amint elhagyjuk Tel Avivot, elromlik az élet.” – nézett rám a párom kölyökkutya tekintettel, amint visszaszállt a kocsiba és kávé nélkül folytattuk az utunkat a Holt-tenger fele, mert a benzinkút kávézójában harsány kacajjal felelt a pultos lány, mikor szójatejjel kértük a „hafuch”-ot. „Ugyan már kérlek, ne légy ennyire tel-avivi – be fogom bizonyítani neked, hogy a Fehér Város határain is túl van gasztroszcéna!” – feleltem fölényesen, pedig én „még csak” egy szűk évtizede élek itt, míg ő (bár erdélyi magyar zsidó származású) mégiscsak ide született.
Az elmúlt évek során volt alkalmam elmerülni az utazás és az azzal óhatatlanul együtt járó folyamatos evés világában – az izraeli Turisztikai Minisztérium számtalan kalandra hívott meg Eilattól a Hermon hegységig, ilyenkor pedig a kulturális és intellektuális feltöltődés mellett természetesen a gyomrunkat is megtöltjük. Nem meglepő, hogy a turisztikai hivatalban komplett lista várja azokat az idegenvezetőket, akik újságíró csoportokat kísérnek: jót enni Erecben mára épp olyan fontos motivációvá vált az ide látogató turisták, üzletemberek számára, mint megismerni a „start up nemzet”-et, a „szent föld”-et – mi több, a friss felmérések szerint évről évre kevesebb zarándok, és sokkal több hedonista gourmet érkezik Izraelbe.
Annyiszor megízlelhettem, és annyira megszerettem Izraelt, hogy a blogom, a WhitecityBoy, és tel-avivi lakáséttermünk, a Kristóf’s Kitchen and Nimi Bar mostanság kulináris kalandtúrákkal is kibővítette tevékenységi körét: aki ellátogat hozzánk, együtt eheti körbe velünk az ország kihagyhatatlan éttermeit. Ám amíg személyesen is találkozunk, mesélek kicsit a legnagyobb kedvenceimről – a bódító ízeket pedig egyelőre kéretik a szavak köré képzelni.
Kis Libanon, nagy reggeli
Túránkat Abu Gosh falucskában kezdjük. Abu Gosh alig húsz percre fekszik Tel Avivtól Jeruzsálem felé, ide kirándulni valamiért mégis afféle „negyven év sivatagi vándorlásnak” tetszik a tel-aviviaknak. Pedig megéri – itt található ugyanis az ország egyik legcsodálatosabb humusza, amelyet egy libanoni étterem szolgál fel. Érkezéskor azon nyomban elborítják az asztalt frissen sült falafel golyókkal és hófehér, puha pitával, ám a rendeléssel sem érdemes sokat lacafacázni: humusz, paradicsomos török saláta, tahinis, azaz szezámmagkrémes padlizsán, petrezselymes tabule saláta, meg is vagyunk. Minden mehet középre, aki kapja, marja. Ja, és elutasítani a cardamom magos arab kávét a lakoma végén nem is lehet opció.
Cím: Kvish ha-Shalom 65, Abu Ghosh, telefon: 00-972-2-533-2019
Vegán bumm Jeruzsálemben
Ha már úgyis Jeruzsálem felé tartottunk, miért is ne folytatnánk utunkat a főváros felé – pont megéhezünk, mire odaérünk. A Mahane Jehuda piac forgatagában igazi streetfood-paradicsom tárul elénk: a malawától – azaz jemeni lángostól – egészen az olasz tésztákig a Pasta Bastánál millió módon lakhatunk jól, ám az igazi élmény még hátra van. A Village Green, Jeruzsálem kedvenc vegán (és hivatalosan is kóser) étterme remek ajánlattal kecsegtet: ahány féle finomság sorakozik a vitrinben – meleg és hideg fogások egyaránt – annyi féle ízzel tölthetjük meg a tányérunkat. Kedvencem az édesburgonya gyömbéres-mogyoróvajas mártással, és a már-már élvezetmérgezés-kategóriába sorolandó csokoládétorta.
Villlage Green: Yafo 33, Jeruzsálem, telefon: 00-972-2625-3065
Holt-tengeri terülj, terülj asztalkám
Jeru szuper hely, és tele lettünk spirituális energiákkal, ám ideje levezetni a feszültséget – a Holt-tenger felé gurulunk, és meg sem állunk Ein Gedi kibucig, a világ talán leggyönyörűbb botanikus kertjéig. Balra a sivatag, jobbra Jordánia rózsaszín ködben úszó hegységei, itt helyben pedig holt-tengeri vízzel töltött medencék, luxus SPA, szauna, gőz, no meg persze a BAOBAR étterem, ahol a híres-neves közel-keleti tálat szolgálják fel. A humusz, izraeli-arab saláta, falafel, és tahini mellett kube is érkezik: ez a kuszkuszból gyúrt, sült hagymával és gombával töltött fasírt olajban sül, így kap ropogós kérget, és marad édesen krémes belül. Általában egy pohár zöldcitrommal és mentával készült jégkása limonádéval öblítem le a lakomát – helyben készül, és kihagyhatatlanul zseniális találmány.
Cím: Ein Gedi Kibuc, telefon: 00-972-8-659-4220
Kilátás a Kinneretre
És most – mivel túránk egyébként is képzeletben zajlik, és nem kell lecsekkolnunk, hogy (az egyébként izraeli fejlesztésű) WAZE mit saccol, mikorra érnénk az ország túloldalára, hunyorítsunk kicsit a Holt-tenger felé, majd nyissunk ki a szemünket ismét: hát nem a Galileai tónál, azaz a Kinneretnél találtuk magunkat? Rosh Pina falucska számomra Ein Gedi párja északon: festői szépségű, a kibucnál sokkal ősibb település, mely egykor a „Dzsauni” nevet viselte. A romantikus utcák közt kóborolva a legjobb választás az éhes kalandor számára a Pina BaRosh étterem: a modern, mediterrán konyhát levantei klasszikusokkal dobják fel, az ámulatba ejtő panoráma Izrael legnagyobb édesvizű tavára pedig felér egy mennyei desszerttel.
Hachalutzim 8, Rosh Pina, telefon: 00-972-4-680-08-23
A legízesebb falu Izraelben
Innen már csak egy ugrás Amirim – egy apró falu, amelynek alapítói egytől egyig vegetáriánusok voltak, ez a tradíció pedig a mai napig tartja magát, itt ugyanis még a kóbor macskák sem esznek húst. A számos „zimmer” – ahogy Izraelben nevezik a bungallókat – közül magasan kiemelkedik a „HaSzeudá HaÁhrona”, azaz „Utolsó vacsora”. A kis kastélyok erkélyén a pezsgőfürdőben lubickolva élvezhetjük a szobában foglalt reggelit: mennyei csicseriborsó omlettet, színes-ropogós salátát, és illatozó kenyérkéket az Izraelben oly divatos kis „kencékkel”: olívabogyó, cékla, és szárított paradicsom krémmel. A faluban tucatnyi lehetőség nyílik az ízlelőbimbók csiklandozására Dália asszony lengyel konyhájától a Rishikes indiai evődén át egészen a Bait77 bisztróig, amelynek terasza a falu társadalmi életének központja, és ahol leírhatatlanul finom saksukát, azaz közel-keleti lecsót főznek.
Bait77: Mitzpeh Menakhem 77, Amirim, telefon: 00-972-4-698-0984
Hasseuda Ha’achrona, Amirim, telefon: 00-972-50-3777731/2, 04-6989788
Hamm bekaplak, Haifa!
Tel-Aviv felé utazván pont útba esik Haifa – miért is ne állnánk meg egy kávéra a híres-neves Bahai kertek alatt? A sétálóutca legjobb étterem-kávézója a Fattoush – a „saláta” szó egészen új értelmet nyer ebben az elvarázsolt kertben, melyet az 1001 éjszaka meséit idéző csecsebecsék népesítenek be. Igaz, isteni humuszt olcsóbban is lehet halászni: az Abu Shaker a környék kedvenc talponállója, mindössze néhány asztallal, és a humusz mellé kínált padlizsános, paprikás kuszkusszal, amely egyenesen függőséget okoz. Azt pedig mi sem bizonyítja jobban, hogy Haifa a nemzetek és vallások békés együttélésének szimbóluma, hogy itt található az ország legjobb kínaija, a Tokai. Ez az egyszerűen nagyszerű étterem olyan bundázott padlizsánt, kukoricás rizst, csípős káposztasalátát, szecsuáni tofut, és tavaszi tekercset készít, hogy az ember úgy érzi, nem csak a Siratófal, de a Kínai nagy fal is pár lépésre lehet tőle.
Fattoush: Sderot Ben Gurion 38, Haifa, telefon: 00-972-4-852-4930
Abu Shaker: Sderot HaMeginim 29, Haifa, telefon: 00-972-54-446-6181
Tokai: Yefe Nof 108, Haifa, telefon: 00-972-4-838-3800
Egy falat világbéke
Persze ezeken a csoda helyeken kívül még száz és száz olyan úti cél hívogatja a „foodie”-kat Izraeli kirándulásra, amelyek a zamatos ízek mellett egy-egy új felismeréssel is megajándékoznak. Amerikai turistákkal találkozni egy felkapott kávézó teraszán, helyi beduinokkal feketekávét szürcsölni egy útmenti bódéban, drúz nénike kis sátrában pitát majszolni a Karmel hegységben mind-mind olyan élmény, melyek igazolják a meggyőződésemet: ha valaha béke lesz a térségben – márpedig béke lesz, mert másképp nem lehet –, az az asztalnál kezdődik majd. Ahogy megosztjuk egymással receptjeinket, fűszereinket, kedvenc humusz-lelőhelyeink címeit, vagy épp a város legjobb pizzériájának telefonszámát, a különféle kultúrák, hagyományok, felfogások, vallások, meggyőződéseknek is helye van ebben szépségesen sokszínű kulináris és kulturális olvasztótégelyben.
Címkék:gasztronómia, Izrael, Tel-Aviv