„Megrohant a felismerés, hogy nekem ehhez közöm van”

Írta: Sós Csaba - Rovat: Fotográfia, Kultúra-Művészetek, Színház

A Benda Ivánnal készített életútinterjú második részét közöljük. Az első rész itt olvasható.

Hegedűs a háztetőn. Rendezte Korcsmáros György, Győri Nemzeti Színház. 1993

A beszélgetésünk elején már megkérdezem, mikor és hogyan kezdődött a fotóművészeti karriered. Kérlek, mesélj erről!

Az ember életében vannak döntő pillanatok. Abban a pillanatban nem tudjuk, hogy onnantól kezdve minden megváltozik. Később, sokszor jóval később ráébredünk, hogy akkor ott történt valami, ami gyökeresen átalakította az életünket.

Már a negyvenes éveim elején jártam, amikor az első kiállításom megnyílt a Budapest Kongresszusi Központban. Sok volt a barát és az ismerős, de rengeteg ismeretlen arcot is láttam a vendégek között. Előtte fotóztam már megnyitókat, de ez volt az első önálló kiállításom, amelyen az én műveim szerepeltek.

Milyen érzés volt?

Az ember az esküvőkön él át valami hasonlót. A másét valahogy kívülről nézzük, sőt drukkolunk is barátainknak, de a sajátunk az egészen más, azt belül éljük át. Mi kerülünk a fókuszba, és így szinte a semmiből válunk főszereplővé. Mindenki velünk akar beszélgetni. Boldogan fogadjuk a gratulációkat, és igyekszünk minden kérdésre válaszolni.

Meghatározó volt a pályádon ez az első kiállításod?

Tulajdonképpen ott, és akkor vette kezdetét az a valami. Tisztán emlékszem a pillanatra, amikor díszlettervező ismerősöm odalépett hozzám, és megdicsérte a képeimet. Aztán váratlanul megkérdezte, hogy volna-e kedvem színházukban, a Győri Nemzeti Színházban lefényképezni a „Hegedűs a háztetőn” díszletét, és örülne, ha az előadásról is készítenék felvételeket.

Végig sem tudtam gondolni, hogy mire kér. Ráadásul akkor még nem ismertem a munkásságát, nem tudtam, hogy szakmai körökben elismert díszlettervező. Természetesen igent mondtam, de akkor még nem gondoltam arra, hogy a dolog komolyra fordul, és két hét múlva, életemben először belépek a Győri Nemzeti Színház épületébe.

Hegedűs a háztetőn. Rendezte Korcsmáros György; díszlet: Csanádi Judit, Győri Nemzeti Színház. 1993

Azonnal megragadott a színházi fotózás varázsa?

A színházterembe lépve meglepődtem. A színpadon már állt az esti előadás díszlete. A színpadmester kedvesen fogadott, majd a világítást is bekapcsolta. Kis idő múlva magamra hagyott.

Egyedül maradtam a hatalmas színház nézőterén, előttem a „Hegedűs a háztetőn” megvilágított díszletei voltak.

Egy ideig ültem a süket csendben, és szoktattam a szemem a színházi világításhoz. Aztán szép lassan nekikezdtem a munkának. Évtizedek alatt belém ivódott, hogy nem rohanok ajtóstól a házba. Először a totálképeket készítettem el.

Aztán „felbátorodtam”, és felmentem a színpadra. A meseszerű díszlet megragadta a fantáziámat. A deszkákból készült házacskák között sétálgatva olyan érzésem támadt, mintha egy több száz évvel korábbi kis faluban járnék, Martin Buber haszid világában.

Költöző madarak. Koreográfus: Bombicz Barbara; Győri balett, 1998

Hogyan hatott rád Tevje, a tejesember világa?

A darabot fiatalkoromban, a hetvenes évek közepén láttam utoljára. Emlékszem, hogy szinte megbabonázva néztem a női szereplőt, akinek az arca kendővel volt eltakarva. Gyertyák világították be a teret, és egy dalt énekeltek. Az a semmihez sem fogható érzés, amely ott, abban a pillanatban megrohant, az a máig bennem élő felismerés, hogy nekem ehhez közöm van. Akkor és ott, az Anatevka történet megszólított.

Abban az időben még fogalmam sem volt, hogy mi az a szombat-köszöntés. Azt sem értettem, hogy miért olyan fontos ez a hagyomány, amit oly sokszor emlegetnek. Azt viszont már tudtam, hogy miért kell elmennie a falu lakóinak, és miért kell elhagyniuk otthonaikat. Igazából képtelen voltam felfogni a miérteket, hiszen semmi rosszat nem tettek, senkit nem bántottak, csak élték az életüket éppúgy, mint mások. Ennek az értése ott fájt igazán először.

Morfondírozásom közben elkészítettem a díszletfotókat, és izgatottan vártam az előadás kezdetét. Kívül kell maradni, ezt ismételgettem magamban. Úgy akartam gondolni a „Hegedűs a háztetőn”-re, mint egy lefényképezendő feladatra.

Bűn és bűnhődés. Rendezte: Tordy Géza. A képen Gyöngyössi Kati és Stubendek Katalin, Győri Nemzeti Szinház, 1998.

És sikerült?

Teljesen mindegy, hogy mit terveztem, de amikor felgördült a függöny én megint ott voltam Anatevkában. Ott voltam, de már másként. Minden idegszálammal fotóztam. Semmilyen érzéssel nem lehet összehasonlítani azt a lelki állapotot, amikor kívül vagy, de ugyanakkor belül is. A kamera objektívjének segítségével benne voltam a cselekményben, szinte együtt mozogtam a szereplőkkel, és a figyelmem intenzitása megsokszorozódott. Valószínű a fotózásnak is köszönhető, nem tudom, de egy biztos, hogy azon az estén belém égett egy kép, amely egész további életemben elkisért.

Egy ember, a vállán átvetett kötéllel húz egy kordét, és megy valahová. Mennie kell. Az őseinek is mindig menniük kellett. Egyszerű kép, semmi különös, mégis benne van minden, ami fontos. Magamat is látom a kordé előtt. Csak arra tudok gondolni, hogy aki zsidónak születik annak, ha úgy adja a sors, mennie kell. Nemcsak menni kell, hanem cipelni is a múltat. Cipelni egész életén át? Igen. Akarja, vagy nem akarja, de cipeli, mint egy levehetetlen ruhát. Az előadás utáni tapsvihar zökkentett vissza a valóságba.

Így kezdődött a győri színházi fotós utad?

Igen. A fotóim sikert arattak. A színház igazgatójának felkérésére a Győri Nemzeti Színház fotográfusa lettem. A következő két évtizedben nemcsak Győrben, hanem az ország szinte minden színházában fényképeztem. Voltak felejthetetlen előadások, színészi alakítások. Elfogult vagyok, és a győri színház Dosztojevszkij „Bűn és bűnhődés” előadását emelném ki, mint legemlékezetesebbet. És hát a színészek… Senkit sem szeretnék megsérteni azzal, hogy kihagyom, ezért neveket nem említek.

Lear király. Rendezte: Ács János, a fotón Gáti Oszkár; Győri Nemzeti Színház, 2005

Kérhetek egy történetet a győri színház kulisszái mögül?

Bulgakov „Mester és Margaréta” című darabjának a próbáján fotóztam. A szünetben egy kávé mellett üldögéltem a színésztársalgóban, és még az előadáson jártak a gondolataim. Barátom Horváth Lajos Ottó, aki a darabban Ha-Nocri (Jézus) szerepét játszotta, mellém ült, természetesen színpadi jelmezében. Kortyoltam a kávét, ő a szokott módon beszélt hozzám. Kérdezett valamit, én megkukulva, bambán néztem rá, képtelen voltam válaszolni. Abban a pillanatban elképzelhetetlen volt számomra, hogy Isten fiával egy színház büféjében csak úgy beszélgessek. Lajos nem is értette, hogy mi van velem, hisz az előadás szünetében ő nem volt Jézus.

Talán térjünk vissza a kályhához, az első egyéni kiállításodhoz.

A kiállításom ideje alatt sem állt meg az élet a Budapest Kongresszusi Központban (BKK). A „házmindenes”, a kiállításom rendezője, Fekete László megkért, hogy készítsek képeket az éppen zajló művészeti eseményekről a jövőbeli kiadványukhoz. Ma már múlt idő, de akkoriban a BKK volt a kultúra egyik legfontosabb fellegvára Budapesten. Egyik jelentős eseményt követte a másik. Klasszikus és jazz zenei koncertek híres előadókkal, szinte mindig telt házzal. Rögtön igent mondtam, és egyik napról a másikra belecsöppentem a művészeti élet közepébe. Nem győztem kapkodni a fejem, csak fényképeztem és fényképeztem mindent, ami elém került. Lefotóztam életem első divatbemutatóját is. Nagyon tetszett a felépített színpadkép, és persze a lányok, ahogy le-fel „rohangáltak” szebbnél-szebb ruhákban. Aztán pár nappal később a Győri Balett vendégjátékáról is készítettem felvételeket. Az elkészült fotókat odaadtam Lacinak, ezzel letudva a feladatot.

Divatbemutató. Rendezte Náray Tamás, Budapest Kongresszusi Központ. 1993

És mi történt ezután?

Eltelt vagy két hét, és egy ismeretlen számról hívtak telefonon. Felvettem, megszólalt egy hang. Jó napot kívánok, Náray Tamás vagyok. Természetesen bemutatkoztam én is. Rögtön a tárgyra tért. „Láttam a képeket, melyeket a divatbemutatóról készített, és nagyon tetszettek. Örömmel venném, ha a jövőben együttműködne velem, és fotózna az általam rendezett divatbemutatókon.” Annyit tudtam csak kinyögni, hogy életemben nem fényképeztem még divatbemutatókat, ez volt az első. Határozottan, csupán annyit mondott: „Nézze, ez engem nem érdekel, a látásmódja tetszik, nekem ennyi elég.”

Ezzel még nem volt kerek a történet. Alig fejeztem be az ismert divattervezővel a beszélgetést, a telefonom ismét csengett. A Győri Balett igazgatója, Kiss János hívott. A beszélgetésünk után, közel tizenöt éven keresztül fotóztam a Győri Balett minden produkcióját.

Mindez 1993 novemberében történt. Így kezdődött.

Címkék:Benda Iván, Győri Nemzeti Színház, Hegedűs a háztetőn, Náray Tamás

[popup][/popup]