Kik a magyar zsidó informális oktatás mai szereplői?
Holokauszttal, zsidósággal és antiszemitizmussal kapcsolatos oktatási kezdeményezések Magyarországon.
Magyarországon számos, a zsidósággal, az antiszemitizmussal és a holokauszttal kapcsolatos oktatási kezdeményezés létezik, melyek különböző témákra fókuszálnak, eltérő megközelítéseket és módszertanokat alkalmaznak, és rendkívül széles skálán mozognak a helyi szintű kezdeményezésektől egészen a nemzetközi szervezetek által megvalósított projektekig. Miközben nyilvánvaló, hogy ezek a projektek hasonló témakörökkel foglalkoznak és hasonló célok eléréséért jönnek létre, az egyes szervezetek és szakemberek kezdeményezései sokszor egymástól függetlenül, akár egymás létezéséről sem tudva valósulnak meg. Eddig kevés kísérlet született az elérhető anyagok és programok számbavételére, értékelésére és összesítésére. Ezt a hiányt ismerte fel a Tom Lantos Intézet, amely a SHALOMEDU informális hálózat keretében igyekszik ezen szervezetek számára egy közös teret biztosítani az együtt gondolkodásra, szakmai fejlődésre, tapasztalatcserére és akár a közös érdekképviseletre.
Bár a zsidóságról, az antiszemitizmusról és a holokausztról a legtöbb zsidó és nem zsidó számára viszonylag sok lehetőség van tanulni, az ezeket a programokat létrehozó és működtető szervezetek többnyire kisebb méretű civil szervezetek, ahol egy maroknyi ember lelkes munkájának eredményeképp valósulnak meg a programok.
A SHALOMEDU adatbázisban rövid leírást olvashatunk a szervezetekről és a releváns programokról, és olyan hasznos szempontok szerint kereshetünk számunkra megfelelőt, mint például korosztály, helyszín vagy téma. Azok a szervezetek és projektek, amelyek csatlakoztak a SHALOMEDU-hoz, nem formális módszerekkel, gyakran iskolán kívüli környezetben adják át a tudást különböző korosztályok számára a zsidóságról. Az adatbázis célja ugyanis az, hogy hidat képezzen az iskolai oktatás és a nem formális (civil) oktatási kezdeményezések között azzal, hogy a tanárképzéseket és a diákoknak szóló foglalkozásokat átláthatóvá teszi az általános- és középiskolai pedagógusok számára, és ezzel elősegíti az iskolai oktatásba való beépítésüket.
2019-ben a Tom Lantos Intézet, szakértők bevonásával összegyűjtötte az összes olyan programot, amely akkor Magyarországon a zsidóság tematikájával foglalkozott informális keretek között. Az eredmény a kutatók számára is meglepő volt, hiszen több mint harminc szervezetet és közel ötven programot térképeztek fel. Ez a kutatás képezte az alapját a SHALOMEDU honlapnak, ahol a szervezetek meg tudják jeleníteni a programjaikat. A tagok közösen egy olyan szakmai hálózat kiépítésén dolgoznak, amely nem növeli a versenyhelyzetet a különböző, oktatással foglalkozó programok között, hanem éppen ellenkezőleg, mint egy ernyőszervezet, összefogást biztosít a projektek megvalósításához, a közös érdekképviselethez, a tapasztalatcseréhez és a szakmai programok kidolgozásához.
A zsidóságról Magyarországon a háború utáni évtizedekben tabutéma volt beszélni, és sok helyzetben – más okokból – talán még ma is az. Sok tanár az érzékenységek és az ismerethiány miatt nem meri ezt a témát érinteni, különösen, ha nincs személyes kötődésük. A hálózat elsődleges célcsoportja azok a pedagógusok, akik szeretnének a zsidóság témájával foglalkozni a tanórákon, de ehhez vagy nincs háttértudásuk, vagy nem éreznék autentikusnak, vagy más okokból igénybe vennék olyan szervezetek szolgáltatását ezen a téren, akik az élményszerű oktatás irányelvei szerint, nem formális eszközökkel közelítik meg a témát, és ahol legtöbbször zsidósággal foglalkozó történészek nézőpontjait, önkéntesek, kortárs tanulók közvetlen élményeit is megismerhetik a résztvevő diákok.
A SHALOMEDU hálózat tagszervezetei legtöbbször nem a hagyományos (frontális) módon dolgoznak fel egy-egy témát, hanem más megközelítésben, például gyakran művészetpedagógiai eszközöket bevonva (pl. dráma, fotó- és filmművészet stb.). Ezek az oktatási módszerek sok iskolában még szokatlanok, de a visszajelzések alapján elmondható, hogy a módszerek alkalmazása nagyban hozzájárul, ahhoz, hogy a diákok a tanulást élményként és nem kötelességként élik meg.
Részletes leírás a programokról és azokról a szervezetekről, akik már csatlakoztak a SHALOMEDU hálózatához itt található: https://shalomedu.tomlantosinstitute.hu/programismertetok