Diaszpóra (és) művészet
A második évezred végére különleges évszázad maradt. Az emberi civilizáció egészében is külön fejezet, de a személyiség kultúrában megjelenő, az egyénnek az egészre újszerű, sokszor döntő hatását tekintve is sajátos korszakká lett századunk. Az újat nem csak a korszellem hozta, de az egyén tudatosan akarta és tette. A folyamatot modernitásnak, a művészetekben modernizmusnak vagy tagadó nyelvtani formával avantgárdnak nevezte el. Nyugaton e bonyolultan összetett, helyenként speciálisan eltérő világállapot-változást a tudomány több ága is vizsgálja. A magyar huszadik századi művészetekről szinte semmilyen átfogó elemzés nem készült. Ha mégis, annak objektivitását – a téma alapvetően kulturális jellege ellenére – máig befolyásolja a politika. Például a képzőművészetek területén is – számos méltányolható történelmi tényezővel magyarázhatóan -, de máig megíratlan az évszázad története. Ez mulasztás, mert e században a képzőművészeteknek legalább olyan erős filozófiai és kommunikatív szerep jutott, mint utoljára talán a reneszánsz időszakában. A hiány feloldásában – mert a modernizmus a diaszpórától elválaszthatatlan – jelentős lépés lenne, ha végre nemzetek és tudományágak fölötti lehetne a kutatás. Ehhez először az egyes nemzetek kultúráján belül, a jelentős kisebbségek szerepét tabu és előítélet nélkül vizsgálva kellene közelíteni. E kisebbség Európában lehet akár német, svéd, skót, flamand, vallon vagy baszk is, de leggyakrabban éppen a zsidó, mely nép két évezrede él diaszpórában szerte a világban. A diaszpóra-lét sajátossága a gyakran kényszerű én- és önvizsgálat, az elemző elmélyülésnek is kedvező magány, a korlátdöntésre ösztönző elszigetelődés. Ha a modernitás egyik ismérve az egyén gondolatának új, szabad kifejezési lehetősége, úgy a modernizmus gyökereit a diaszpóra-kultúrában kell keresni. Adott politikai nemzetiségi határok között is megsokszorozódott a társadalmi mobilitás. E folyamat szélesebben értelmezi a diaszpóra funkcióinak kutatását.
A korábbi elszigetelt tudományok határait átlépő megközelítésnek megfelelni látszik a kultúrantropológia interdiszciplináris szemlélete. Az antropológia szót e század végzetes rasszizmusa gyanússá tette. A közelmúlt fajelméleten, vallási megkülönböztetésen alapuló népirtásai járultak hozzá, hogy sok helyen szinte össztársadalmi szinten hárítják egy-egy nép, például a zsidóság szerepének vizsgálatát. Ezért a műtörténet inkább az esztétizálás felé fordult, amikor erre a tragikus tényezőre, vagy a marxista ideológia kizárólag osztályalapú történelmi gondolatmenetére reagált. A társadalmi mozgások, például az egyén szerepének szűk látókörű, „antiszociális”-ként való kezelése egyoldalúan a csoportokat preferálta.
Ezt a krónikus féloldalasságot szeretné a Budapesti Zsidó Múzeum kiállítása és így ez a bevezető is egy tudatosan vállalt, egy irányba – a személyiség szerepe felé – figyelő tézissel helyrebillenteni. A vizuálantropológia újabb szemszögével tekinteni az európai és a magyar modem képzőművészet jelentős szeletére. Az olyan hagyományos emberi tevékenységek miértjére kérdezni, mint amilyen a – holocaust és Adorno ellenére is, úgy látszik örök – költői valamint képzőművészeti kreativitás, valószínűleg önmagában még nem vezethet szintézishez.
Abban biztosan segít, sőt közönségéről eleve feltételezi, hogy itt és most képes az egykori „zsidókérdés”-nek végre pozitív kulturális minőségeire figyelni. „A nem magyar nemzetiségek jelentős része ugyanis gyakorlatilag asszimilálódott, a szellemi súlyában, politikai befolyásában legjelentősebb virtuális kisebbség a zsidóság nem is szerepel kisebbség gyanánt’ – írja 1997-ben Bíró Béla politológus. Hozzáteszem, a magyar zsidóság nagy többsége ennek az évszázadnak már az elejére annyira asszimilálódott, hogy a kettős kötődés kulturálisan pozitív „megkülönböztetésén” túl másfélének nincs és nem volt logikus helye. Tehát a kiállítás megrendezésének oka egyáltalán nem politikai, annál inkább szellemi természetű.
Mit jelent tehát a zsidóság az európai társadalmak illetve azok kultúrájának, művészetének kontextusában? Ha szóba került, mindig felmerült ez „a tyúk vagy a tojás” kérdés, nevezetesen: zsidó származású művészeket vagy zsidó témákat szoktak gondolni. Véleményem szerint a zsidó, a biblikus tematika vagy valamilyen, csupán historikus rendű leltár tovább hárítja a vizsgálódást. Feltétlenül fontosabb ennél – legyen szó akár figurális, akár absztrakt, tehát lényegében témátlan képzőművészetről, és szélesebb értelemben magáról az urbanizációról – a modernitás maga. Mert a zsidóság kulturális hagyományaival: évezredes szövegelemző, fogalomboncoló analitikus gyakorlatával, valamint a vallás kínálta személyes ember-isten kapcsolat individuális hagyományával és a diaszpóra-létben kialakult szenzibilitással, illetve a diaszpóra történelmével magával: meghatározóan befolyásolta a huszadik század legfontosabb szellemi mozgásait. Ennek kiinduló feltétele az volt, hogy a gettóból történő kilépés és társadalmi befogadás egybeesett az új tudományos és művészi kifejezés, egy megújított nyelv és metanyelv megalkotásának európai igényével.
Ezek a főbb okai annak, hogy a zsidók változást vállaló jelentős rétege – más diaszpóra helyzetbe került kisebbségekkel és alkotó személyekkel együtt – kiemelkedő szerepet vállalhatott a modernitás és a modernizmus megteremtésében. Emmanuel Lasker, a múlt század második felének zsidó származású sakkfenoménja – civilben német filozófus és sakkteoretikus, az első sakk-világbajnok, az ugyancsak zsidó Steinitz legyőzése után 27 éven át megtartotta világelsőségét – a zsidóság különleges sakkbéli képességeit elemezte 1911-ben a Pester Lloydban. Szerinte a szellemi sikerek az emlékezet és a fantázia együttes hatására vezethetők vissza: „Az emlékezet tények tömegét tárolja, ezek téves vagy helyes megfigyeléseken alapulnak, fia e tényeket áttekinthetően, helyes oksági összefüggésben rendezik, akkor ebből jó ítélőképesség összegződhet. De aki kevés vagy tévesen felfogott tényeket rögzít magában, az rosszul fog dönteni. A zsidók ősei a tények világát nagyon hamis fényben látták A gettó nem volt előnyös kilátópont. Ezért lehet az örökölt ítélő- és megfigyelőképességük is gyenge, mert keveset volt módjuk azt gyakorolni…. De minden elnyomott nemzetnek több a fantáziája, mert valamivel több sóvárgás van benne, mint a többiekben. A fantázia hajtóereje az akarat. Minden szükség vagy baj, amit valaki meg akar szüntetni, a fantáziát serkenti, a jóllakottság, a kielégített vágy nem ingerli a képzeletet.” Tehát szerinte a zsidók a fantáziára folyamatosan rá voltak kényszerítve, mert nem volt könnyű helyzetük. „A kényelem kiváltságai azoknak voltak fenntartva, akikkel a hatalmasok barátságban álltak. Ezekhez a zsidók soha nem tartoztak.” A jelenséget tehát Lasker sem etnikai sajátosságként, hanem a szociálpszichológia szemszögéből ítéli meg. Alapjában és döntően ebből indul ki a mi kiállításunk koncepciója is.
A modem képzőművészet kiugrása elválaszthatatlan az urbanizáció robbanásától. A városokba áramlás millió és millió ember számára jelentette a diaszpóra-lét kezdetét, gyakran anélkül, hogy az egyén átlépne akárcsak egyetlen országhatárt is. Diaszpóra: elég ahhoz a városiasodás. A városba került, még jámbor szülők gyermeke egyszerre lesz lázadó és, mint például Kafka, a stetl közösségének melege után vágyódó „tékozló fiú”. Ennek az egyszerre fájdalmas és felemelő folyamatnak fantasztikus európai és magyarországi ívét Berend T. Iván néhány adatával szeretném vázolni: „A 19. század az európai urbanizáció egyedülálló korszaka. Új ipari városok, többmilliós metropolisok születtek… Berlin, a 172 ezer lakosú város 2 milliós agglomerációvá vált. Nyugat-Európa országai lakosságának többsége, először az emberiség történetében, városi lakosság lett. A városok nyaktörő sebességű növekedése azonban csak Európa gyorsan iparosodó nyugati felére volt jellemző. Lisszabon és Róma, Madrid és Barcelona, Stockholm és Koppenhága megmaradt 300-500 ezer lakosú, közepes nagyságú városnak a Balkán fővárosai, Belgrád és Szófia pedig álmos kisvárosok maradtak, 100 ezer főt sem túllépő lélekszámmal. Magyarország előrehaladt ugyan a modernizáció útján, de korántsem vált ipari országgá. Az első világháború előtt a lakosságnak még közel kétharmada a mezőgazdaságból élt, s mindössze 17 százaléka lakott városi településeken. A magyar városok zöme ennek megfelelően megmaradt csendes, poros vidéki kisvárosnak.” Ezzel ellentétben Budapest lakossága, valóságos európai csodaként a 19. században hússzorosára nőtt. A kezdetben még önálló három város együttes lakossága is csak 54 ezernyi volt. A főváros az 1873-as egyesítéskor 300 ezer lakossal már elérte az előbb idézett világvárosok növekedési tempóját. A csoda folytatódott, és az elővárosi gyűrűvel együtt 1914-re 1,1 milliós metropolisszá duzzadt.
Az újonnan kialakuló vállalkozói réteg húzóerőinek soraiban is nagy számban voltak jelen a zsidó származású bevándorlók. A kereskedők, újságírók, ügyvédek, bank- és ipari tisztviselők, orvosok és színészek mintegy fele zsidó származású volt, és zömük Budapesten dolgozott. Budapesten még a századfordulón is kisebbségben voltak a kizárólag magyarul beszélők, hiszen a lakosság 60 százaléka kétnyelvű vagy német anyanyelvű volt. A mai gyér nyelvtudással, az együttéléssel járó, mára egyre fogyó toleranciával, a másik létének, szokásainak, hagyományainak szűkülő tűréshatárával egybevetve érthető, amit a mai állapotokhoz viszonyítva pozitív kulturális többletként értékeltem. És ebben még nincs benne a valós szellemi többlet. Amit egyebek közt a századforduló sokáig kárhoztatott, a párizsihoz fogható kávéházkultúrája jelentett. A felvilágosodott – zsidókat is fogadó – nyugati nemesség irodalmi szalonkultúrájából és a magyar reformkor szokásaiból együtt származó, mára eltűnt vendéglátótípus az urbanizáció egyik szellemi jelképe lett. A kávéházak a századfordulón Európa-szerte modem szellemi élet – főként az irodalom és a sajtó – valóságos intézményhálóját alakították ki. Budapest belső részein a századelőn mintegy 600 kávéházban éjjel-nappal kommunikáció folyt a kultúráról. A „New York”, az „Abbázia” vagy a Japán” az elit kultúra fogalmaivá váltak. Nem egy közülük valóságos szellemi műhellyé nőtt, miközben a kultúra állami intézményei és számban is ugrásszerűen gyarapodó alkotó személyiségek a zene, a különféle színházi műfajok, a képző- és iparművészet, valamint az építészet területén a világ színvonalán produkáltak, sőt nemegyszer meghaladták azt. A magyar szecesszió építészete, annak mind a nemzetközi, mind a nemzeti stílus felé tartó ága az európai csúcsot jelenti.
Példaként: a nemzeti építészetnek egy német származású építész, Lechner Ödön, a premodernnek pedig tanítványa, a zsidó születésű Lajta Béla volt stílusteremtő mestere. E gyökereket azonban a teljes asszimilációt diktáló huszadik századi modem nacionalista nemzetállamnak sem jobboldali, sem internacionális változatában nem illett hivatalosan érzékelni. Nem is beszélve a faji és osztályalapon kirekesztő kurzusok előítéleteken alapuló elutasításáról, amely a numerus clausustól egészen a hivatástól való eltiltásig terjedt. Ez az emigráció új hullámait, a zsidó helyett – az asszimiláns magyar zsidók és akár Bartók Béla példájával is jellemezhető magyar értelmiség – újabb diaszpóra-hullámát hozta.
A Budapesti Zsidó Múzeum Diaszpóra (és) művészet című 1997-es képzőművészeti tárlata a vizualitás szellemi funkciói felől kíván az elmúlt százötven év közép-európai folyamatai között tájékozódni. Egyszerű időrend helyett a tradíciót és az újítást, mint két nem mindig egymással szembeállítandó alkotó magatartást választja vezérfonalául. Ez a kettősség erősebb rendezőelv az időrendi csoportosításnál. Az utolsó százötven év magyar képzőművészete semmiképpen sem fűzhető biztonságosan egy egy irányba mutató kronologikus szálra, pontosabban ilyen szemléletű megközelítése csak hamis és durván leegyszerűsített torz mása lehet mindannak, ami itt ebben az időszakban például a festészet területén történt. A műtörténet pedig gyakran ítél pillanatnyi megfontolásból egy irányt, alkotói gondolkodást „zsákutcának”. A két világháború okozta törés, a közötte húzódó rövid időszakban rendkívül gyorsan történt modernizáció a művészetek elfojtásához, és az 1945 utáni cenzúrához vezetett. Ezek felborították a művészeti irányok, áramlatok természetes alakulását, de a művészek életébe, sorsába is igen gyakran végzetesen szóltak bele. A holocaust után az a vizuális nyelvi kísérlet, amelyet a művészeti centrumokban, közös gondolkodású csoportokban az alkotók „standardizálni” próbáltak, többé nem ígéri a sikert. A képzőművészeti alkotás mint metanyelv, felkerül arra a Gershom Scholem által meghatározott listára, amelyen a Gólem, a (házi)állatok és a gépek sorakoznak. Az isteni minta szerint teremteni vágyó ember sokat tudó, de nyelv nélküli kreatúráinak sorába. Lőw rabbi teremtőereje és a képzőművészek kreativitása a teremtéshez képest csak gyenge kópia.
A Budapesti Zsidó Múzeum képzőművészeti gyűjteményének zaklatott sorsa is hű tükre a történelemnek. A rangos múlt századi és az igen kvalitásos klasszikus avantgárd alkotók spontán gyarapított képfolyamának hézagait pótlandó, gyakran kellett más múzeumok és magán- gyűjtemények valóban önzetlen segítségét is kérni. Annak ellenére, hogy mindenki mindent megtett, mégis az egyszerű kronológiánál fontosabb célnak ítéltük, ha az időbeliséget nagyjából megtartva, de inkább belső analógiák és összehasonlításul szánt ellentétek sora rendeli egymás szoros közelébe a kiállított műveket. Az első terem a vallásos tradícióhoz, a szakrális könyvekhez, a Törvénytábla betűjéhez kötődő képeket gyűjti egybe. Kaufmann Izidor híres Rabbi kapuját és Rottmann Mozart lírai zsánerképeit ajánlom a látogatók figyelmébe. És Ámos Imre valamint Fehér László nagyméretű, a hit erejét bemutató vásznait. Spinozát idézve: a zsidónak a könyv a hazája. De már itt olyan kortárs alkotók művei is helyt kapnak, akik nem zsidó származásúak, de közösséget, sorspárhuzamot éreznek a könyv népének szenvedéseivel.
A második terem a vallásos tradíciótól a polgári művészet felé eltolódó hangsúlyokat vázolja fel. A zsidó származású alkotók eleinte lírai témát láttak a rítusban és magában a zsinagógában. Ugyanakkor, a rabbik és kántorok arcképei a polgári portréfestés új változataként jelentek meg. A tradíciók világiasodása a bibliai témáknak a reneszánszban tapasztalt élettel telítődéséhez hasonló átalakulással folytatódott. Ezek a hagyományosan szakrális töltéssel rendelkező kegytárgyművészet szekularizálásaként is felfoghatók. Ugyanakkor, elsősorban Fényes Adolf és Hermann Lipót bibliai-történelmi festészete és Róna József szobrai érzékeltetik azt a nemzeti programot, amelyet éppen a Budapesti Zsidó Múzeum helyén állott házban született Herzl Tivadar és a száz méterrel távolabbról származó harcostársa, Max Nordau a cionizmusban megfogalmazott. Emellé – ezzel szemben – kívántuk állítani azt az asszimiláns, talán kozmopolita álláspontot, amelyet leglátványosabban Farkas István ragyogó festészete jelez. És egyáltalán az új, polgári festők témáit: a csendéleteket, a tájképeket, az enteriőröket, az önarcképeket és portrékat. Perlrott Csaba Vilmos, Perlmutter Izsák, Diener Dénes vagy Czóbel Béla, Cigány Dezső, Magyar-Mannheimer Gusztáv és Iványi Grünwald Béla képeit ajánlom elsősorban figyelmükbe.
A zsidó tematikát képviselő embercsoportok és a portréfestés ideológiai alapja és a hitparanccsal való komplex viszonya némi magyarázatra szorul. Fontosnak tartom kihangsúlyozni, a zsidó vallás nem az emberábrázolást tiltotta, hanem az isten „faragott képét”, a bálványimádást. Amikor a monoteizmus kinyilvánítja az isteni személy egységét, azt állítja: hogy az egyetemes minőségek egylényegűek. Sokáig úgy tűnt, talán azért alkalmazza a személy fogalmát, mert ez az egyetlen fogalom, amelyet az abszolútumot elvesztő politeizmus is megragadhat. A modernizmusban megnőttek a személy, az individuum lehetőségei a világ formálásában. Úgy tűnik, hogy a művész-egyén – aki alkotásában a hithez hasonlóan mindig meg tudta idézni a szakralitást ma a kevesek közé tartozik, aki képes az emberi lényeget jelentő isteni lenyomat, a „Self” manifesztálására. Már az ókori monoteizmus is különbséget tett a személy és tulajdonságai között. Ez nem ellentétes azzal, hogy egy személyes istenség mindig valamely tulajdonságán keresztül ragadható meg. De ezek a tulajdonságok gyakran kizárják egymást és soha nem nyilvánulnak meg együtt. Ha a differenciálatlan teljesség, a közös lényeg megragadható, képpel ábrázolható, vagyis a tulajdonságok egybeesnek, akkor ott már valójában senki sincs. Mert a megkülönböztethetőség már nem létezik. Ezt az egyházak leegyszerűsítve és populárisán úgy foglalták össze, hogy Isten mindenütt jelen van. A zsinagógában valóban máig tiltják az emberábrázolást, éppen a személyes tulajdonságok politeista megjelenítését kizárandó. De a zsidó hit gyakorlásának jelentős része a család körében zajlik és az itt használt kegytárgyakon tradicionálisan megjelent az ember. Amikor a második terem több mint száz, zsidó származású festőktől származó vagy zsidó személyiségeket, rabbikat és tudósokat, írókat és művészeket megidéző illetve önarcképeket tartalmazó képfalát összeállítottuk, egyszerre gondoltunk az asszimiláció előfutárának, Moses Mendelssohnnak szekularizációt hirdető programjára és a holocaustra, mint az asszimiláció rettenetes kudarcára. Festői kvalitásban kiemelkedőek Mednyánszky László, Scheiber Hugó, Gráber Margit, Bálint Endre és mások képei, Telcs Ede vagy Ligeti Miklós szobrai. A portré a holocaust után különleges tartalmat kapott, amelyet így lehet megfogalmazni: az elpusztított milliók mágikus életben, illetve emlékezetben tartása a képpel vagy a képgenízával realizálódik.
A hirtelen és tragikus választóvonal: eleven élet és az értelmetlenül meggyilkolt, roncsolt testek, hullahegyek között emelkedik, az emlékezet képpé sűrűsödésében ellenállni látszik. A Rómában élő Fischer Éva festőművész ki is mondja művészetének lényegét: visszafesteni a halottakat, legalább a vászonra. A polgári szalonokat ikonosztázként beborító arc- és önarcképtabló az emancipáció és a holocaust együttes szimbóluma. Igen leegyszerűsítve talán mondható: az arc épsége vagy kubista tömbökre, expresszív gesztusokra szabdalása, a tekintet reagálása a kor nyújtotta életlehetőségekre. Egyáltalán: ahogyan a művészek látják saját helyüket a világban, egymagában is magyarázat a kiállítást átfogó diaszporista koncepcióra. A diaszpóra-lét sajátosan zárt önarckép-kompozíciókban, néha az arcot szinte szétvető feszültségben jelenik meg mind a magyar konstruktív, mind a lírai expresszív alkotók művein. Ugyanakkor a polgári világ még egységben tartja, míg a holocaust törése utáni kor szétszórja a művész önszemléletét. Ez az alapvető különbség talán az önarcképeken a legerőteljesebb.
Művészi programok és társadalmi konfliktusok képi ellentéteit és párhuzamait a további „kiállításfalak” is hordozzák. Kerestük az időn és téren át-, a kronológián és stílusokon túllépő, egymással és a világgal kommunikáló képek csoportjait. S közben úgy éreztük, koncepciónk az ezredvég magasművészetének „Auschwitz utáni” diaszporikus tartalma, valós tendenciaként jelenik meg. A századelő és a két háború közti művészet tehát még Párizsban, Berlinben, majd New Yorkban tett kísérletet arra, hogy a lét alapproblémáit – a vallást is helyettesítve – egy új, közös vizuális nyelven tárgyalja meg. „Auschwitz után immár mindenki diaszpórában él” – írja a 80-as évek végén publikált kiáltványában R. B. Kitaj, az amerikai-bécsi- londoni identitású (egyik szülője révén magyar-zsidó származású) festő. A művészettörténészek még mindig szeretnének erős csoportokat látni, de valójában ma annyi hiteles művészettörténet lenne megírható, ahány hiteles művész alkot. Kelet-Európában „tiltott-tűrt” státus, a gyülekezési tilalom kijátszása talán olyan alkotókat is összeterelt, akik más-más vizuális nyelvekkel kísérleteztek. A művész ma valójában magára maradt. A fogyasztásra értékorientált, a Paul Virilio által éleslátón ipari-hadtáp-társadalomnak nevezett szellemi elhomályosulás ezt a magányt tovább fokozza. Ma el kell gondolkodni a tradicionalista, a képzőművészeti innovációban az elidegenedést, a közösség felbomlását igen korán megsejtő Max Nordau kultúrpesszimizmusán, amikor érvénytelennek nyilvánítja a polgárság egész addigi sikereit. Egy írásában már a századvégen bevezeti az „Entartete Kunst” fogalmát, melynek Goebbelsék később merőben más értelmet adtak, nem lehet véletlen, hogy a mind a modem képzőművészet egyik legnagyobb, korai diaszporikus figurája, Marcel Duchamp is az agglegénység mitológiájára építette fő műveit, és például Franz Kafka írásainak összes főhőse is agglegény. A modem kor individualizációja teljes, a jövendő, az utódok léte is kérdéses. Amikor a munkaszolgálatban elpusztult Ámos Imre víziói mellé a ma alkotó Swierkiewicz Róbert mennyezetre függesztett halotti gyolcsba tekert gyermektorzóját állítjuk, egy olyan, nemcsak téren és időn, de életen és halálon átívelő, azokat egy dimenzióvá oldó párbeszédet láttunk meg, amely kulcsként szolgálhat a mai művészet problémáira is. Ugyanígy befelé fordulva is szól egymáshoz Lengyel András méterre mért könyv-emlékműve, Vető János a labilis maradandóság zászlófreskója és Hajas Tibor öncsonkító performance-fotói két évtizeddel korábbról. Nyári István mágikus „csodakamrái”, köztük a „Tóraszputnyik”, transzcendentális irányt jelölnek ki az ezredvégi kulturális, talán az ipari szemétnek, és Herskó Judit üvegre mart emlékmű-törvénytáblái együtt a jelen hártyavékony matériáját tépik föl a múlt vagy a kevéssé hívogató jövő felé. A művész kortársak bemutatott anyaga immár nem csak zsidó művészektől származik. Szellemi szétszóratást jelez, a művészlét diaszpóráját, egy szellem nélküli, egyre idegenebb közegben. Ezért az analógiák kommunikációban kapcsolódhatnak folyamatosan szöveggé Ország Lili enigmatikus falrészletei vagy Jakovits József kabbalista betű transzparensei. Várady Róbert idő- és feketelyuk képei, Kéri Ádám fosztó téridő síkja vagy Lévay Jenő zsoltársorokból írásképpé összemosódó „létmintái” együtt, szinte egyetlen regény fejezeteként is olvashatók Szirtes János füsttel-röntgensugárral rajzolt nyomataival vagy Kepes György földben fogant, onnan még megszületni sem tudó magzatával. De ugyanakkor egyben kakofon ordítással el is határolódnak egymás kifejezéskísérleteitől. Halbauer Edének a lét örök kínjait üvöltő, a kollektív tudattalan könyvéből előlépő portréin egyszerre vélem felismerni az embert, akár mint vajúdó animát, vagy az imasál mögött imádkozó animuszt. Valkó László Siratófala és kócból idegből képpé-figurává font Kaddisa: a zsidóság sorsát az emberiség, a lét általános drámájává szublimálja. Erdély Miklós konceptuális gondolkodás-művészete a személyesen megélt zsidó tragédiával az egyén kreativitását szegezi szembe. Szentjóby Tamás betűtrónja diaszporista olvasatban azt közvetíti, hogy az egyén a lázadás, a tagadás dadaista hagyományait felidézve reagálhat a modem kor kiváltotta gyötrelmekre.
A rendezők kultúrantropológiai szándékai szokatlan megoldáshoz vezettek. Érzékeltetni kívántuk a Teremtő és a képére teremtett ember, ember és az általa teremtett kép viszonyát. A kiállítás az elidegenedés, az elmagányosodás különféle képi olvasatait, és az abba belenyugodni nem akarás párbeszédét együtt kínálja minden nézőnek, aki részt szeretne venni a jelenség képzőművészeti-mitológiai folyamatában. A belsőbb, időben hozzánk közelibb termek lazább installációja a mai individualizáció és az ezzel egyszerre, védekezésként keletkező társvágy kifejezését közvetíti. Míg az első termek sűrű képszövete egyrészt a polgári szalonok hangulatát, a békeidők még „kerek”, individuum és közösség teljességben mutatkozó világát idézi. Másrészt elfogadtuk azt az örömteli kihívást, úgy rendezni ezt a mintegy ötszáz alkotást bemutató tárlatot, hogy az minél teljesebben mutassa be a Budapesti Zsidó Múzeum mindeddig láthatatlan képzőművészeti értékeit. Ugyanakkor reméljük, hogy a kiállítás kapcsán összehívott szakmai konferencia segíteni fog a század egyetemes és magyar képzőművészetének még nyitott kérdéseit megválaszolni.
A kiállításon látható művek alkotói: ABONYI Ernő • ÁMOS Imre • ANNA Margit • ANTALFFY Mária • AUGUSZTIN Mária • BÁLINT Endre • BÁLLÁ Margit • BÁN Béla • BARABÁS Márton • BARABÁS Miklós
BARDÓCZ Dezső • BARTA Ernő • BARTA Éva (Vörös Józsefné) • BARTA Mária • BARTA István • BARTA Lajos • BASCH Andor • BASCH Árpád • BASCH Edit • BÁTA1 Sándor • BECK András • BECK Ö. Fülöp • BEÖTHY Balázs • SERÉNY Róbert • BESZÉDES János László • B. T. (BIERNER Tibor?) • BIHARI Sándor • BÍRÓ Mihály • BOKROS-BIRMANN Dezső • BOLMÁNY1 Ferenc • BORSOS József • BÖRÖCZ András • BRUCK Miksa • (BUDAI) FISCHER Edvin • CHESSLAY György • CSABAI ÉKES Lajos
CSEREPES István • CZIGÁNY Dezső • CZÓBEL Béla • DEBAUER • DÉVÉNYI Mónika • DEBRECZENI Tivadar • DIENER DÉNES Rudolf • DONÁTH Péter • ENGEL TEVAN István • ERDEI Viktor • ERDÉLY Miklós • ERDŐS Lajos • F. S. monogram • FARAGÓ Géza • FARKAS István • FARKASHÁZY Miklós • FEHÉR László • FEKETE Tamás • FÉMES-BECK Vilmos • FÉNYES Adolf • FENYŐ A. Endre • FERENCZY Károly • FRANK ABRAMS, Maria • FRANK Magda • FRANK Frigyes • FRIEDMAN A. • GÁBOR Mariann (Rónainé) • GÁBOR Móric • GÁDOR Emil • GÁDOR István • GÁL András • GALAMBOS Tamás • GÁRDOS Aladár • GARTNER Nándor • GÁSPÁR Annié • GEDŐ Ilka • GEDŐ Lipót • GERA Éva • GERGELY Nóra • GLATZ Oszkár • GRÁBER Margit • GROSS-BETTELHEIM Jolán • GROSS Béla
GRUBER Béla • GRÜNBAUM Ernő • GYŐRI István • HAJAS Tibor • HÁY Ágnes • HALÁSZ András • HALBAUER Ede • HARASZTY István • HATVÁNY Ferenc • HEGYI György • HELÉNYI Tibor • HELLER Andor • HELLER Ödön • HERMANN Lipót • HERSKÓ Judit • HERVÉ, Lucien (Elkán László) • HEVERDLE Ferenc • HÉVÍZI Piroska • HOCHREIN József • HOLLÓ László • HOROVITZ Lipót • INGOMAR Franz • IPOLY Sándor • IVÁNYI Katalin • IVÁNYI-GRÜNWALD Béla • IZSÁK József • JAKOVITS József • JÁNDI Dávid • JECKEL Ferenc • KÁDÁR Béla • KÁDÁR György • KALLÓS Ede • KALMÁR István • KARVALY Mór • KATONA Nándor • KALFMANN, Izidor • KELEMEN Károly • KEMÉNY György • KEPES György • KÉRY Ádám • KICSINY Balázs • KOLTAI János • KOVÁCS Margit • KŐNIG Frigyes • KÖVES Izsó • KUNFFY Lajos • LAJTA Gábor • LAKOS Alfréd • LÁSZLÓ Fülöp Elek • LEHNHARDT Sámuel • LENGYEL András • LESZNAI Anna • LÉVAY Jenő • LIGETI Miklós • LÓRÁNT Zsuzsa • LUKÁCS Ágnes • MÁCSAI István • MAGÉN István • MAGYAR-MANNHEIMER Gusztáv • MAJOR János • MÁRKUS Imre • MARÓTI Géza • MARTYN Ferenc • MATZON Ákos • MAUER Dóra • MEDNYÁNSZKY László • MÉSZÁROS Mihály • MIHÁLY Rezső Rudolf • MOHOLY-NAGY László • NEMES Endre • NYÁRI István • NYERGESI János • OLÁH Mara • ORBÁN Dezső • OROSZ István • ORSZÁG Lili
ÖRKÉNYI-STRASSER István • PANN, Ábel • PAUER Gyula • PÁTZAY Pál • PÉRI László • PERLMUTTER Izsák • PERLROTT-CSABA Vilmos • PÉTER Vladimír • PÓLYA Tibor • PÓR Bertalan • BEN PORÁT, Josef
PORSCHT Frigyes • REISZMANN Károly Maximilian • RÉTH Alfréd • RÉVÉSZ László László • RIPPL-RÓNAI József • ROMÁN György • RÓNA József • RÓTH Miksa • ROTTMANN Mozart • ROZSDA Endre • SAPIR, Avri • SCHAÁR Erzsébet • SCHEIBER Hugó • SCHNITZLER János • SCHÖFFER, Nicolas
SCHÖNBERGER Armand • SCHUBERT Ernő • SINKÓ István • SHADOVA • SPANGHER Ferenc • STADLER Antal • ST. AUBY Tamás • SVÁBY Lajos • SWIERKIEWICZ Róbert • SZÁNTÓ Piroska • SZÉCSI Magda • SZÉKELY, Pierre • SZENTIVÁNYI Lajos • SZENES Fülöp • SZENES Zsuzsa • SZÍN György • SZIRTES János • SZOTYORI László • SZŐNYEI György • TELCS Ede • THURY Levente • TIHANYI Lajos
TIKÁSZ István • TOOTH Gábor Andor • TÓTH Imre • TRŐSTER Vera • TURÁN-HACKER Mária • TÚRÓ Zoltán • VADÁSZ Endre • VAJA László • VAJDA Júlia • VAJDA Lajos • VALKÓ László • WÁCHTER Ákos • WÁCHTER Dénes • VÁRADY Róbert • VERESS Sándor László • VÉRTES Marcell • VETŐ János
VILT Tibor • VOGL Filemon • VÖRÖS Géza • WELMANN Róbert • ZÁDOR István • ZIFFER Sándor •
ZILZER Antal • ZILZER Gyula • ZRÍNYIFALVY Gábor
Címkék:1997-03