Bukaresti képeslap
A fenti képen – első látásra talán nem gondolnánk – a bukaresti nagyzsinagóga látható. Körülötte a régi városrészt (más zsinagógákkal és templomokkal egyetemben) teljesen elpusztították a Ceausescu-féle városrendezés során. Az emberléptékű házak helyén ormótlan paneleket emeltek, amelyek úgy fogják körbe a megmaradt zsinagógát, mintha fojtogatnák. Nyilván meg akarták mutatni, hogy a nagyzsinagóga nem lesz nagy többé.
Annyira persze nem is nagy, talán annyi ember fér el benne, mint Pesten a Hegedűs Gyula utcai templomban.
Ha innen nézzük, a paneleknek háttal, azért valamivel jobban emlékeztet egy zsinagógára.
Ha belépünk, már otthonosan érezhetjük magunkat. Az épület rendben van tartva, kívül és belül.
Belül sajátos átmenetet láthatunk a Holokauszt-múzeum és a zsinagóga között.
A fal mentén a vészkorszakot illusztráló tablók futnak körbe. Tíz éve állították őket, a mai korszerű múzeumi technikával már nem versenyezhetnek, de azért ide is ellátogatnak iskolai csoportok, mint minálunk a Holokauszt emlékközpontba.
Sábeszkor aztán függönyt húznak a tablók elé, így az ünnepi hangulatot nem zavarják a rémes fényképek.
A panelházak között otthonosan sétál kedves vendéglátóm, Rafael Shaffer rabbi, kaftánban, kalapban. Elmondása szerint nem éri őt semmiféle inzultus, nem is minden járókelő fogja fel, hogy ő zsidó (?), csak annyit látnak, hogy valami papi személy. Így néha – román ortodox szokás szerint – kezét csókolom-mal köszöntik.
Azért nem kell azt gondolnunk, hogy a Ceausescu-rezsimet antiszemitizmusa vezérelte, amikor körbefalazta a zsinagógát. Ugyanez a sors jutott egyik-másik román ortodox templomnak is.