A meghasonlás kezdete
Dessewffy Tibor – Szántó András: KITÖRŐ ÉBERSÉGGEL
A budapesti kitelepítések hiteles története
A szerzőpáros olvasmányosan megírt, gazdag forrásanyagra és hiteles vallomásokra támaszkodó könyve azért figyelemre méltó munka számomra, mert azt az összességében nem túlságosan jelentős eseményt írja le, mely „választóvizet” jelentett annak a budapesti zsidó értelmiségi és alkalmazotti rétegnek a hatalomhoz való viszonyában, mely 1944-től kezdve előbb lelkesen, majd egyre kevésbé lelkesen, de támogatta a Rákosi Mátyás vezette Magyar Kommunista Párt, majd a Magyar Dolgozók Pártjának politikáját.
1951. május 21. és július 18. között zajlott le a fővárosi kitelepítés, mely az adatok szerint 5182 családot, összesen 13 670 embert érintett. Ezek az adatok is mutatják, hogy az áldozatok száma jóval kevesebb volt, mint a klerikális reakció, illetve kulákság elleni kampányoké, vagy akár a volt koalíciós pártok, így a szociáldemokraták elleni retorzióké. Mivel magyarázható, hogy a sztálinista terrornak ez az intézkedése olyan mérhetetlenül negatív visszhangot váltott ki a budapesti közvéleményben? Mi lehet az oka annak, hogy bár szüleink nemzedéke az előző törvénytelenségekre még úgy-ahogy mentséget talált, de a fővárosi kitelepítések fölött már nem térhetett napirendre?
A kezdődő, majd elhatalmasodó meghasonlás okai szerteágazóak. Először is, meg kell állapítanunk, hogy az említett zsidó réteg alapvető viszonyítási pontja ebben az időszakban – gondolom, ez kevesek számára meglepő – az 1942-1945-ös munkaszolgálat, illetve a deportálás és a nyilas népirtás volt. E történelmi tapasztalatok alapján a Horthy-, majd a Szálasi-rezsim restaurációja elleni garanciát kerestek a kommunista pártban, ezért a rivális-koalíciós pártok vezetői és aktivistái elleni intézkedéseket az élesedő politikai helyzetben, ha nem is nézték jó szemmel, elkerülhetetlennek tartották. Ugyanekkor – s most azokról a zsidó középrétegekről beszélek, melyeknek tagjai nem léptek a pártkarrier útjára, s nem lettek az újonnan alakuló erőszakszervezetek káderei – a kommunista funkcionáriusokkal, így Rajk Lászlóval és a volt spanyolosokkal való leszámolást nem tartották a „saját ügyüknek”: mindazok számára, akiknek a kommunizmus „szükséges rossz” volt, nem okozott meghasonlást a titóista árulók leleplezése, még akkor sem, ha ők maguk is tagjai voltak az MDP-nek.
Azok a hírek, melyek a nyomorgó, kiszolgáltatott parasztságról érkeztek a belső budai és pesti kerületekbe a korabeli tájékoztatás és sajtó viszonyai között, ellenőrizhetetlennek és megbízhatatlannak számítottak – nem véletlen, hogy még a népi származású írók jó része előtt is elfedte a politikai propaganda azt, ami akár a szülőfalujukban zajlott.
A budapesti kitelepítések azért leplezték le a Rákosi-rendszer igazi arcát, s azért hagytak minden más kényszerintézkedésnél mélyebb nyomot a nyolcvanas évek tényfeltáró irodalmában és filmművészetében, mert arra a lényegi kontinuitásra döbbentették rá a közvéleményt, mely a fasiszta és a kommunista rendszerek és módszerek között fennállt.
Nem csak arról volt szó, hogy a kitelepítések jogi alapjául már eleve az 1951 tavaszán újra hatályba helyezett 8. 130 1939 ME belügyminisztériumi rendelet szolgált. Az a tény, hogy a zsidók deportálásához hasonlóan kollektív büntetés alkalmazására került sor jól ismert személyiségek, köztiszteletnek örvendő arisztokraták esetében, mindenkit megdöbbentett. Még ha valaki el is fogadta, hogy egy „horthysta katonatisztnek” nincs helye a fővárosban, a közeli és távoli rokonokat, asszonyokat, gyerekeket és öregeket sújtó megtorlásra már nem lehetett magyarázatot találni.
Ráadásul a kitelepítendőknek jelentős baráti kapcsolataik voltak, s az említett zsidó réteg számára köztudott volt, hogy olyan, jobbára idős személyiségekről van szó, akik a Horthy-rendszerben kitűntek demokratikus érzelmeikkel, s ahol lehetett, részt vettek az embermentésben is. (A régi uralkodó osztály szélsőjobboldali tagjai 1944 és 1948 között több hullámban hagyták el az országot, illetve vissza sem tértek; nyilvánvalóan azok maradtak, akiknek tiszta volt a lelkiismeretük.)
Mindezen tényezőkhöz járult még, hogy a fővárosban zajló törvénytelenségek híre eljutott a nemzetközi sajtóhoz, az ENSZ-be és más fórumokra, s éles visszhangot keltett az adásait akkor megkezdő Szabad Európa rádióban. Köztudottá vált, hogy a kitelepítetteket marhavagonokban szállították kényszerlakhelyeikre, sok tekintetben hasonló körülmények között, mint a zsidókat. E kedvezőtlen visszhang „ellensúlyozására” találta ki az MDP KV (alighanem személyesen Péter Gábor), hogy a MIOK vezetőivel ítélteti el a nyugati „uszító kampányt” – a közlemény az Új Élet 1951. június 19-i számában jelent meg, s érzékelteti, hogy legfelső szinten is tisztában voltak az önként kínálkozó összehasonlítással.
Nemcsak Magyarországon, de a nyugati baloldali körökben is ekkor, 1951 nyarán vált általánossá a kiábrándulás a népi demokráciákból; mondhatjuk, hogy a budapesti kitelepítés volt az „utolsó csepp” a pohárban.
1951 júniusa után a totalitárius pártállam még számtalan ostoba döntést hozott, s tömérdek gonosztettet hajtott végre. De a fővárosi kitelepítések emlékét ezek sem homályosíthatták el, mint ahogy a megoperált vak is örökre megőrzi a pillanatot, amikor a hályog lehullt a szeméről.
(Háttér Kiadó, 1989)
Pelle János
Címkék:1990-02