80 évvel elrablása után visszakerülhet a budapesti Rabbiképző könyvtárába a 436 éves könyvritkaság

Írta: Szombat - Rovat: Kultúra-Művészetek, Történelem

Nyolcvan évvel azután, hogy 1944-ben, a náci megszállás idején kifosztották a Rabbiképző Könyvtárát, a nemrégiben megtalált 436 éves könyvritkaság végre visszakerülhet Budapestre.

Balra: A bőrkötéses Di Gara-féle Szentírás. Jobbra: New York déli körzetének ügyésze (Fotók: SDNY Press/AP)

New York déli kerületének (SDNY) amerikai ügyészsége jelentette az esetet, miszerint egy régi könyvet, a héber Szentírás úgynevezett Di Gara féle kiadását önként átadták a bíróságnak, és a tervek szerint visszaszolgáltatják az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem számára, Budapestre – írja a mazsihisz.hu.

A Di Gara kiadás korábban a Budapesti Rabbiképző Intézet Könyvtárának (később Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem Könyvtára) tulajdona volt, mielőtt a Rabbiszemináriumot 1944-ben a nácik kifosztották.

A régikönyv ritkaságot dr. Tamási Balázs könyvtárigazgató kutatásai során fedezte fel egy New York-i aukciós ház weboldalán, és azonosította be a Rabbiképző Könyvtárának 1944 előtti katalógusaiban és nyilvántartásában. Dr. Peresztegi Ágnes, az OR-ZSE ügyvédje látta el az ügyben az intézmény jogi képviseletét és az Építési és Közlekedési Minisztérium Kulturális Javak Főosztályáról dr. Bagdány Judit, hatósági műtárgy referens hivatalos eljárása segítette elő az illetékes amerikai hatóságoknál a sikeres intézkedést.

A könyvet tehát évtizedekig elveszettnek hitték. Az amerikai ügyészség közleménye szerint az AbeBooks nevű amerikai ritka könyveket bemutató weboldalon 2023-ban 19 ezer dollárért árulták a könyvet. A bejelentésre október 7-én került sor, miután Analisa Torres kerületi bíró október 4-én megerősítette a szöveg elkobzását.

Az SDNY szerint a Di Gara-kiadást Giovanni di Gara, egy velencei héber könyvnyomdász nyomtatta a XVI. században (Velence, 1588-89). A szöveg a Tórából, vagyis Mózes öt könyvéből és a háftárákból (a prófétai hetiszakaszokból) áll.

Miután riasztották a Belbiztonsági Minisztériumot, a szervezet a manhattani különleges ügynökökkel együttműködve felkutatta az SDNY által „Vendor-1” néven emlegetett eladót.

A könyvről nemcsak a leírás alapján feltételezték, hogy a régen eltűnt könyvtári példány, de megtalálható volt benne Lelio Della Torre, egy XIX. századi olasz rabbi és tudós tulajdonbélyegzője is.

A könyv valaha egy olasz rabbi birtokában volt, aki bélyegzőjét pecsételte a címlapra, amely a képen látható

Della Torre még életében megszerezte a Di Gara-kiadást, és bélyegzővel ellátva hozzáadta a könyvgyűjteményéhez. Halála után a könyv, Della Torre teljes könyv-hagyatékával együtt, Budapestre, a Rabbiképzőbe került. Az SDNY szerint a példány eltűnése ellenére a Rabbiképző Könyvtára azt hivatalosan soha nem törölte állományából és katalógusaiból.

Cassy Sachar, a Leo Baeck College (LBC), egy brit zsidó tudományos intézmény vezető könyvtárosa a Newsweeknek így nyilatkozott: „Azok között a korai nyomtatott bibliák között, amelyek kommentárokat is tartalmaztak, ez a kiadvány kifejezetten ritkaságnak számít”  – mondta, majd kifejtette, hogy a világon csak néhány példány létezik belőle.

Hozzátette: „Az LBC tulajdonában van még néhány más dolog is, amit Di Gara nyomtatott, azt hiszem, elég termékeny nyomdász volt. Ami még egyedivé tesz egy kötetet, az a története: kié volt, ki olvasta, milyen a kötése, cenzúrázták-e, van-e benne jegyzet stb. Ez a mostani az ellopása és a visszakerülése miatt is érdekessé válik”.

Damian Williams, az SDNY Egyesült Államok ügyésze sajtóközleményben nyilatkozott:

„Ezzel az elkobzással a zsidó hit történetének egy apró, de jelentős darabja kerül vissza jogos tulajdonosához, a budapesti Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem Könyvtárába.

Hozzátette, hogy talán soha nem tudjuk meg, hogyan került New York déli kerületébe, de most végre hazatér: “Hivatalom továbbra is szilárdan elkötelezett a felbecsülhetetlen értékű kulturális javak védelme mellett, és ahol azokat jogtalanul elvették, azok visszaszolgáltatása a célunk.”

Vendor-1 elismerte és megerősítette, hogy birtokában volt a könyvrégiség, azonban azt mondta, hogy az 1980-as években szerezte meg, és nem volt tisztában annak lopással kapcsolatos hátterével – olvasható az amerikai ügyész közleményében. (mazsihisz.hu / newsweek.com)

[popup][/popup]