Szefárd varázs – Palya Bea estje a Dohány utcai zsinagógában
Évek óta kedvenc lemezeim Ruth Yaakov szefárd albumai, a Shaatnez, és a Ziara. Ruth Yaakov sok dalát Berta (Bienvenida) Aguadotól, egy Törökországban élő, majd Izraelbe költöző kiváló énekes asszonytól tanulta, aki ennek a dalkincsnek és a török énekstílusnak nagyon jó ismerője. A tőle gyűjtött dalokat, az ő egyszál-hangját tartalmazó albumot pedig egy óriási lemezboltban „véletlenül“ emeltem le a polcról, sokezer lemez közül.
A Zsidó Nyári Fesztivál programjából ajánljuk
Ez a három anyag azóta is izgat. Mint ahogyan mindig ezt a a török-görög-bolgár, valamint a kis-ázsiai térséget tartottam az egyik leggazdagabb zenei gyűjtőhelynek. Annyi különféle nép keveredik ott, mindegyik a maga zenéjének csodálatos hangzásával, hangszereivel, énekmódjával, gazdagon díszített dallamaival, ritmusaival.
A Spanyolországból idemenekült zsidóság egy másik kincses hely, az Ibériai-félsziget zenei világát hozta ide. A szefárd zene számomra a kultúrák párbeszédének szimbóluma is. Ez a dalhagyomány leginkább a nők hangján él tovább, és a témái is leggyakrabban női témák: esküvő-házasság, női feladatok, valamint balladák, ünnepi dalok.
Ezekből válogattam néhányat. Az énekhang mellé kobzon Bolya Mátyás, ütőhangszereken Dés András játszik, aki játékos provokálásával, alázatos, finom kísérő-ritmusaival, földszagú groove-jaival, keleti ütőhangszereivel nagyon izgalmas zenésztárs.“ (Palya Bea)
Közreműködnek:
Palya Bea – ének, Dés András – ütőhangszerek, Bolya Mátyás – koboz, ud, citera