Trianon, ’56, rendszerváltás: Zsidók a 20. századi magyar történelemben
Beszélgetéssorozat a Magvető Caféban
A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) márciusban induló történelmi és irodalmi beszélgetés-sorozata különleges betekintést nyújt a magyar zsidóság 20. századi konfliktusaiba.
Az esemény Facebook oldala ide kattitnva
Minden beszélgetésen egy történész és egy irodalmár cserél eszmét egy történelmi kérdésről, és az ahhoz kapcsolható szépirodalmi műről. Olyan kérdésekre keressük a választ, hogy a 20. században milyen társadalmi szerepek közül választhattak a magyar zsidók? Milyen lehetőségek vártak rájuk? Miért lettek sztálinisták olyanokból, akik maguk is átélték az önkényt? Milyen stratégiákat dolgoztak ki „kettős kisebbségi” helyzetükben a határon túl rekedt magyar zsidók? Hogyan kellett újrafogalmaznia önmagát a vészkorszak után itt maradt maradéknak? Kikből lettek kommunisták, antikommunisták, Nagy Imre-pártiak és 1956-os forradalmárok? Mik voltak a „zsidó reneszánsz” okai és jellegzetességei? Kínált-e valamit a rendszerváltás a magyar zsidó önazonosság szempontjából?
A beszélgetések végül „megnyílnak” a közönség felé és reményeink szerint egy-egy kisebb közösségen belül talán valamiféle diskurzust is elindíthatunk.
Mindenkit szeretettel várunk, akit érdekel a magyar társadalom egyik fontos közösségének 20. századi sorsa és sorstalansága, történelme és irodalma – tabuk nélkül. A beszélgetéseket minden alaklommal, zenével, olykor élőzenével fűszerezzük. Sorozatunk helyszíne a Magvető Café (Budapest VII. ker., Dohány u. 13.)
2018. március 28. szerda, 18:00 óra
A rendszerváltás és a „zsidó reneszánsz”: mi történt a ’80-as években felnőtté váló, már nem közvetlenül a háború után született nemzedék tagjaival, milyen természetű volt körükben a „zsidó reneszánsz”, milyen lehetőségeket kínált fel a zsidó önmeghatározásra a rendszerváltó Magyarország. És mi a helyzet ma?
Meghívottak: Czeglédi András filozófus és György Péter esztéta. A beszélgetés moderátora Pető Péterújságíró. Az estet Borbás Gergő DJ-stílusban a rendszerváltás ikonikus zenéivel dobja fel.
2018. április 25. szerda, 18:00 óra
A szovjet táborrendszer zsidó áldozatai: A sztálini tisztogatások következményei egy magyar zsidó író bátor, szemeket felnyitó és elfelejtett életművében. Az este írója Lengyel József.
Tervezett meghívottak: egy irodalomtörténész és egy történész.
2018. május 23. szerda, 18:00 óra
Holokauszt: a holokauszt emlékezete: Az egykori közösségek nyomai a vidéki Magyarország emlékezetében. Az este költői Pilinszky János és Székely Magda.
Tervezett meghívottak egy író és egy történész.
2018. június 13. szerda, 18:00 óra
Kettős kisebbségben: a határon túli zsidóság választásai a második világháború után. Zsidóság és kommunizmus, illegális párttevékenység és a hatalom, kisebbségi érdekképviselet.
Tervezett meghívottak egy filozófus és egy író.
2018. augusztus 29. szerda, 18:00 óra
Trianon után: A beszélgetés témája a zsidó kisebbségi csoportok helyzete, választási lehetőségei a határon túlra került magyar zsidó közösségekben, a zsidó közösségek viszonya a revizionizmushoz, „egész Magyarország” helyreállításának kísérletéhez.
Tervezett meghívottak egy történész és egy irodalmár.
2018. október 24. szerda, 18:00 óra
Az ’56-os forradalom magyar zsidó emlékezete: „megtérés” a sztálinizmusból a Nagy Imre-körbe és/vagy a pesti srácok közé. A forradalom és a holokauszt emlékezete. Az antiszemita támadások. Mit jelentett a közösség számára a forradalom leverését követő tömeges elvándorlás?
Tervezett meghívottak egy történész és egy író.
A műsorváltozás jogát fenntartjuk! Minden érdeklődőt szeretettel várunk. Helyfoglalás érkezési sorrendben!
Helyszín: Magvető Café
Budapest VII. ker., Dohány u. 13.
Jegyárak / alkalom 800 forint
Jegyek ide kattintva vásárolhatók