Ervin halálára
Klein Ervinről szeretnék megemlékezni, aki egykori munkatársam, igaz barátom, és egy jó ideig lelki társam is volt. Betegsége és halála nagyon megrázott, de azt hiszem mindenki hasonlóan érez, aki valaha közel volt hozzá.
1982-ben a Goldmark kórusban találkoztam Ervinnel. Mint kiderült, már a Bartók Béla Zeneművészeti Szakiskolában is játszottunk közös koncerten: ő, mint végzős, én mint kezdő hallgató. Nagyon megörültünk egymásnak. Ervinben ekkoriban kezdett megérlelődni egy zsidó gyermekkórus megalapításának a gondolata, és felkérésére boldogan kapcsolódtam be a munkába.
Hosszas szervezés után 1985 tavaszán tartottuk meg az első próbákat a Bethlen téri zsinagóga iroda-helységében. Először csak pár gyerek jött Landeszman György akkori főrabbi talmud tórájáról, de a kórusnak hamar híre ment és hetek alatt közel 30-40 gyerekere duzzadt a létszám.
Ervin héber és jiddis dallamokat tanított nekik, én zongorakísérettel foglalkoztam, a hangversenyeken felváltva vezényeltünk és zongoráztunk. Eleinte a Hitközség körzeteiben, később nagyobb helyeken, pl. a Pesti Vigadóban léptünk fel, és a gyerekek egyre magabiztosabbá váltak. Ezt csodálatos volt látni. A kórus életének csúcspontja 1987-ben az izraeli Zimrija nemzetközi kórusfesztivál meghívása volt.
Ekkoriban magánemberként még lehetetlen volt Magyarországról Izraelbe utazni, de Ervin elszántsága és a szülők odaadó segítsége révén az álom valóra vált. Ott ültünk az EL-AL gépen addigra mintegy ötven gyerekkel és néhány felnőtt kísérővel úton Tel-Aviv, majd busszal Jeruzsálem felé! Azt hiszem, mindannyiunk számára felejthetetlen maradt az az euforikus ünneplés, amellyel a mi gyerekeinket fogadták.
Amikor a megnyitó ünnepségen a kórusok bemutatása során a Bethlen-téri gyermekkórusra került a sor, egy egész stadionnyi ember – nemzetközi kórusok – álltak fel, hogy zúgó tapssal, örömujjongással és énekkel ünnepelje ottlétünket. Több ezer ember szájából egyként szólt az Ám Jiszrael Cháj dal. Izrael gyermekei élnek, és élni fognak mindörökké! Az izraeli himnusznál a gyerekek és mi is zokogtunk.
Akkor vettük észre a finom ősz hajú embert, aki meghatódva állt mellettünk, majd többször kísérőként is velünk tartott utunk során. Csendesen ült a fegyveres buszsofőr mellett. Elie Wiesel volt!
A Bethlen téri gyermekkórus 1992 körül feloszlott, Ervin tehetsége és a zsidó zene iránti elhivatottsága más utakat talált magának. Mégis, a gyermekkórus a 80-as évek Magyarországán sokunk számára a zsidó gyökerekhez, a zsidó kultúrához való visszatalálás első lépése volt.
Ervin – és mindaz, amit bennünk elindított, amit tőle tanultunk, amit vele együtt átéltünk – örökké velünk marad.