Bánkitó fesztivál, 2022 – Ki mint vet, úgy arat!
Idén is lesz Bánkitó fesztivál. Ki mint vet, úgy arat!
“Városlakók készüljetek, mert jön az aratás! Ahhoz, hogy ez ne érjen senkit se váratlanul mélyre fogunk ásni a szent humuszba és gondolat magokat vetünk. Kinyitjuk az agrár szótárt és megnézzük el tudjuk -e boronálni a népi- urbánus vitát. Megvizsgáljuk, mi fán terem a mikrogazdálkodás és hogy mifajta a neo-paraszt. Mi marad a vidék -romantikából, ha nem csak a gondolatainknak kell mélyenszántónak lenni? Kiderítjük, hogy tényleg kell – e a két SUV a falura költözéshez vagy jobb a füstös városban maradni tujákat öntözni az erkélyen és kovászt érlelni a hűtőben. Körbenézünk a bánki dombokon, völgyeken, hogy aztán a stégen megpihenve tájleíró költeményeket olvassunk. És miközben indul a vetésforgó az északi és tó színpad között, egy pár napra a hátunk mögött hagyhatjuk a szorongásainkat.
Mindezt most is Budapesttől egy órányira, Bánkon dolgozzuk fel közösen, a Bánki-tó körül, ami az egyik legigazibb magyar kincs.
Addig is, bort, búzát, békességet!”
A programba itt lehet bepillantani: https://bankitofesztival.hu
A program ingyenes része lesz – írja az Izraeli Kulturális Intézet:
“Személyes történetek – Kortárs művészeti műhelysorozat a Bánkitón július 13-16.
MEGHOSSZABBÍTOTT JELENTKEZÉS: JÚLIUS 8.
Hogyha nincs még programotok július 13-16 között és szívesen szórakoznál velünk egyet a Magyarország legnagyobb kisfesztiválján, a Bánkitó Fesztiválon INGYEN akkor itt egy csodásan egyedülálló lehetőség számodra is, ugyanis egyszerre élvezheted a hamisítatlan fesztivál hangulatot, valamint részese lehetsz három napon keresztül egy szuper közösségnek, ahol megannyi kulturális programmal és workshoppal várunk mindenkit közösen a Marom Zsidó Kultúra 2028 csapatával. Központi témánk a zsidó kultúra a különböző művészeti ágazatokban.
Részletek, programok és a jelentkezés feltételei:
FELHÍVÁS
A Marom Zsidó Kultúra 2028 programja és Izraeli Kulturális Intézet / Israeli Cultural Institute együttműködésében a Bánkitó Fesztivál megrendezésre kerül egy 3 napos kortárs zsidó művészeti műhelysorozat, amelyre mostantól július 8-ig várjuk a jelentkezőket a [email protected] email címre. A program mindenki számára nyitott 18 kortól, a résztvevők száma azonban limitált. A levélben fél oldalas bemutatkozást és motivációt kérünk a jelentkezőktől.
Feltételek: A programon a részvétel ingyenes, a részvétel kaucióköteles 40,000 Forint értékben, amely költségben benne van a közös szálláson ágy vagy sátorjegy igény szerint, a fesztivál belépőjegye és az előadások és workshopok. A jelentkezőknek a programokon a részvétel kötelező, a fesztivál végén egy írásos értékelőben kell beszámolniuk az élményükről, ennek teljesülése esetén kapják vissza a kaució teljes összegét.
A workshop előadói és programjai:
Farkas Zsófia – kurátor, művészettörténész
Képpel írt történelem – a művész mint szemtanú
A holokauszt ábrázolhatósága mindig érzékeny és sokat vitatott kérdés volt. A Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár gyűjteményében található, a koncentrációs táborok, a gettó vagy a munkaszolgálat mindennapjait megörökítő képzőművészeti alkotásokon keresztül azt a kérdést járjuk körül, hogy vajon a dokumentumfotók és a túlélők írásos visszaemlékezései mellett milyen szerepet kaphat a trauma ábrázolásában és feldolgozásában a képzőművészet.
Göndör László – színész, rendező
Nagymamával álmodtam – a titkok kamrája
A New Yorkot is megjárt és a Bánkitó Fesztiválon is bemutatásra kerülő Nagymamával álmodtam c. produkció azt a bensőséges 32 napot mutatja be, amelyben a túlélő Nagymama és identitáskereső unokája, Göndör László 32 napon keresztül próbálták megérteni egymás fájdalmait, traumáit és az egymás iránt érzett mély szeretetet. Az előadáson keresztül Nagymama lakása ugyan feltárul a nézők előtt, de a párnába varrt titkok nagy része rejtve marad. A limitalt férőhelyes workshopon Göndör Laci vezetésével ezekre a titkos helyekre nézünk be közösen, amelyeket az alkotókon kívül eddig senki más nem láthatott.
Meredith Marks – tánc-mozgásterapeutával / gyógyítással foglalkozó művészeti szakember
A feldolgozatlan traumákat egyrészt genetikai úton fizikailag örököljük, valamint a családunktól és közösségeinktől tanult viselkedéseinken keresztül áthagyományozódnak ránk. Ezen a workshopon azt fogjuk felfedezni, hogyan élnek testünkben a múlt zsidó sebei. Felfedezzük, hogyan lehet párbeszédet folytatni őseink traumájával, és kifejező mozgással és tánccal tompítjuk a ránk gyakorolt hatását.
Kozma Zsófia Rebeka és Béres Bíborka Janka – előadóművészek, színházi alkotók
Mezőgazdasági eszközökből kiinduló mozgás és hang improvizációs kreatív műhely, ahol az emberek és a talaj közti lehetséges viszonyokat és a különböző eszközökhöz való kapcsolódást vizsgáljuk. A workshop első fele egy vezetett gyakorlat színházi és mozgásos improvizációval, ami a második felére egy szabad, egymásból és a tárgyakból inspirálódó közös jam-be vezet.
Bob Cohen, Móser Ádám, Sue Foy – zsidó népzene
Bob Cohen és Sue Floyd évtizedek óta gyűjtik a kelet európai zsidó népzenei hagyatékot, bejárva szinte egész Kelet -Európát. Nekik köszönhetően, a zenén keresztül tárul fel annak a sokszínű zsidó kultúrának az emléke, amely a 18. századtól a második világháborúig jellemezte a régiót. A zenei és néptánc gyűjtéseket idős muzsikusoktól; zsidóktól, magyaroktól, cigányoktól, ruszinoktól, románoktól gyűjtötték. Az előadás során betekintést nyerhetünk a gyűjtéssel kapcsolatos történetekbe.
Bob Cohen, Móser Ádám, Sue Foy: Kárpát -medencei zsidó Népzenei Táncház. Ameddig a láb bírja.
Ledniczky Lívia – történész
A zsidó irodalom kezdetei, a versek, történetek, mesék, esszék a tórát magyarázó irodalomban, másnéven a rabbinikus irodalomban gyökereznek, de mit jelent ez? Hogyan kell elképzelni ezeket a szövegeket.
Zenés szombatfogadás Móser Ádámmal és Schönberger Ádámmal a Dor Hádás közösség szervezésében.”