A zsidó temetőkért!

Írta: Szombat - Rovat: Közösség

Tanfolyam indul történészek, helyi aktivisták, tanárok, civil szervezetek és a zsidó temetők megóvásában és gondozásában résztvevők és minden érdeklődő számára.

A gyulai temető megtisztított állapotban

Időpont : Augusztus 14 (szerda)- Augusztus 15 (csütörtök)

Helyszín: 1025 Frankel zsinagóga 1025 Budapest, Frankel Leó út 48

Az ESJF németországi székhelyű, Közép-és Kelet-Európában tevékenykedő non-profit szervezet, az Európában található elhanyagolt és gondozatlan zsidó temetők feltárására. Mostanáig hozzávetőlegesen 4000 temetőt tárt fel nyolc országban, köztük Magyarországon.( www.esjf-cemeteries.org)

A tanfolyam fő szervezője: Baranyi Mária, aki 2021-től a németországi Európai Zsidó Temetők megóvása közhasznú társaság (ESJF) magyarországi koordinátora.

Baranyi Mária egy korábbi Szombat-interjúban így mutatta be a szervezetet:

„Ez a szervezet a német kormány egymillió eurós  adományával indult. Nonprofit civil alapítványról van szó, melynek célja a zsidó temetők megóvása Kelet-Európában. Központjuk Ukrajnában, Kijevben van. Többek között drónok segítségével felmérik, feltérképezik a zsidó temetőket. Történészekből álló kutatócsoportjuk aztán ezen temetők múltját, történetét feldolgozza. Egy további csoportjuk  kerítések építésével foglalkozik a temetők védelmének biztosítására. Magyarország eleinte nem volt benne ebben a programban, de 2020-ban meghívták a MAZSIHISZ-t a pozsonyi konferenciájukra, ők pedig engem is felkértek, hogy vegyek ebben részt. Winkler Miksával összeállítottunk egy anyagot a magyarországi zsidó temetőkről, és a konferencia másnapján ismertettük. 2021-ben aztán Magyarországot is bekapcsolták a nemzetközi programjukba és még ebben az évben megtörtént  az első  hazai drónos temetőfelmérés. Hajdú és Szabolcs-Szatmár zsidó temetőit mérték fel, majdnem háromszázat, csak ebben a két megyében. A drónos felmérők a helyszíneken voltak, én Budapestről szerveztem a munkát. Egyeztettem az önkormányzatokkal, tárgyaltam temetőgondnokokkal, kinyitattam a temetőket, állandó élő kapcsolatban voltam a helyszíni felmérőkkel. 2022-ben  elkezdődött a kerítések építése, de pénz hiányában abban az évben csak három épült meg. Nyírkáta zsidó temetője területének megvédése különösen jól sikerült. Az alapítvány  ragaszkodott az ünnepélyes átadáshoz, melyen részt vett többek között a budapesti német nagykövet asszony  és a MAZSIHISZ elnöke. Méltó, szép átadást sikerült megszerveznünk, melyet  kis konferencia követett. Ezen én a nyírkátai zsidók történetéről, a helyi református lelkész pedig a helyiek együttéléséről beszélt. 2023-ban Magyarországon volt a nemzetközi szervezet konferenciája és 2024-re hazánk zsidó temetőire kívánják helyezni  tevékenységük súlypontját. Legfontosabbnak a felmérések elvégzését tartják, mert ezt tekintik az első lépésnek a megóváshoz. Első lépésként tudni kell, hogy hol, mi és milyen állapotban van. Információim szerint most készülnek a tervek a pénzügyi források biztosítására és folytatódni fognak a temető bekerítések is.”

A tanfolyamon a részvétel ingyenes.

A nem budapesti résztvevők számára útiköltséget és egy éjszakára szállást biztosítanak a szervezők és kérik a  részvételi szándékokat augusztus 7-ig jelezni a következő címekre:

Baranyi Mária: [email protected]

vagy.

Alexandra Fischel :[email protected]

[popup][/popup]