A megbékélés útja a törékeny világban
A zsidó és keresztény együttműködés a felelős polgárság érdekében
az International Council of Christians and Jews (ICCJ) éves konferenciája,
(Towards Reconciliation in a Broken World: Jewish and Christian Contributions to Responsible Citizenship)
Időpont: 2018. június 24-27.
Helyszín:
24-26: “Danubius Hotel Flamenco”, Budapest 1113, Tas vezér u. 3-7
A konferencia a Magyar Keresztény – Zsidó Társasággal és a Magyar Keresztény – Zsidó Tanáccsal együttműködve kerül megrendezésre.
A magas részvételi díjra való tekintettel magyar érdeklődőinknek ingyenes részvételi lehetőséget kínálunk az alábbi alkalmakra, amelyek angol és magyar nyelven, szinkrontolmácsolással zajlanak. Részvételi szándékát – amennyiben teheti[1] – az [email protected] email címen jelezze, feltüntetve a kiválasztott időpont(okk)al legkésőbb 2018. június 22-ig.
Szeretettel várjuk: az ICCJ munkacsoport
- június 24. vasárnap
16.00-18.00 Megnyitó ünnepség: előadás + köszöntések
Prof. Judith Fishman (Universiteit Leiden (NL)): Megbékélés – isteni vagy emberi vállalkozás?
18.00- Fogadás – zene
- június 25. hétfő
08.30-9.00 Meditatív pillanat
9.00-11.00 Panelbeszélgetés: Megbékélés a zsidóságban és a kereszténységben
Moderátor: Moderátor: Rev. Dr Bo Sandahl (ICCJ, (SE))
Előadók:
Dr Markus Himmelbauer (Katolikus Plébánia Wolfsegg (AU))
Rabbi Prof. Dr Ruth Langer (Boston College (USA))
Dr Szent-Iványi Ilona (Unitárius lelkész (HU))
Ez a szekció a zsidó és keresztény megbékélésről alkotott nézetek párbeszédére törekszik. A zsidó hit és vágyakozás középpontjában a megbékélés elválaszthatatlanul kapcsolódik a bűnbánathoz és a békéhez. A szekció részletesen foglalkozik e kapcsolatokkal. Továbbá megkérdezi, hogy mi a kapcsolat a megbékélés és az igazságosság között. Bár a megbékélés bizonyosan vallási és lelki érték, nem csak bibliai és halachikus szempontok kerülnek vizsgálatra. Ami a kereszténységet illeti, a megbékélés az egyik legfontosabb fogalom a keresztény hitben és teológiában. Pál apostol hangsúlyaiból (2Kor 5,11-21) következően gyakran teológiailag állítják, hogy a békéltetés az egyik kulcsfontosságú szolgálat, amelyet a keresztényeknek a XXI. században is folytatniuk kell. Ez a szekció megkérdezi, mit jelentenek ezek a konnotációk a gyakorlatban. Továbbá azt is feltárjuk, hogy milyen hatása van mind ennek a vallásközi kapcsolatokra. A megbékélést átfogó fogalomként értelmezik, amely számos és különböző szempontot magában foglal. Ezért a szekció megvizsgálja, hogy milyen történelmi, politikai, társadalmi és ökológiai következmények következnek a megbékélés zsidó és keresztény értelmezéséből.
11.30-13:00 Panelbeszélgetés: A felelősségteljes polgárság érdekében az áldozat-mentalitástól való megszabadulás Közép-Európa kontextusában
Moderátor: Dr Pavol Bargar (Florida Atlantic University (USA))
Előadók:
Dr Kovács Mónika (ELTE PPK (HU))
Prof. Dr Stanislaw Krajewski (University of Warsaw (PL))
Prof. Dr Hulster-Nagy Dorottya (Protestant Theological University of Amsterdam (NL))
Állítják, hogy az úgynevezett áldozat-mentalitás gyakori jelenség a Közép-Európai posztkommunista országok összefüggésében. Ezt a folyamatot a nacionalista ideológiák új formái erősítik. Ráadásul a kisebbségeket gyakran kihagyják a nemzeti identitás új értelmezésének kutatásából, újra idegennek érzik magukat és időnként bizonytalan helyzetben. Itt a külső, gyakran történelmi tényezőket úgy értelmezik, mint a jelenben lévő szerencsétlen helyzet fő, vagy akár egyetlen okát. Ennek eredményeképpen az áldozat gondolkodásmódját és magatartását adoptálják, amely gyengítő következményekkel jár az ember jövőbeli törekvéseire. Ez a szekció feltárja ezt a jelenséget történelmi, politikai, társadalmi és teológiai perspektívákból. Az egyik cél, hogy megtaláljuk azt az utat, amely ennek a mentalitásnak a leküzdéséhez vezet, az aktív és elkötelezett polgárság felé vezető úton.
14:30-16:00 Műhelymunka: Szembenézve a múlttal, mint identitás formáló tényezővel
Moderátor: Rev. Kevin P. Spicer (Stonehill College, North Easton (USA))
Előadók: Prof. Dr Alan Berger (Florida Atlantic University (USA))
Dr Gombocz Eszter (Wesley János Theological College (HU))
16.30-18.30 Panelbeszélgetés: Hogyan találhatom meg Istent a “Másik” -ban? A felelős vallási hovatartozás felé
A pre-modern időszakban az emberek számára legfőbb kérdés az volt, hogy “Hogyan találhatom meg a megváltó Istent?” Ehelyett úgy tűnik, hogy ma ez a kérdés egyre több ember számára a “Hogyan találhatom meg Istent a másik emberben?” – kérdésre változott.
Ezt a szekciót vallásközi párbeszéd panelként tervezzük. A vezető címkérdés mellett a panelistákat és a közönséget arra kérjük, hogy közösen gondolkodjanak és vitassák meg az olyan kérdéseket, mint: “Ki az én ’másom’?”. Ki a barátom / szomszédom / testvérem / ellenségem? És továbbá, gondoljunk arra a kérdésre, hogy milyen szerepet játszik az a tény, hogy az emberi identitás összetett, amely számos személyazonosító markert tartalmaz (vallási, faji, nemi, osztály, életkor, oktatás, kultúra stb.)?
Moderátor: Prof. Dr Heidi Hadsell (Hartford Seminary (USA))
Előadók: Dr Anwar Klára (Magyarországi Muszlimok Egyháza (HU))
Dr Cserháti Márta (Evangélikus Hittudományi Egyetem (HU))
Elena Dini (University „Roma Tre” (IT))
Rabbi Prof. Dr Reuven Firestone (Hebrew Union College-Jewish Institute of Religion in LA (USA))
- Mohammad Hannan Hassan (Director of Capacity Building and Interfaith Engagement (SG))
- június 26. kedd
08.30-9.00 Meditatív pillanat
9.00-10.30 Panelbeszélgetés: A vallási fundamentalizmus és a politikai szélsőségek
Moderátor: Liliane Apotheker (ICCJ (FR))
Előadó: Rev. Dr Michael Trainor (Australian Catholic University (AUS))
Válaszolók: Prof. Dr Alan Berger (Florida Atlantic University (USA))
Dr Perintfalvi Rita (Magyarországi Teológusnők Ökonomikus Egyesülete (HU))
A közelmúltban mind a vallási fundamentalizmus, mind a politikai szélsőségesség nagy figyelmet kapott a médiában. Vajon ez a jelenség ténylegesen tükrözi a valóságot, vagy csupán politikai eszköz, melynek célja az általános aggodalom növelése a társadalomban? Hasonlóképpen megkérdezhetjük, hogy melyek a két jelenséget összekötő közös nevezők, ha vannak ilyenek? Van bármi közös a vallási fundamentalistákban és a politikai szélsőségesekben? Továbbá azt is megkérdezhetjük, hogy a (szélsőséges) politika hogyan használja fel (helytelenül) a vallást és fordítva. Ez a szekció feltárja ezeket és más kapcsolódó kérdéseket a különböző tudományos diszciplinák (politikai tudományok, vallástudomány, történelem, szociológia stb.), valamint földrajzi tényezők (Magyarország, Közép-Európa, nemzetközi összefüggések) perspektíváiból.
11.00-12.30 Műhelymunka: Zsidó-keresztény kapcsolatok Magyarországon
Moderátor: Simon Ferenc esperes (Viennese Diocese (AU))
Előadók: Dr Tokics Imre (Adventista Teológiai Főiskola (HU))
Heisler András (Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (HU))
[1] A spontán megjelenés is lehetséges, de amennyiben már előre tudja, hogy biztosan részt tud venni, kérjük, jelezze emailben.