Az asszimiláció és a magyarországi zsidóság
Beszélgetés Varga László történésszel
Néhány előadásának híre nyomán kerestem fel Varga Lászlót, az MTA Történettudományi Intézetének kutatóját. Ami hozzá vitt, az az utóbbi évtizedekben a szőnyeg alól szintén előkerült, ez időben leginkább az „urbánus-népies” fogalompárba értett ellentét. Nem hiszek holmi monolit társadalomban, hanem abban, hogy a jellegüket őrző csoportok összjátéka egészséges. Ám
ellentétként megfogalmazódva, ez mint egy tektonikus törés elcsavart felszíni vetülete, téves erőmegosztással rontja a társadalom teljesítőképességét. Varga munkásságában jelentős figyelmet fordít az asszimiláció és a magyarországi zsidóság múlt és e századi kérdéseire.
– A modern Magyarország kezdetei a 48-as forradalomhoz és a 67-es kiegyezéshez nyúlnak vissza. Ettől kezdve játszott fontos szerepet a zsidóság is a magyar történelemben. Az együttműködésnek már voltak korábbi nyomai, de széleskörűvé a forradalom és szabadságharc során kezdett válni, majd a gazdasági modernizációval jutott a zsidóság először olyan helyzetbe, amikor integrálódhatott a magyar társadalomba. Mégpedig éppen azért, mert ez a társadalom is átalakult, s felértékelődtek azok a foglalkozások, amelyek addig a perifériára szorult zsidókra, kisebb mértékben görögökre, örményekre hárultak. A korábbi kirekesztettség következtében a zsidó polgárosodott réteg rendkívül rugalmas volt. S ekkor zajlottak le azok a majdnem amerikai méretű felemelkedések, amelyek ugyan egy rendkívül szűk rétegre voltak jellemzőek – ha nagyon tágan értelmezzük, akkor is csak legfeljebb ötven családot tudnánk megnevezni -, de pont arra a szűk rétegre, amely leginkább meghatározó lett a magyar gazdaságban.
A modernizáció feltételei
-E szűk réteg, ha többnyire zsidó családok alkották is, csak töredéke volt a bevándorolt zsidóságnak. Azt milyen rétegekre oszthatjuk?
-A bevándorlás túlnyomórészt lezajlott már a kiegyezés előtt, több hullámban, több irányból. Az egyik – és a modernizáció tekintetében meghatározó – kiindulóhely Morvaország volt, kisebb mértékben Csehország és a monarchia más örökös tartományai. A bevándorlás mindig kimutathatóan konkrét hatásokhoz kötődött. Például Morva- és Csehországban érvényben volt egy királyi rendelet, amely a zsidó családokban egyetlen fiúnak engedélyezte a házasságot. Ez tipikusan olyan helyzet, amelyből menekül, aki teheti. S minthogy Magyarországon ilyen korlátozás nem volt, ide irányult a vándorlás. Természetesen elsősorban a legmozgékonyabbak és viszonylag jómódúak indultak el. Magyarország szempontjából lényeges, hogy polgárosodottabb területekről jöttek, voltaképpen már a
XVII. század végétől. A török idők után az itteni népességhiány pótlására megindult bevándorlásban persze elsősorban nem zsidók jöttek. De voltak földbirtokosok – például a Batthyányak, Zichyek, Esterházyak -, akik tudatosan telepítettek be zsidókat is, főleg a Dunántúlra. S e morvaországi betelepedők megőrizték eredeti közösségüket, míg a galíciai bevándorlók – ez volt a másik irány – különösen a kezdeti időkben inkább egyenként jöttek, falvakban szóródtak el, a földesúri jogokat – mészárszéket, kocsmát – bérelve. Beilleszkedtek a feudális struktúrába, míg a morvaországiak azt feszegették. De mindkét réteg a helybeli lakosság fölött állt, amint ez az írni-olvasni tudással kimutatható. Ez az ismeret előfeltétele volt a modernizációnak. Ugyanakkor ez a betelepülőknek kedvező feltételt jelentett a beilleszkedésre. A Galíciával határos vidékeken és Erdélyben is sok olyan falu volt, ahol a zsidó nyelvismeretével közvetítő szerepet töltött be a hatalom és a magyarul nem tudó helyi lakosság között. A Galíciából érkező zsidóság asszimilációja egyébként elnyújtottabb volt, mivel onnan tömegével érkeztek, főleg Lengyelország felosztása után; az utolsó nagy hullámuk 1850 körül figyelhető meg. A két irány különbsége a bevándoroltak között még sokáig kimutatható, s némileg jellemzőbb a nyugatiakra a neológia, míg a galíciaiakra az ortodoxia.
-Mit jelentett 1848 az asszimiláció tekintetében?
-Egyértelműen identitásváltozást. A hazai zsidóság beilleszkedését korábban az jellemezte, hogy jobbára oda telepedtek, ahol a lakosság nagy része német volt. Megjegyzem: az első időkben a nyugati határ menti megyékben telepedtek le ideiglenes jelleggel – hogyha jobbra fordul otthon a helyzet, visszatérjenek -, majd később vándoroltak beljebb, végleges helyükre. A német polgárság és a polgárosult zsidók viszonya egy ideig zavartalan volt, de azután törvényszerűen megjelent a konkurenciaharc. A német polgárság többsége ugyanis megrekedt a céhes fejlődés szintjén, s a zsidó konkurenciát mint kontárt – céhen kívülit – igyekezett kirekeszteni. S részben ennek következménye volt az identitásváltozás. A német anyanyelvű zsidóság most már nem a német polgárságban, hanem a magyar liberális nemességben fedezi fel – okkal és joggal – szövetségesét, és elkezd magyarosodni. S már a reformkorban kialakul a hallgatólagos alku: a liberális nemesség méltányolja a zsidó polgárság modernizációs szerepét, ez utóbbi pedig vállalja a magyarosodást. Hogy a modernizációs szerep lényeges, megfigyelhető Kossuthnál is, aki szívesen veszi a bevándorlást nyugat felől, de idegenkedik a galíciaiaktól. Ennek ellenére korlátozás nem lép életbe, ez vitatémaként csak a kiegyezés után merül fel a galíciaiakkal szemben. Bár azok a kedvezőbb körülmények vonzására akkor tömegesen jöttek, de zömük továbbvándorolt már Amerikába. Ezt mutatja a statisztika: a kiegyezés és 1910 között a zsidóság számában a természetes népszaporulathoz képest negyvenezer főnyi a csökkenés az ország területén.
-Ez az aggály nem függött össze az antiszemitizmussal?
-A modern antiszemitizmus magyarországi terjedése kimutathatóan Tiszaeszlárhoz köthető, és osztrák közvetítéssel német mintára szerveződött. Az Istóczy-féle párt lovagolta meg a tiszaeszlári vérvádat. E pert a Dreyfus-perhez szokták hasonlítani, de annak éppen a fordítottja, felmentéssel végződik. S Istóczyék is elvesztik befolyásukat a 90-es évekre.
Konkurenciaharc
-De egy darabig bizonyos tömeghatásuk volt. Ennek mi lehetett a társadalmi alapja?
-Ez már a modernebb konkurenciaharc időszaka volt, mint a céhes polgárság esetében. A liberális nemességnek volt egy olyan illúziója, hogy a zsidóság által gerjesztett modernizáció értékeit idővel felismeri a magyar úri középosztály, és maga is bekapcsolódik abba. Ehelyett azonban e réteg a 80-as években erőteljesen védte életformáját a modernizációtól. S az antiszemitizmusnak a nagyobb hulláma e század tízes éveitől kezdett felerősödni. Ez már azon a felismerésen alapult, hogy a bekapcsolódás nem sikerült, a magyar gazdaság kulcspozícióit – ahogy akkor mondták – idegenek foglalták el. Ugyanakkor viszont már asszimilálódott a zsidóság zöme, nemcsak a ténylegesen a kulcspozíciók jó részét megszerzők szűk köre.
-Az antiszemitizmus nem vetette vissza az asszimilációt?
-Egyáltalán nem, mert az már lezárult. A szakmában ugyan vitatott, mikor tekinthető az asszimiláció lezártnak. Én azt az álláspontot képviselem, hogy az anyanyelv a meghatározó. S amikor a magyarországi zsidóság 75 százaléka magyar anyanyelvűnek vallotta magát, akkor már véleményem szerint asszimilálódott. A Trianon utáni országterületen pedig már kifejezetten asszimilált zsidóság maradt, mert a még nem asszimiláltak zöme a határokkal elválasztott területeken élt.
-Az első világháború nem élezte az antiszemitizmust?
-A háború a szociális feszültségeket élezte. Ügy ment bele a háborúba a társadalom, hogy a terheket közösen fogják viselni. Ez a hallgatólagos belső béke 1917 végén kezdett felbomlani, a következő évben már komoly összetűzésekre került sor munka és tőke között. De nem a munka és a tőke ellentétében jelentkezett az antiszemitizmus. A korabeli munkásmozgalomtól idegen volt ez, s még csak nem is az egyes tőkések, hanem a tőkés rendszer ellen léptek fel. Az viszont igaz, hogy a társadalomnak egy konzervatív része – a már említett hagyományon és alapon – megpróbálta a munka és a tőke ellentétét áttenni erre. De a német minta sajátosan módosult. Németországban – főleg Hitler alatt — uralkodóvá vált a „harácsoló” és „alkotó” tőke megkülönböztetés; az előbbin a kereskedelmi, az utóbbin az ipari tőkét értették. Persze, tudjuk, kereskedelem nélkül az ipari tőke, a polgári társadalom működésképtelen …
Nos, Magyarországon ez a megkülönböztetés értelmetlen lett volna, minthogy itt az ipari tőke túlnyomó része is az említett szűk kör kezében volt, ezért ez az itteni antiszemitizmusnak használhatatlan érv maradt. De a zsidóellenesség a fehérterrornak is markáns vonása volt, nemcsak kommunistákat, szociáldemokratákat gyilkoltak meg, hanem olyan zsidókat is, akik nem voltak szociáldemokraták vagy kommunisták, egyszerűen azért, mert zsidók. Ez a bűnbakkeresés. A vesztett háborúért, a forradalmakért, Trianonért, mindenért, s mindennek az ellenkezőjéért a zsidók felelősek.
A helyzetet voltaképpen Bethlen Istvánnak sikerült konszolidálni, viszonylag korlátozott mederben tartani az antiszemitizmust. Azt mellesleg Gömbös is látványosan félretette, amikor miniszterelnök lett, felismerve, hogy veszélyeztetné a gazdaság működőképességét. S ahogy aztán politikailag és gazdaságilag is Németországhoz közeledett az ország, úgy éleződött a zsidókérdés, bár a kormányok manővereztek. Amikor német nyomásra sor került a zsidótörvények bevezetésére,
ugyanakkor megpróbálták a német nyomás hazai bázisát – a Volksbundot s a nyilas szerveződéseket – korlátozni. Eközben a nemzeti érzelmű zsidóság abban az illúzióban ringatta magát, hogy az antiszemitizmus – legalábbis a hivatalos – korlátok között tartható.
-A cionizmus nem hatott?
-Bár Herzl Magyarországról származott, s maga is erősen asszimilálódott – igaz, nem a magyar, hanem az osztrák társadalomba -, itt igazán még nem hatott. Belőle a Dreyfus-per váltotta ki azt az eszmét, hogy a zsidóságnak saját hazára van szüksége. Ez azonban Bécsben történt, ahol az antiszemiták egyik vezére lett polgármester, miközben Budapesten az egyik alpolgármester zsidó volt, s később az egyik polgármester is. Ismeretes, hogy Bécsben Budapestet Judapestnek nevezték, s nemcsak azért, mert itt a népességnek negyede volt zsidó, hanem azért, mert liberális város volt.
Amikor 1897-ben Baselben az első cionista kongresszust tartották, Herzl áttekintve az európai zsidóság helyzetét, arra a meggyőződésre jutott, hogy a kontinensen két bázisuk van: Anglia – de ott alig vannak – és Magyarország. Magyarországon a zsidóság hivatalos vezetői is élesen szembefordultak akkor a cionizmussal, csak Erdélyben volt egy szűk bázisuk, s csak Észak-Erdély visszacsatolása után vált itthon is jelentős mozgalommá. Felerősítette őket az, hogy a német megszállás után ők voltak a legszervezettebbek, ők voltak képesek az ellenállásra, s létezett is egy viszonylag komoly ellenálló mozgalmuk. Ellenállásuk őket igazolta, ezért 1945 után sokkal nagyobb lett a befolyásuk, mint a holocaust előtt. Céljuk a kivándorlás volt, és ez az ötvenes évek elejéig részben legálisan, zömmel illegálisan ment is. Ugyanakkor a megmaradt zsidóság túlnyomó része nem adta föl a dualizmuskori asszimilációs hagyományait, akkor kialakult identitástudatát, e hazai hagyományok egyfajta folytatójának érezte magát.
-A deportálásoknak közismerten voltak haszonélvezői, s velük talaja az antiszemita érzelmeknek. De a társadalomnak velük nem osztozó, a deportálások idején inkább részvétet érző nagyobb részében is – vagy inkább csak bennük – visszamaradt egyfajta bűntudathoz hasonló szégyenkezés. Ez, illetve hogy erről nem illett beszélni, vajon nem egyfajta lappangó ellentétet táplált?
Sajátos „tőkeellenesség”
-A magyar társadalomban volt egy ki nem beszélt bűntudat. Tragikus, hogy Bibó István ezzel kapcsolatos tanulmánya akkor jelent meg, amikor igazi vitát már nem lehetett folytatni a problémáról, az egypárti diktatúra kialakulásakor. S nagyon problematikus volt a kommunista párt tőkeellenessége Annak ellenére, hogy e párt vezetői közt szép számmal voltak zsidó származásúak, a párt nagyon tudatosan meglovagolta a lakosság egy részének antiszemita érzületét, akik ezt a fajta tőkeellenességet antiszemitizmusnak fordították le a saját nyelvükre. Ez nemcsak magyar sajátosság volt, Lengyelországban sokkal súlyosabb következményekkel, tömeges pogromokkal járt. Itthon sem csak a kunmadarasi és a miskolci esetről tudunk. Ez a tőkeellenesség erőteljesen hasonlított a német fasizmuséhoz, alapvetően ugyancsak kereskedőellenes volt. A kereskedő vált „a spekulánssá”, s az új forint bevezetése és védelme ürügyén a párt tudatosan támaszkodott az említett érzelmekre.
-Egyfajta „népi antiszemitizmusra”?
-Vállalnám, hogy meg lehet különböztetni egyfajta „népi antiszemitizmust” is, beleértve a falusit, noha nem független egyéb területeitől. Megkülönböztetnék egyfajta értelmiségi antiszemitizmust is, amely azonban sokkal inkább a konkurenciaharcban jelentkezik. Már Trianon után jelentkezett, amikor sokan idemenekültek az elcsatolt területekről, és szűkké vált a tér több értelmiségi pályán. Az értelmiségi pályán. Az értelmiségi antiszemitizmus azonban a holocaust után visszaszorult, csak elvétve észlelhető. S ekkor kezdődik a jelenség egyfajta kódolása, ami a hetvenes-nyolcvanas évekig nyomon követhető. Az urbánus egyre inkább a zsidó értelmiségi szinonimájává válik.
-Bizonyára azért is, mert a kérdés szigorúan a szőnyeg alatt volt 56-ig, s aztán sem vált szalonképessé … Mi volt 56-ban és utána?
-Az antiszemita megnyilvánulás eléggé periférikus volt. Körülbelül olyan, ahogy Karinthy Ferenc jellemezte a Budapesti őszben: akadt egy-egy antiszemita hang, de lehurrogták a tömegben. Azok a zsidó származásúak, akik akár Nagy Imre mögött sorakoztak fel korábban, vagy akik részt vettek az 56-os megmozdulásokban, nem zsidónak tekintették magukat, nem ezen az alapon, hanem magyarként és demokratikus értelmiségként cselekedtek. Az is kétségtelen, hogy a forradalomnak pozitív visszhangja volt a zsidóság körében is, de még bennük volt a trauma eleven emléke és a félelem is a rend felborulásától, hisz akkor minden lehetséges. A sajtóból tudunk olyan családról, amelyik november 4. után azzal okolta meg disszidálási kísérletét, hogy „nem volt vesztenivalónk, hiszen mindig mindenért minket, zsidókat vesznek elő”. Egyébként mintegy húszezren vándoroltak ki ötvenhat után, értelmiségi rétegekből viszonylag nagyobb arányban.
-Szó esett a tőkeellenességgel „előhívott” antiszemitizmusról, de azt hiszem, inkább figyelmet érdemel az értelmiségellenes arcot öltő.
-Az értelmiségi antiszemitizmus mai érdekessége, hogy a zsidó szó egyfajta kód lett. Akit lezsidóznak, az nem feltétlenül zsidó. A szó elszakadt konkrét tartalmától, s azért éleződik így, mert az ország útválasztás elé került. A pártok többsége a nyugati utat tűzte elénk, s ennek mindig volt komoly ellenzéke.
-Valójában tehát kimutatható, hogy nem az igazi választóvonalat fedi ez a szembeállítás. Ez sosem változik?
-Azt hiszem, nem. Az úgynevezett zsidókérdés elszakadt tényleges tartalmától. Kimutatható, hogy nem zsidókról vagy nem zsidókról van szó, aminthogy az is, hogy az ország nem áll jelenleg igazi választási lehetőség előtt. Gyakorlatilag ugyanis vagy képes rátérni egy nyugati fejlődési útra, vagy belesüllyed a harmadik világ országainak középmezőnyébe.
Németh Ferenc
Címkék:1990-09