Végső búcsút vettek Keleti Ágnestől

Írta: Szombat - Rovat: Hírek - lapszemle

Csütörtökön a Kozma utcai temetőben rokonok, ismerősök, tisztelők és sportbarátok vettek végső búcsút Keleti Ágnestől. A Nemzet Sportolója, Budapest díszpolgára, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság érdeméremének tulajdonosa – aki 2019. április 13. óta haláláig a világ legidősebb élő olimpiai bajnoka volt – egy hete, 103 évesen hunyt el. Az összesen tíz olimpiai érmet, öt aranyat, három ezüstöt és két bronzot szerző világbajnok, negyvenhatszoros magyar bajnok tornászra többek között Verő Tamás főrabbi és Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter emlékezett.

Keleti Ágnes, a hazai és a nemzetközi sportvilág legendás alakja karácsony első napján lett rosszul – írja az Index.hu. A budapesti Honvédkórházba szívelégtelenséggel és tüdőgyulladásból adódó légzési nehézségekkel került, múlt csütörtökön aztán – pont egy héttel 104. születésnapja előtt – meghalt. Halálhírére több közéleti személy és politikus megható sorokkal emlékezett, valamint fejezte ki tiszteletét Keleti Ágnes nehézségekkel teli életútja, páratlan sportkarrierje előtt. A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) és a Magyar Tornaszövetség (MTSZ) pedig jelezte, hogy saját halottjának tekinti a bajnoknőt.

A Kozma utcai temető ravatalozójánál Bíró Rafael, Keleti Ágnes fiatalabb gyermeke fogadta a részvétnyilvánításokat. A gyászkoszorúk közül – mint a legközelebbi hozzátartozóé – az övé került a főhelyre, és az övé is volt a legnagyobb, rajta a felirat: „Rafael örök szeretettel”.

Már egy órával a szertartás előtt mintegy tucatnyi koszorút helyeztek el a ravatalozónál. Köztük Orbán Viktorét, aki Magyarország miniszterelnökeként kívánt őszinte részvétet. A távollévő miniszterelnök nevében a kormányt Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter képviselte. Az Országgyűlés elnökének, Kövér Lászlónak a koszorújára a következő felirat került: „Köszönettel a nemzet nevében”. Angol felirattal – fordításban: „Elment, de nem felejtjük” – küldött koszorút Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke, és a folyamatosan érkező koszorúk között ott volt az Izraeli Olimpiai Bizottságé is.

Magyar Olimpiai Bizottság képviseletében 11.30-kor érkezett meg Gyulay Zsolt elnök és Fábián László főtitkár – versenyzőként nem mellékesen előbbi kétszeres olimpiai bajnok kajakozó, utóbbi szintén olimpiai aranyérmes öttusázó –, valamint Fürjes Balázs, a NOB magyar tagja.

Yael Arad, az Izraeli Olimpiai Bizottság elnöke – olimpiai ezüstérmes cselgáncsozó és ugyancsak NOB-tag – az Indexnek annyit mondott: 17 éves kora óta ismerte Keleti Ágnest, és annak a bizottságnak is a tagja volt, amely 2017-ben odaítélte a legendának az izraeli állam legmagasabb kitüntetését, az Izrael Érdemrendet. „Mielőtt Ágnes Izraelbe érkezett, az országunkban nem is létezett a tornasport. Ő volt a megalapítója.”

A búcsúzásra érkezettek között volt Schmitt Pál korábbi köztársasági és MOB-elnök, Magyar Zoltán, az MTSZ elnöke – előbbi párbajtőrvívóként, utóbbi tornászként lett kétszeres olimpiai bajnok –, valamint Sterbenz Tamás, a Testnevelési Egyetem rektora, továbbá Mocsai Lajos, a TE egykori rektora, az egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumi elnöke.

A szertartás 12 órás kezdetére a ravatalozó teljesen megtelt, mintegy háromszázan érkeztek a végső búcsúra.

A csütörtöki temetés elején Nógrádi Gergely főkántor vezetésével elhangzott a magyar és izraeli himnusz, majd Verő Tamás főrabbi mondott imát.

A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége nevében Grósz Andor elnök úgy fogalmazott: ma nemcsak Magyarország gyászolja a Nemzet Sportolóját, hanem Izrael is nagy szülöttjét.

„Nagy családunk híres anyja távozott, az igazi »yiddishe mame«. Keleti Ágnes a megtörhetetlenség jelképévé vált, és életútjával bizonyította, hogy nincs olyan nagy csapás, ami után nem lehet talpra állni.”

Teljes cikk

[popup][/popup]