Varsóban megnyitották az Amerikai Zsidó Bizottság (AJC) közép-európai irodáját
Bár a közzétett MTI hírben hibásan Amerikai Zsidó Kongresszus szerepel, az Amerikai Zsidó Bizottság (American Jewish Committee, rövidítve AJC) irodáját nyitották meg Varsóban.
Varsóban megnyitották hétfőn az egyik legtekintélyesebb zsidó szervezet, az AJC közép-európai irodáját. Megalapítói fő feladataként a transzatlanti partnerség elősegítését, valamint a térség izraeli kapcsolatainak elmélyítését nevezték meg.
Az AJC varsói székhelye a szervezet ötödik európai irodája. Működése Lengyelországon kívül a másik három visegrádi tagországra, ezen belül Magyarországra, valamint a balti államokra is kiterjed.
A varsói Lengyelországi Zsidók Múzeumában hétfő este megtartott nyitógálán David Harris, az AJC igazgatója, Simone Rodan-Benzaquen, a szervezet európai igazgatója, továbbá Michael Schudrich lengyel főrabbi, valamint a Varsóban akkreditált nagykövetek vettek részt.
A ceremónián felolvasták a lengyel elnök üdvözlő levelét. Andrzej Duda ebben felidézte, hogy az AJC annak idején aktívan támogatta Lengyelország NATO-csatlakozását, és örömét fejezte ki, hogy a szervezet tevékenysége “Varsóból az egész közép-európai térségre fog kisugározni”.
Rámutatott a zsidók és a lengyelek sok évszázados együttélésére, melynek “a náci Németország agressziója és a hitleristák holokausztja vetett véget. Az embertelen terror, a bűntettek és az emberirtás ellenére a nemzeteinket összekötő szolidaritás megmaradt” – szögezte le a lengyel elnök. Fontosnak mondta, hogy a második világháború alatt a megszállt Lengyelország területén történt szörnyűségekről szóló ismeretanyagot az AJC is terjeszti.
David Harris hétfőn a TVN24 lengyel hírtelevíziónak elmondta: a varsói iroda megnyitásának fő célja a transzatlanti kapcsolatok, valamint Európa e térsége és Izrael közötti kapcsolatok megerősítése. “Amerika és Európa kapcsolata kulcsfontosságú a globális biztonság és stabilizáció szempontjából, valamint a közös demokratikus értékek védelméért” – fogalmazott. “Bízunk a NATO rendkívüli szerepében, valamint a közép-európai országok és Izrael közötti kapcsolatok fontosságában” – mondta.
Rámutatott arra, hogy az AJC lengyelországi tevékenysége többéves szünet után újul meg. Korábban a szervezetnek egy képviselője dolgozott Varsóban, őt a 2008-2009-es gazdasági világválság alatt a költségcsökkentés miatt hívták vissza. A szervezet visszatérését Varsóba Lech Kaczynski néhai lengyel államfő szorgalmazta nem sokkal a 2010-es szmolenszki légi katasztrófában bekövetkezett halála előtt – idézte fel Harris.
Az AJC 1906-ban alakult a zsidóság önvédő szervezeteként, nemzetközi társulási szerződések révén jelenleg 33 zsidó szervezettel működik együtt.