Titkos katonai iratok kiszivárogtatásával gyanúsítják Netanjahu egyik szóvivőjét
A Sin Bet belbiztonsági szolgálat nyomozást indított, és letartóztatta Benjámin Netanjahu miniszterelnök egyik szóvivőjét, Eli Feldsteint, aki a gyanú szerint az izraeli hadsereg (IDF) birtokába került titkos dokumentumokat szivárogtatott ki külföldi lapoknak – jelentette a katonai rádió hétfőn.
A Rison Lecionban működő bíróság vasárnap este meghosszabbította Netanjahu egyik szóvivőjének, Eli Feldsteinnek, valamint az ügy két másik gyanúsítottjának az előzetes letartóztatását, és engedélyezte Feldstein nevének közzétételét. A negyedik gyanúsítottat izraeli hadseregszabadlábra helyezték.
A Sin Bet nyomozása nyomán megfogalmazott vádak szerint biztonsági és államvédelmi szempontokból különösen érzékeny hírszerzési adatokat vettek birtokba jogosulatlanul az IDF-től, majd átadták őket a szóvivőnek, aki a külföldi médiának szivárogtatta ki őket annak érdekében, hogy befolyásolja az izraeli közvéleményt a Hamásszal folytatott túsztárgyalások ügyében.
A nyomozók szerint az IDF-től kiszivárgott dokumentumokat a közvélemény manipulálását célzó kampány részeként részben meg is hamisították, a tartalmukat elferdítették, hogy károsan befolyásolják a háború egyik kinyilvánított céljának elérését, a még mindig a Hamász fogságában tartott izraeli túszok kiszabadítását.
A védelmi szervek szerint az izraeli biztonsági szervek folytattak korábban – főként háborús időkben – dezinformációs kampányokat, de ezeknek az ellenségre vagy más országokra kell irányulniuk, nem pedig az izraeli közvélemény félrevezetésére.
Az elmúlt hónapokban több külföldi lap, köztük a Jewish Chronicle cikkeket közölt izraeli biztonsági forrásokra hivatkozva, miszerint a Gázai övezetben már csak húsz elrabolt van életben, vagy mintegy húsz túsz soha nem szabadulhat ki, mert “élő pajzsnak” tekintik őket a Hamász vezetője, Jahja esz-Szinvár körül. Az izraeli hírszerzés ezen hírekről közölte, hogy nem rendelkezik ilyen információkkal vagy ilyen becslésekkel.
Szeptember 6-án a német Bild című újság „a Hamász vezetőjének utasításaiként” közzétett egy dokumentumot, amely szerint Szinvár célja, hogy a túsztárgyalások ne haladjanak előre. A katonai elhárítás felismerte a bemutatott minősítetten titkos dokumentumot, és vizsgálat indítását kérte, melyet megkezdett a Sin Bet. Ezeket a külföldön megjelent cikkeket később a teljes izraeli média átvette és bemutatta, mint hiteles információt.
A védelmi szervek szerint a szigorúan titkosnak minősített iratok közzététele árthat a hírszerzés forrásainak és módszereinek az ellenséggel szemben, és ráadásul ennek a dokumentumnak eltorzították jelentőségét, Szinvárnak tulajdonítva, noha a biztonságiak szerint a Hamász egyik középszintű vezetőjének véleménye, és nem köthető a terrorszervezet vezetőjéhez.
A Jewish Chronicle egy hamis dokumentumot közölt annak igazolására, hogy a Hamász túszokat csempészhet át Egyiptomba, és ezért szükséges az izraeli jelenlét fenntartása a gázai-egyiptomi határon.
A fő gyanúsított Eli Feldstein a miniszterelnök szóvivője volt biztonsági kérdésekben az elmúlt évben. Korábban az IDF szóvivője, majd Itamar Bengvír nemzetbiztonsági miniszter szóvivője volt.
„Nem vett részt biztonsági megbeszéléseken, nem fért hozzá titkosított információkhoz, és nem vett részt titkos látogatásokon” – jelentette a legfőbb gyanúsítottról közleményben a miniszterelnöki hivatal.
A szóvivők Benjámin Netanjahu és kabinetfőnöke, Cachi Braverman irányítása alatt dolgoznak. A nyomozók arra próbálnak fényt deríteni, hogy Feldstein saját akaratából, vagy utasításra, és kinek az utasítására szerezte meg a titkosított dokumentumokat, majd adta át őket a külföldi médiának. (MTI)