Sorsok Háza  – Schmidt Máriáék cáfolják a Miniszterelnökséget

Írta: hvg.hu - Rovat: Hírek - lapszemle

A Sorsok Háza projekt koncepciójának kidolgozásáért felelős Schmidt Mária vezette közalapítvány közleményben cáfolta a Miniszterelnökséget, amelynek egyik helyettes államtitkára azt állította, semmit sem rendeltek az alapítványtól. A megbízásról viszont szerződések és kormányhatározat is született.

Schmidt Márai fotó nol

Schmidt Mária (fotó: nol.hu)

 

Miután Latorcai Csaba, a Miniszterelnökség kiemelt társadalmi ügyekért felelős helyettes államtitkára a Népszabadságnak azt nyilatkozta, hogy a Miniszterelnökség semmit nem rendelt a Shcmidt Mária vezette Közép- és Kelet-Európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítványtól a “Sorsok Háza – Európai Oktatási Központ” szakmai tartalmának kialakításával kapcsolatban, a közalapítvány egy közleményben cáfolta a helyettes államtitkárt.

Kedden Schmidt Mária a Lánchíd Rádióban azt mondta, amióta Zoltai Gusztáv, a Mazsihisz korábbi ügyvezető igazgatója lett Lázár János tanácsadója, azóta nem egyeztettek a Miniszterelnökséget vezető miniszterrel a Sorsok Háza projektről annak ellenére, hogy ez Lázár személyes döntése nyomán indult el. A közalapítvány hétfőn azzal vádolta meg Lázárt, hogy szándékosan akadályozza a projekt megvalósulását, és bár korábban megállapodtak róla, nem kötötték meg a szükséges szerződéseket és nem utalták át az anyagi forrásokat sem.

Latorcai kijelentésére a közalapítvány újabb közleményt adott ki, amelyben azt írták, nem igaz, hogy megbízás nélkül dolgoztak a Sorsok Háza koncepciójának előkészítésén és kidolgozásán, ezt pedig dokumentumokkal is alá tudják támasztani.

A közlemény szerint még két éve, 2013. januárjában Lázár János levélben kérte fel Schmidt Máriát arra, hogy vezesse a Magyar Holokauszt – 2014 Emlékbizottság javaslata alapján készülő új emlékhely (A Holokauszt Gyermekáldozatainak Emlékhelye – Európai Oktatási Központ) szakmai bizottságát, ennek 2013 szeptemberi ülésén pedig Lázár maga tájékoztatta a jelenlévőket, hogy a kormány nevében “felkérte Schmidt Máriát, a Terror Háza Múzeum főigazgatóját, hogy a pályaudvaron létesítendő oktatási központ tartalmát határozza meg, ennek érdekében pedig hozzon létre hazai és külföldi történészekből álló kutatócsoportot.”

A közlemény szerint a közalapítvány 2013 szeptember végére el is készítette az előkészítő tematikus és módszertani vázlatot, ezt pedig a Magyar Nemzeti Vagyonügynökség (MNV) mint megrendelő el is fogadott.

A Közalapítvánnyal a Miniszterelnökség két szerződést kötött, melyek tárgyát többek között az emlékhely és az oktatási-képzési központ létrehozásával kapcsolatos előkészítő munkacsoportok működtetése, szakértők bevonása, anyaggyűjtések, kutatások, szakanyagok készítése, múzeum- és informatika-technológiai tanácsadások képezték. A szerződésekben foglalt tevékenységeket a Közalapítvány teljesítette, amit a Miniszterelnökség írásban igazolt

– áll a közleményben, amely megemlíti azt is, hogy ezen kívül egy 2014 júliusában egy kormányhatározat is született, amely arról, hogy az egykori Józsefvárosi pályaudvar helyén létrehozandó Sorsok háza szakmai programját a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány dolgozza ki és valósítsa meg, illetve hogy a nemzeti fejlesztési minisztert 2014. július 31-i határidővel kösse meg az ehhez szükséges szerződéseket a közalapítvánnyal.

[popup][/popup]