„Pestis és Kolera között vagyunk” – véli az Európai Zsidó Kongresszus elnöke
Az osztrák választási eredmények fényében elemezte az európai antiszemitizmus helyzetét Ariel Muzikant, az Európai Zsidó Kongresszus (EJC) elnöke, aki úgy véli, hogy a helyzet rendkívül súlyos, mert „minden oldalról” tapasztalható a zsidóellenesség.
„Minden európai zsidó most a ’pestis és kolera között’ találja magát: támadások a baloldalról, a jobboldalról, az iszlamista oldalról” – nyilatkozta Muzikant a Jerusalem Post angol nyelvű izraeli lapnak. A cikket magyarul az ATV honlapja ismerteti.
Az elnök szerint azonban nagy különbségek vannak az európai országok között.
„Vannak országok, ahol a szélsőséges baloldali antiszemitizmus a jellemző, erre Spanyolország, Írország, Szlovénia és Norvégia említhető példaként. Vannak országok, ahol nagyon veszélyes az iszlamista antiszemitizmus, ilyen Franciaország, Belgium, az Egyesült Királyság, és bizonyos mértékig Németország is. És vannak olyan országok, ahol az antiszemitizmus különböző forrásai egyaránt jelen vannak” – állítja az ECJ elnöke.
Muzikant ugyanakkor a legnagyobb veszélynek az „illiberális demokrácia” növekvő népszerűségét látja, és az interjúban óvott az európai politika „orbanizálódásától”.
„A legnagyobb aggodalmunk az, hogy ezek az erők – Orbántól az FPÖ vezetőjén, Herbert Kickl-en át a német az AfD-ig – arra törekszenek, hogy illiberális demokráciát valósítsanak meg a sajtószabadság és az alkotmányos szabadság fokozatos eltörlésével” – mondta a Jerusalem Postnak.
„Ha egyszer az elért szabadságjogok és liberális diszpozíciók Európában elvesznek, ha az orbánizmus többségbe kerül Európában, akkor attól tartok, hogy antiszemitizmussal vagy anélkül, a zsidók számára nem lesz lehetséges többé Európában élni” – tette hozzá az Európai Zsidó Kongresszus elnöke.
Muzikant úgy véli, hogy „az európai zsidóknak azt is figyelembe kell venniük, hogy ezek a pártok szoros kapcsolatot ápolnak Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, valamint identitárius csoportokkal és más szélsőjobboldali körökkel”.
Az elnök azzal kapcsolatban is szkeptikus, hogy az általa bírált európai jobboldali pártok többnyire Izrael támogatói. Szerinte ezzel csupán az antiszemitizmus vádját akarják elhárítani magukról.
Az osztrák FPÖ példáját említette ennek illusztrálására, akik „bizonyos időszakokban nagyon Izrael-pártiak voltak, aztán kevésbé, majd Putyin-pártiak lettek. Nem világos, hogy hol tartanak ebben a témában. De annyira muszlim- és iszlámellenesek, hogy valószínűleg azt mondják: ‘Az ellenségem ellensége a barátom’. Úgy gondolom, hogy számukra a cél szentesíti az eszközöket”.
Pozitív kivételek is vannak azonban Muzikant szerint, erre a holland Szabadságpárt elnökét, Geert Wilderst és Giorgia Meloni olasz miniszterelnököt említette példaként, akikkel lehetségesnek látja a párbeszédet. Más jobboldali pártokkal szemben azonban továbbra is az elhatárolódást javasolja az európai zsidó közösségek számára az EJC elnöke.