November elsején kezdődik az izraeli koronavírus-vakcina tesztelése embereken
A Védelmi Minisztérium vasárnap bejelentette, hogy koronavírus-vakcinájának első emberi kísérletei jövő vasárnap, november 1-jén kezdődnek.
Az oltás nevét: Brilife, az egészség (héber: bri’út) és az élet (angol: life) szavakból összerakva.
Az Izraeli Biológiai Kutatóintézet először két résztvevővel kezdi meg a tesztelés első szakaszát, a hónap során pedig ezt a számot 80-ra növeli. Ha a tesztszemélyek jól reagálnak az oltásra, és szervezetükben antitestek alakulnak ki a vírus ellen, akkor a résztvevők köre decembertől 960 főre bővül.
Ha ez a nagyobb csoport is jól reagál a vakcinára, akkor 2021 áprilisában vagy májusában mintegy 30 000 embernek fogják beadni az injekciót. Ha ekkor sem jelentkeznek komolyabb mellékhatások, akkor engedélyezni fogják az oltást a teljes lakosság számára.
A Védelmi Minisztérium közölte, hogy a vizsgálatokat két kórház végzi: a Tel-Aviv melletti Siba Orvosi Központ és a jeruzsálemi Hadasza Kórház.
A résztvevők minden esetben injekciót kapnak: vagy valódi oltást, vagy placebót. Néhány órás megfigyelés után hazaengedik, és három héten keresztül figyelemmel kísérik őket, hogy ellenőrizzék a mellékhatásokat, és biztosítsák a beoltottak stabil állapotát.
„Ez a remény napja Izrael polgárainak, köszönhetően az Izraeli Biológiai Kutatóintézet kutatóinak. Alig két hónappal ezelőtt megkaptam az első injekciós üveget a vakcinával. Ma már 25 000 vakcina-dózissal rendelkezünk, és megkezdjük a teszt következő szakaszát”- mondta Beni Gantz védelmi miniszter.
„Szeretnék köszönetet mondani a több tucat kutatónak, akik éjjel-nappal dolgoznak ezen a nemzeti misszión, az Egészségügyi Minisztériummal teljes együttműködésben. Ebben a komplex időszakban ti vagytok a ‘kommandósok, akik megnyitják az utat Izrael polgárai számára. Nemzetközi és történelmi jelentőségű küldetést vállaltatok”.
A tesztelés első szakaszába egészséges, 18–55 éves résztvevőket vonnak be; a második szakaszban egészséges, 18 évesnél idősebb résztvevőket tesztelnek; a harmadik szakasz pedig nem korlátozza a résztvevők életkorát vagy egészségi állapotát.
A tesztelés második szakaszában a Védelmi Minisztérium szerint a tudósok célja az „oltásbiztonsági célok teljesítése, a hatékony adagolás és az oltás hatékonyságának további meghatározása”.
A harmadik és egyben utolsó szakasz biztosítja a hatékonyságot az egész populáció számára.
Az állami laboratórium egy létező vírusra, az Indiana vesiculo vírusra, más néven VSV-re alapozta a vakcináját.
„Ez egy modern vakcina a globális technológia élvonalában, amely egyetlen dózisban biztosítja a szükséges védelmi szintet” – közölte a Védelmi Minisztérium.
A vakcinát először kis állatokon – egereken, hörcsögökön és nyulakon – tesztelték, majd sertéseken folytatták a próbát.
Ezután nyílt meg az út, hogy embereken is kipróbálják az oltóanyagot.
A Védelmi Minisztérium szerint nagyjából 15 millió adag vakcinát képesek előállítani. Eddig 25 000 adagot gyártottak az emberi kísérletek első és második szakaszához.
„Most kezdünk egy döntő fázist [az oltás kifejlesztésében]: a klinikai vizsgálatok fázisát. Hiszek tudósaink képességeiben, és bízom abban, hogy biztonságos és hatékony vakcinát tudunk előállítani. “- mondta Smuel Sapira, a Biológiai Kutatóintézet igazgatója.
„Továbbra is Izrael polgárainak egészsége, valamint Izrael Állam gazdasága és társadalma javára fogunk dolgozni. Végső célunk 15 millió adag Izrael Állam lakói és közeli szomszédaink számára”.