New York Times: Izrael gyártotta a robbanó csipogókat, a magyar vállalat csak fedőcég volt

Írta: Szombat - Rovat: Hírek - lapszemle

Az amerikai lap szerint Izrael kihasználta azt, hogy a Moszad kibertámadásaitól tartó terrorszervezet el kezdett átállni nehezen beszerezhető, régimódi technológiákra.

Egy Hezbollah tag temetése Libanonban

A robbanásokat a mindössze néhány unciányi robbanóanyagot tartalmazó vegyület okozta, amely a csipogókba volt rejtve.

Legkevesebb egy tucat ember meghalt, és több mint 2700-an megsebesültek, sokan közülük elvesztették a végtagjaikat. Másnap további 20 ember halt meg és több százan megsebesültek, amikor Libanonban szintén rejtélyes módon több száz kézi adóvevő robbant fel. A halottak és sebesültek túlnyomó többsége a Hezbollah tagjai volt, de a libanoni hatóságok beszámoltak több kiskorú áldozatról is ( a számok a tinédzser harcosok miatt bizonytalanok).

Izrael nem erősítette meg, de nem is tagadta, hogy szerepet játszott volna a robbantásokban.

Haszan Naszralláh a libanoni síita terrorszervezet vezetője már évek óta szorgalmazta, hogy a szervezete tagjai ne használjanak mobilokat, hanem a Hezbollah inkább csipogókba fektessen be, amelyek korlátozott képességeik ellenére képesek adatokat fogadni anélkül, hogy elárulnák a felhasználó tartózkodási helyét. Az izraeli hírszerzés tisztviselői ebben lehetőséget láttak – írja az amerikai lap.

Még mielőtt a Hezbollah úgy döntött, hogy átállnak a csipogók használatára, Izrael elindított egy akciót egy olyan fedőcég létrehozására, amely csipogók  gyártójának adja ki magát.

A Times szerint a történetnek van magyar kötődése is.

„Minden jel szerint a BAC. Consulting egy magyarországi székhelyű vállalat volt, amely egy tajvani vállalat, a Gold Apollo megbízásából gyártotta a készülékeket. Valójában egy izraeli fedőszervezet része volt, a műveletről tájékoztatott három hírszerző tiszt szerint. Elmondásuk szerint legalább két másik fedőcéget is létrehoztak, hogy elfedjék a csipogók készítőinek valódi személyazonosságát: az izraeli hírszerzést” – olvasható a New York Times cikkében.

A lap információi szerint a fedőcégeknek voltak teljesen átlagos kliensei is, de az egyetlen megrendelő, amely igazán számított az a Hezbollah volt. A Timesnak nyilatkozó hírszerzési források szerint a Hezbollahnak szánt csipogókat külön gyártották le, és PETN robbanószert tettek az akkumulátorokba.

Ahogy a Mandiner beszámolt róla a csipogókat nem Magyarországon gyártották: „A magyar hatóságok meggyőződtek arról, hogy az érintett cég egy kereskedő-közvetítő cég, nincs magyarországi gyártó- és telephelye, a bejelentett címen egy fő cégvezetője van, a hivatkozott eszközök pedig sohasem jártak Magyarországon” – közölte szerda délután Kovács Zoltán, a kormány nemzetközi kommunikációért felelős államtitkára.

Mandiner

[popup][/popup]